Ciąża po 35 roku życia: jakie badania, na co uważać, jak się przygotować?
Polski rodzą dzieci coraz później – pierwsza ciąża po 35 roku życia, a nawet później, nie jest w dzisiejszych czasach niczym dziwnym. Ciężarna w zaawansowanym wieku powinna jednak być pod nadzorem lekarza oraz pojawiać się częściej na kontrolach. Wskazane jest także, aby wykonała ona dodatkowe badania. Jakie? Podpowiadamy.
Spis treści:
Polki coraz później decydują się na dziecko
Ciąża po 35 roku życia — to musisz wiedzieć!
Pierwsza ciąża w 35 roku życia — jakie ryzyko jest z tym związane?
Jakie są niezbędne badania w ciąży po 35 roku życia?
Gdy mija czas, a ciąży nie ma — co robić?
Polki coraz później decydują się na dziecko
Według danych Eurostat pochodzących z 2021 roku przeciętna Polka rodzi pierwsze dziecko w wieku powyżej 27 lat [1]. Macierzyństwo po 30-stce, pierwsza ciąża po 35 roku życia, a nawet urodzenie dziecka później, bliżej 40-stki nie jest już w naszym kraju wydarzeniem, które zasługuje na umieszczenie na pierwszej stronie gazet. Polki decydują się bowiem na macierzyństwo dopiero wtedy, kiedy są na to całkowicie gotowe, czyli po osiągnięciu stabilizacji w życiu zawodowym oraz gdy pozwala na to sytuacja materialna i mieszkaniowa [2]. Bardzo istotnym czynnikiem, który powoduje odkładanie macierzyństwa na później, jest także odnalezienie odpowiedniego partnera, z którym można razem założyć rodzinę [2].
Trend późnego macierzyństwa dotyczy nie tylko naszego kraju, ale i innych państw – średni wiek, w którym kobieta zachodzi w ciążę, wynosi dla wszystkich krajów członkowskich UE powyżej 29 lat. Najwyższe wyniki uzyskano dla państw skandynawskich, w których przeciętny wiek matki przy pierwszym porodzie dobiega trzydziestki oraz w krajach znajdujących się na południu kontynentu, np. we Włoszech lub Hiszpanii (powyżej 31 lat) [1].
Ciąża po 35 roku życia — to musisz wiedzieć!
Kobiety, które decydują się na późne macierzyństwo, np. pierwszą ciążę po 35. roku życia, muszą mieć świadomość, że wiąże się to z pewnymi dodatkowymi zagrożeniami. Jednym z nich jest zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa – rośnie ono wraz z wiekiem matki i wynosi [3]:
• dla kobiety w wieku 35 lat – 1:350,
• dla kobiety w wieku 42 lat – 1:60,
• dla kobiety w wieku 49 lat – 1: 12.
Pierwsza ciąża w 35 roku życia — jakie ryzyko jest z tym związane?
Pierwsza ciąża w po 35. roku życia wiąże się także z innymi niebezpieczeństwami, takimi jak wyższe ryzyko poronienia [4] oraz wystąpienia powikłań [5] – cukrzycy ciążowej, niskiej masy urodzeniowej lub porodu przedwczesnego. Z tego powodu każda kobieta, która zaszła w ciąże w późnym wieku, powinna często konsultować się z lekarzem, warto także, aby wykonała ona dodatkowe badania oraz odbyła konsultację w poradni genetycznej.
Jakie są niezbędne badania w ciąży po 35 roku życia?
W Polsce funkcjonuje program badań prenatalnych refundowanych przez NFZ. Jednym z wymogów, aby móc do niego przystąpić, jest właśnie ciąża po 35. Jakie badania może wykonać bezpłatnie przyszła mama? Po otrzymaniu skierowania od lekarza prowadzącego ciążę może się ona zapisać na badania nieinwazyjne: test PAPP‑A oraz genetyczne USG płodu [6]. Jeśli badania, mające na celu określenie ryzyka wystąpienia wad płodu, dadzą nieprawidłowy wynik, lekarz może zadecydować dodatkowo o badaniach inwazyjnych, np. amniopunkcji.
Jakie jeszcze badania może wykonać kobieta, która zaszła w ciążę po 35. roku życia? Badania, które są dostępne odpłatnie, poza programem profilaktycznym, to NIPT (z języka angielskiego Non invasive prenatal testing, czyli nieinwazyjne testy prenatalne). Wyróżnia je wysoka czułość (wyższa niż w przypadku badań biochemicznych, takich jak test PAPP‑A), dzięki czemu mogą pomóc w podjęciu decyzji, czy badania inwazyjne są konieczne. Pierwszym testem NIPT, który był dostępny w Polsce, jest badanie NIFTY. Dziś Polki mogą korzystać z najnowszej wersji tego badania – testu NIFTY pro. Badania pozwala sprawdzić zdrowie dziecka w bardzo szerokim zakresie (trisomie zaburzenia liczby chromosomów, mikrodelecje i mikroduplikacje), na bardzo wczesnym etapie ciąży (po 10. tygodniu ciąży). Czułość badania NIFTY pro dla zespołu Downa wynosi ponad 99%, a więc jest ona porównywalna z czułością inwazyjnej amniopunkcji [7].
Gdy mija czas, a ciąży nie ma — co robić?
Kobiety, które planują pierwszą ciążę po 35 roku życia, powinny zadbać o zdrowy styl życia i odpowiednio zbilansowaną dietę. Warto poradzić się lekarza w kwestii planowania późnego macierzyństwa – może on zadecydować o suplementacji kwasu foliowego lub nawet zalecić inne dodatkowe badania, np. testy genetyczne dla par planujących ciążę. Wykonuje się je nie tylko w celu określenia ryzyka wystąpienia u dziecka chorób wrodzonych, ale także po to, aby poznać lepiej czynniki, które utrudniają poczęcie i zwiększyć szansę na posiadanie potomstwa [8].
Napisz i zapytaj o badania: redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
1. https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20210224–1
2. https://mamotoja.pl/polki-rodza-mniej-dzieci-bo-malo-zarabiaja-drugi-powod-nie-zaskakuje-ale-trzeci-to-szok,aktualnosci-artykul,29151,r1p1.html3. Antonarakis S.E. 10 years of Genomics, chromosome 21, and Down syndrome. Genomics 51:1–16 (1998)
4. Nybo Andersen, A. M., et al. Maternal age and fetal loss: population based register linkage study. BMJ (Clinical research ed.), 320(7251), 1708–1712 (2000)
5. Jolly M. et al. The risks associated with pregnancy in women aged 35 years or older. Human Reproduction 15(11): 2433–7 (2000)
6. https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych
7. https://badanienifty.pl/ciaza-objawy-badania/ciaza-po-35-roku-zycia-jakie-badania-prenatalne-wykonac/
8. https://www.testdna.pl/badania-przed-ciaza/badania-genetyczne-przed-ciaza/