Jak radzić sobie z lękami nocnymi u dzieci?
Lęki nocne nie są groźnym zaburzeniem snu, ale mogą naprawdę przestraszyć dziecko i jego rodziców. Uspokojenie dziecka w trakcie ataku nie należy do najprostszych zadań. Warto więc od razu zareagować i spróbować uporać się z problemem. Dowiedz się, jak radzić sobie z lękami nocnymi u dzieci!
Spis treści:
- Lęki nocne u dzieci — skąd się biorą?
- Nocne lęki u dzieci — jak się objawiają?
- Lęki nocne u dzieci — jak sobie z nimi radzić?
Lęki nocne u dzieci — skąd się biorą?
Lęki nocne to zaburzenie snu, które powstaje na skutek nadmiernego pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego. Występują one w momencie zmiany fazy snu, zwykle około 2–3 godziny po zaśnięciu. Najczęściej pojawiają się one na skutek:
- Przemęczenia
- Stresu
- Choroby
- Przyjmowania niektórych leków
- Zbyt małej ilości snu
- Spania w nowym otoczeniu
Nocne lęki u dzieci — jak się objawiają?
Lęki nocne u dzieci objawiają się przede wszystkim poprzez płacz i krzyk przez sen. W takiej sytuacji bardzo trudno jest obudzić maluszka. Dzieci bardzo często siadają na łóżku i są przestraszone. Mogą także nie reagować na żadne bodźce zewnętrzne, pocić się i szybciej oddychać. Ich akcja serca może być przyspieszona. W takiej sytuacji nie powinniśmy próbować na siłę uspokajać dziecka. Starajmy się w ogóle go nie dotykać. W ten sposób możemy tylko wybudzić dziecko i przestraszyć je jeszcze bardziej.
Cały epizod lęku nocnego może trwać od kilku do 15 minut. Uspokajanie dziecka w tym czasie nie przyniesie nam żadnego rezultatu. Musimy zaczekać, aż epizod samoistnie ustąpi, a dziecko się wybudzi. Zwykle po przebudzeniu nie pamięta ono ataku.
Lęki nocne u dzieci — jak sobie z nimi radzić?
Ataki lęków nocnych u dzieci mogą być dla rodziców okropnym przeżyciem. Widok płaczącego i krzyczącego przez sen dziecka może być naprawdę frustrujący. Warto więc spróbować zapobiegać lękom nocnym poprzez:
- Obniżenie poziomu stresu dziecka, a najlepiej wyeliminowanie go całkowicie.
- Wykonywania ćwiczeń wyciszających przed snem
- Niekorzystania z telefonu, tabletu czy komputera minimum dwie godziny przed snem
- Zadbanie o odpowiednią ilość snu
- Zadbanie o higienę snu
Jeśli lęki nie ustępują przez długi czas, to warto z dzieckiem udać się do specjalisty. Sprawdzi on, czy za problemem nie stoi poważniejsza przyczyna. Psychologa warto odwiedzić także, gdy lęki nocne pojawiły się po jakichkolwiek traumatycznych przeżyciach.