Jak zbudować dobrą relację z nastolatkiem?
Dobra relacja z nastolatkiem brzmi jak wielki sukces. Porozumienie się z dzieckiem w wieku dorastania faktycznie może czasami być wyzwaniem. Nie jest to jednak niemożliwe. Dowiedz się, jak zbudować dobrą relację z nastolatkiem!
Spis treści:
- Ustal zasady i ich przestrzegaj
- Uważnie słuchaj dziecka
- Nie ograniczaj wolności nastolatka
- Nie krytykuj znajomych dziecka
Ustal zasady i ich przestrzegaj
Większość nastolatków będzie buntować się przeciw zasadom ustalonym przez rodziców. Może wydawać się im, że jest całkowicie odwrotnie, ale potrzebują oni poczucia, że ktoś się o nich troszczy i nie są pozostawieni sami sobie. Musimy więc jasno określić granice, których nie będziemy przekraczać.
Zasady, których ma przestrzegać nastolatek, powinny zostać ustalone razem z nim. Dzięki temu dużo łatwiej będzie mu się do nich stosować. Podczas ustaleń dochodźcie do kompromisów i argumentujcie swoje zdanie. Ustalcie także potencjalne konsekwencje łamania zasad.
Uważnie słuchaj dziecka
Rodzicom może wydawać się, że sprawy, o których mówi dziecko, są błahe i mało istotne. Jednak dla nastolatka dana kwestia może być w danej chwili najważniejsza na świecie. Spróbujmy więc nieco zrozumieć jego perspektywę, odłóżmy wszystkie zajęcia na bok i wysłuchajmy go. Dzięki temu dziecko poczuje się wysłuchane i zrozumiane. Przyjdzie więc do nas, gdy będzie trapić je poważniejszy problem.
Nie ograniczaj wolności nastolatka
Wielu nastolatków słyszy w domu jedynie “nie”, “nie wolno”, “nie możesz”. W ten sposób zamykamy nasze dziecko w złotej klatce. Ono dojrzewa, a my powinniśmy dać mu szanse się rozwinąć. Przesuwajmy więc stopniowo granice wolności naszego nastolatka. Powinien on z czasem być coraz bardziej samodzielny. Nie możemy cały czas go asekurować, ponieważ wychowamy niesamodzielnego dorosłego. Może być to dla nas trudne, ale z pewnością zaprocentuje to w przyszłości.
Nie krytykuj znajomych dziecka
Dla dorastającego dziecka relacje z rówieśnikami są bardzo ważne. Przyjaźnie nawiązywane w tym okresie stanowią bardzo ważny element tożsamości dziecka. My jako rodzice musimy to uszanować. Uważajmy więc na sposób traktowania znajomych nastolatka. Postarajmy się ich poznać. Jeśli jednak mamy do nich jakieś uwagi, to powiedzmy o nich naszemu dziecku spokojnym tonem i uargumentujmy swoje zdanie. Dzięki temu nastolatek nie poczuje, że jest atakowany.