Jak dbać o siebie w ciąży? Poradnik dla kobiet, które są w pierwszej ciąży
Ciąża to czas, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o samą siebie. Jej dieta i stan zdrowia wpływają bezpośrednio na rozwój dziecka w jej łonie. Czy wiesz, droga przyszła mamo, jak dbać o siebie w ciąży?
Jak dbać o siebie w ciąży — zwracaj uwagę na to co jesz
Maluszek do prawidłowego rozwoju potrzebuje różnorodnych składników odżywczych: witamin i mikroelementów, wartościowych białek, węglowodanów złożonych. Może je otrzymać tylko od mamy. To co je kobieta w ciąży, musi zaspokoić potrzeby nie tylko jej własnego organizmu, ale też płodu. W jej jadłospisie musi być:
- chude mięso,
- owoce i warzywa
- nabiał,
- jajka
- rośliny strączkowe,
- ryby,
- produkty bogate w żelazo, np. wątróbka, buraczki, pestki dyni,
- błonnik,
- pieczywo pełnoziarniste.
Ciężarna musi codziennie dostarczyć do organizmu minimum 2 litry płynów. Jest to najbardziej problematyczne we wczesnej ciąży, gdy pojawiają się mdłości i wymioty. Pić jednak trzeba. Małymi łyczkami, ale często. Przy objawach odwodnienia konieczna będzie hospitalizacja w celu podawania kroplówek. Przyszła mama powinna do minimum ograniczyć spożywanie cukru i tłuszczów trans, których duża ilość znajduje się w ciastkach i wafelkach. Lepiej też zrezygnować ze sztucznie słodzonych napojów gazowanych. Zawierają one fosforany, które zaburzają właściwe wchłanianie wapnia przez organizm ciężarnej. Kobieta w ciąży nie może pić alkoholu oraz jeść serów pleśniowych, niektórych ryb morskich (np. tuńczyka, ponieważ jego ciało wchłania metale ciężkie) oraz surowego mięsa i surowych owoców morza.
Jak dbać o siebie w ciąży — zrób badania
Stan zdrowia przyszłej mamy trzeba stale monitorować, aby szybko wychwycić zaburzenia, które mogą wpłynąć na płód, np. cukrzycę, nadciśnienie, problemy z tarczycą. Do najważniejszych i najczęściej zalecanych badań należą:
Badania ogólne – morfologia krwi, badanie ogólne moczu, oznaczenie poziomu glukozy we krwi i test obciążenia glukozą, testy na obecność przeciwciał przeciwko chorobom zakaźnym (np. toksoplazmozie), cytologia, oznaczenie poziomu hormonów tarczycy – mają na celu wykrycie np. anemii, cukrzycy, infekcji dróg moczowych, niedoczynności lub nadczynności tarczycy.
Badania prenatalne – pozwalają ocenić, czy płód jest zdrowy. Należą do nich:
- USG prenatalne – umożliwia wykrycie niektórych wad wrodzonych oraz ocenę stanu łożyska i narządów rodnych.
- testy biochemiczne z krwi: test PAPP‑a oraz oznaczenie poziomu wolnej podjednostki beta hCG oraz estriolu — mają za zadanie oszacować, czy płód może być obciążony: zespołem Downa, zespołem Patau, zespołem Edwardsa.
- badanie wolnego DNA płodu, czyli badania NIPT – występują w kilku wariantach, np. Prenatal testDNA, NIFTY PRO. Przed zleceniem konkretnego z nich trzeba sprawdzić jakie nieprawidłowości genetyczne wykrywa.