Czy dziecięce porażenie mózgowe można wykryć w ciąży?
Dziecięce porażenie mózgowe (MPD) to grupa schorzeń powstała na skutek uszkodzenia mózgu. Powoduje ono problemy z poruszaniem się i utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Diagnostyka MPD jest dość długim procesem, dlatego warto rozpocząć ją jak najszybciej. Czy jest to możliwe jeszcze przed porodem? Czy porażenie mózgowe można wykryć w ciąży? Zobacz poniżej!
Spis treści:
1. Dziecięce porażenie mózgowe — co to za schorzenie?
2. Jakie są przyczyny porażenia mózgowego?
3. Dziecięce porażenie mózgowe — czy można wykryć w ciąży?
Dziecięce porażenie mózgowe — co to za schorzenie?
Dziecięce porażenie mózgowe według terminów medycznych to zespół objawów powodujących nieprawidłowe działanie układu nerwowego i zakłócające pracę narządu ruchu. MPD nie jest więc chorobą, ale rzadkim zespołem zaburzeń. Występuje ono u około 2 na 1000 żywo urodzonych dzieci.
Mózgowe porażenie dziecięce powoduje zaburzenia ruchu. Dziecko z MPD może mieć wzmożone napięcie mięśniowe, niedowład kończyn dolnych i górnych oraz problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Pojawić mogą się także zaburzenia mowy, trudności z jedzeniem, problemy z koordynacją wzrokową oraz niepełnosprawność intelektualna. Cały przebieg MPD nie jest postępujący, co oznacza, że zaburzenie nie stanie się bardziej zaawansowane.
Jakie są przyczyny porażenia mózgowego?
Do dziecięcego porażenia mózgowego dochodzi na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu. Może ono powstać jeszcze w trakcie ciąży lub w okresie okołoporodowym.
Najczęstszym czynnikiem wywołującym MPD jest wcześniactwo. Przedwczesny poród jest przyczyną dziecięcego porażenia mózgowego aż w 50% przypadków. Może się ono rozwinąć także na skutek niedotlenienia w trakcie porodu oraz ciąży mnogiej.
Infekcja matki w ciąży jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia mózgu, które powstało jeszcze w okresie płodowym. Może ono być konsekwencją m.in. toksoplazmozy, cytomegalii oraz różyczki. Przyczyną rozwoju MPD mogą być także wady genetyczne.
Dziecięce porażenie mózgowe — czy można wykryć w ciąży?
Diagnostyka dziecięcego porażenia mózgowego najczęściej rozpoczyna się dopiero po porodzie. W trakcie ciąży wykrycie tego zaburzenia jest niemal niemożliwe. W wielu przypadkach w okresie płodowym jeszcze nie doszło do uszkodzenia mózgu, dlatego lekarz nie ma powodów, aby podejrzewać MPD.
Nawet jeśli mózgowe porażenie dziecięce zaczęło rozwijać się jeszcze w trakcie ciąży, to nie da się go wykryć w trakcie badań prenatalnych. Jego pierwsze charakterystyczne symptomy widoczne są dopiero po porodzie, a najczęściej po ukończeniu 3 miesiąca życia.