Choroba Parkinsona — objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie
Choroba Parkinsona prowadzi do ciężkiej niepełnosprawności wskutek postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia struktur mózgu. Po czym poznać pierwsze objawy Parkinsona? Jakie są przyczyny choroby Parkinsona i na czym polega leczenie? Odpowiadamy na pytania.
Spis treści:
1. Parkinson — co to za choroba?
2. Parkinson — pierwsze objawy
3. Choroba Parkinsona — objawy
4. Choroba Parkinsona — przyczyny
5. Choroba Parkinsona — diagnostyka
5. Choroba Parkinsona — leczenie
6. Choroba Parkinsona — rokowania
Parkinson — co to za choroba?
Choroba Parkinsona to schorzenie, w którego przebiegu dochodzi do postępującego i nieodwracalnego zwyrodnienia struktur mózgu [1]. Choroby Parkinsona nie należy mylić z zespołem parkinsonowskim. Zespół objawów może występować w chorobie Parkinsona, ale może także stanowić efekt zatrucia toksycznymi substancjami (np. zawartymi w lekach) lub niektórych nowotworów mózgu [2] [3].
Parkinson — pierwsze objawy
Pierwsze objawy Parkinsona są mało charakterystyczne. Należą do nich [1]:
• ból barku, tzw. zamrożony bark,
• ból karku,
• drżenie dłoni,
• mikrografia, pisanie mniejszymi literami,
• obniżenie nastroju,
• osłabienie węchu,
• zaburzenia mowy, postawy, snu,
• zaczepianie jedną nogą o nierówności podłoża,
• zaparcia.
Choroba Parkinsona — objawy
Jak jeszcze manifestuje się choroba Parkinsona? Objawy są zauważalne przez chorego i jego rodzinę zwykle dopiero wtedy, gdy schorzenie jest w zaawansowanym stadium. Charakterystyczne dla Parkinsona objawy neurologiczne to [1] [2]:
• drżenie rąk lub nóg w spoczynku,
• spowolnienie ruchowe, zauważalne np. podczas ubierania się,
• sztywność mięśniowa, skutkująca dyskomfortem podczas poruszania się oraz zubożeniem mimiki twarzy, tzw. twarzą pokerzysty,
• trudności z utrzymaniem równowagi,
• zaburzenia chodu.
Natomiast jeśli chodzi o związane z chorobą Parkinsona objawy psychiczne, należą do nich [1] [2]:
• depresja,
• omamy i urojenia
• zaburzenia pamięci.
Choroba Parkinsona — przyczyny
Przyczyny choroby Parkinsona nie zostały do końca poznane. Przypuszcza się, że schorzenie rozwija się wskutek interakcji czynników środowiskowych oraz określonej predyspozycji zapisanej w genach [1] [4]. Częstość występowania choroby Parkinsona rośnie z wiekiem, szczyt zachorowań przypada na przedział pomiędzy 55 a 60. rokiem życia [5]. Prawdopodobnym czynnikiem rozwoju choroby Parkinsona jest przewlekła ekspozycja zawodowa na metale ciężkie, pestycydy, rozpuszczalniki oraz toksyny przemysłowe [6].
Choroba Parkinsona — diagnostyka
Rozpoznanie choroby Parkinsona jest stawiane na podstawie obszernego wywiadu z pacjentem oraz wyników tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego MRI [1]. Dzięki badaniom obrazowym można zauważyć uszkodzenia mózgu powstałe w przebiegu choroby Parkinsona.
Choroba Parkinsona — leczenie
Leczenie choroby Parkinsona opiera się przede wszystkim na farmakologii oraz rehabilitacji, co ma na celu spowolnienie przebiegu choroby i uniknięcie poważnych konsekwencji, takich jak np. unieruchomienie na wózku lub w łóżku. Złotym standardem w leczeniu choroby Parkinsona jest lewodopa, lekarze może zadecydować także o stosowaniu agonistów dopaminy, entakaponu, tolkaponu, amantadyny czy też leków antycholinergicznych [1]. Natomiast jeśli chodzi o ćwiczenia rehabilitacyjne, powinny one być dostosowane do stadium zaawansowania choroby oraz indywidualnych możliwości pacjenta. Leczenie chirurgiczne jest rozważane dopiero po wspólnej konsultacji z udziałem neurologa, neuropsychologa, neuroradiologa, neurochirurga i psychiatry [1]. Wciąż poszukiwane są nowe i jeszcze bardziej skuteczne metody diagnozowania oraz leczenia choroby Parkinsona.
Choroba Parkinsona — rokowania
Choroba Parkinsona ma charakter postępujący, im bardziej zaawansowane jest schorzenie, tym gorsza będzie odpowiedź na leczenie farmakologiczne, wzrasta również ryzyko zaburzeń równowagi, objawów pozaruchowych (np. neuropsychiatrycznych) oraz niebezpiecznych upadków [1]. W ostatniej fazie choroby chory spędza większość czasu w łóżku lub na wózku inwalidzkim, ze względu na ograniczoną sprawność ruchową.
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151060,choroba-parkinsona [dostęp: 16.11.2022 r.]
2. https://zdrowie.pap.pl/senior/choroba-parkinsona-nie-przegap-wczesnych-objawow [dostęp: 16.11.2022 r.]
3. https://podyplomie.pl/wiedza/neurologia/088,zespol-i-choroba-parkinsona [dostęp: 16.11.2022 r.]
4. https://www.nia.nih.gov/health/parkinsons-disease [dostęp: 16.11.2022 r.]
5. Gaweł M., Potulska-Chromik A. Choroby neurodegeneracyjne: choroba Alzheimera i Parkinsona. Postępy Nauk Medycznych, 2015, 23 (7)
6. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/parkinsons-disease/can-environmental-toxins-cause-parkinson-disease [dostęp: 16.11.2022 r.]