Co zrobić z żylakami w ciąży?
Wiele kobiet w ciąży musi zmagać się z żylakami. Pojawiają się one głównie na nogach, ale możemy zauważyć je także w okolicy pochwy oraz odbytu. Skąd się biorą? Jak się objawiają? Co zrobić z żylakami w ciąży? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Spis treści:
- Żylaki w ciąży — skąd się biorą?
- Żylaki w ciąży — jak się objawiają?
- Co zrobić z żylakami w ciąży? Najlepsze sposoby
Żylaki w ciąży — skąd się biorą?
Poziomy hormonów w organizmie ciężarnej gwałtownie się zmieniają. Zwiększa się m.in. poziom progesteronu. W konsekwencji zmniejsza się napięcie ścian żył, a objętość krwi się zwiększa. Co więcej, stale rozciągająca się macica coraz bardziej na nie naciska. W konsekwencji zastawki stają się niewydolne, co oznacza, że krew żylna zaczyna się cofać. Tak właśnie dochodzi do powstania żylaków.
Ryzyko pojawienia się żylaków w ciąży zwiększa się na skutek:
- Predyspozycji genetycznych
- Otyłości
- Niskiej aktywności fizycznej
- Spędzania dużej ilości czasu w pozycji siedzącej lub stojącej
- Krótkiej przerwy między ciążami
- Stosowania antykoncepcji hormonalnej
Żylaki w ciąży — jak się objawiają?
Żylaki to poszerzone naczynia krwionośne, które są widoczne na skórze. Przypominają one pajączki. Z czasem mogą im zacząć towarzyszyć kolejne dolegliwości, takie jak:
- Uczucie ciężkości nóg
- Ból w miejscu powstania żylaków
- Skurcze
- Mrowienie lub drętwienie nóg
- Obrzęki
Żylaki mogą także doprowadzić do powstania powikłań, takich jak zakrzepica. Należy więc wdrożyć profilaktykę przeciwzakrzepową oraz wykonać niezbędne badania. Warto także sprawdzić, czy nie jesteśmy obciążone genetyczną skłonnością do powstawania zakrzepów (trombofilią wrodzoną). Znacznie zwiększa ona ryzyko rozwoju zakrzepicy.
Co zrobić z żylakami w ciąży? Najlepsze sposoby
Leczenie żylaków w ciąży różni się od terapii stosowanej u innych pacjentów. Przyszłe mamy muszą unikać wielu leków, które mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Aby złagodzić objawy żylaków, kobieta może skorzystać z następujących metod:
- Noszenie rajstop lub pończoch uciskowych
- Odpoczywanie z uniesionymi nogami (do trzeciego trymestru ciąży)
- Regularna umiarkowana aktywność fizyczna, taka jak spacerowanie czy pływanie (jeśli tylko nie ma do tego żadnych przeciwwskazań medycznych)
- Utrzymywanie prawidłowej masy ciała
- Unikanie gorących kąpieli
- Unikanie długotrwałego siedzenia lub stania
- Stosowanie diety bogatej w błonnik
- Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu