Ciemiączko u niemowlaka — krótki poradnik dla rodziców
Ciemiączko u niemowlaka jest dużo delikatniejsze od reszty jego czaszki, ale jest tak nie bez powodu. Ciemiączko z czasem zarasta, ale do tego czasu trzeba je obserwować i reagować na niepokojące objawy. O czym informuje wielkość i wygląd ciemiączka? Jak o nie dbać?
Spis treści
Co to jest ciemiączko i czy można je dotykać?
Ciemiączko jest to przestrzeń między kośćmi czaszki, która jest pokryta łącznotkankową błoną. Noworodek zazwyczaj przychodzi na świat z dwoma ciemiączkami — przednim (większym) i tylnym (mniejszym). U wcześniaka można niekiedy wyczuć ciemiączka boczne, jeżeli nie zdąży zarosnąć w życiu płodowym. Miejsce to jest wyraźnie bardziej miękkie niż inne części czaszki maluszka, ale można je myć i głaskać. Nie zaszkodzi mu też czesanie włosów grzebieniem dla niemowląt. Urazy ciemiączka zdarzają się bardzo rzadko, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego, upadku z dużej wysokości. Codzienne czynności pielęgnacyjne mu nie zaszkodzą. Ciemiączko może pulsować, gdy dziecko płacze. Jeżeli się zapadło lub jest wypukłe — należy skonsultować się z pediatrą.
Czemu dziecko rodzi się z ciemiączkami i jak długo może je mieć?
Ciemiączka oraz szwy czaszkowe umożliwiają odkształcanie się główki dziecka w trakcie przeciskania się przez kanał rodny. Później obecność ciemiączek pozwala na swobodny rozwój mózgu, który przez kilka pierwszych miesięcy po porodzie intensywnie rośnie. Ciemiączka powinny zarosnąć w ściśle określonym czasie, tzn. tylne między 6. a 16 tygodniem życia, a przednie między 9. a 18. miesiącem życia dziecka. Zdarza się, że ciemiączka zarastają wcześniej albo później, a dziecko jest zdrowe. Jednak gdy tak się dzieje, pediatra musi częściej kontrolować rozwój maluszka.
Przedwczesne i opóźnione zarastanie ciemiączka — zalecenia i skutki
Przedwczesne lub opóźnione zarastanie ciemiączka może być skutkiem nadmiaru, lub zbyt dużej ilości witaminy D3 w organizmie. Dziecko, u którego za szybko zarasta lub już zarosło ciemiączko przednie, musi co 7–14 dni zostać zbadane przez pediatrę. Lekarz ma wtedy obowiązek zmierzyć obwód głowy oraz zważyć dziecko, a wyniki tych pomiarów zaznaczyć na siatce centylowej. Powinien też sprawdzić kształt czaszki i szwy czaszkowe. Ponadto raz w miesiącu u niemowlęcia trzeba ocenić rozwój neurologiczny. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów pediatra z pewnością wystawi skierowanie na dodatkowe badania i do poradni specjalistycznych. Przy opóźnionym zarastaniu ciemiączka pediatra musi postępować podobnie, ale przeważnie kieruje dziecko na dodatkowe badania, ponieważ może to być objaw np. zaburzeń hormonalnych wodogłowia, genetycznie uwarunkowanych zaburzeń kostnienia.