Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Bóle brzucha po cesarce — kiedy powinny zniknąć?

Cesar­ka to poważ­na oper­ac­ja, w wyniku której zosta­je prze­cię­tych kil­ka warstw tkanek brzucha, mięśnie oraz maci­ca. Dlat­ego bóle brzucha po cesarce nie są powo­dem do niepoko­ju, a z cza­sem powin­ny być coraz rzad­sze i mniej uciążli­we dla kobiety.bóle brzucha po cesarce

Bóle brzucha po cesarce — jak ból jest uznawany za normalny i co go powoduje?

W trak­cie cesarskiego cię­cia lekarz musi prze­ciąć wszys­tkie powło­ki brzuszne, mięśnie oraz maci­cę. Rana oczy­wiś­cie jest zszy­wana, ale nieste­ty będzie bolała. Tuż po oper­acji kobi­eta otrzy­mu­je silne leki prze­ci­w­bólowe, aby łatwiej było jej przetr­wać najwięk­szy ból i pod­jąć opiekę nad noworod­kiem. Po kilku dni­ach ból jest już zde­cy­dowanie mniejszy. Wiele pań powoli rezygnu­je z tabletek prze­ci­w­bólowych. Jed­nak ból rany poop­er­a­cyjnej pojaw­ia się nadal, np. przy zmi­an­ie pozy­cji ciała, kicha­niu i kas­zlu. Wtedy mięśnie brzucha muszą się napiąć i uciska­ją ner­wy oraz inne mięśnie. Z cza­sem ból rany po cesarce zmienia się w charak­terysty­czne odrętwie­nie tych okolic. Bóle brzucha po cesarce to także skutek zwi­ja­nia się maci­cy, która przed poro­dem może ważyć nawet 1,5 kg, a docelowo powin­na mieć około 0,5 kg. Ból maci­cy po porodzie jest podob­ny jak tego przy sil­nej miesiączce. Pojaw­ia się częs­to w trak­cie karmienia pier­sią. Ten rodzaj bólu może pojaw­ia się przez cały okres połogu (6 tygod­ni), ale jest coraz słab­szy i rzad­szy. Brzuch po cesarce boli też niekiedy z powodu wzdęć i zaparć. One z kolei są skutkiem dzi­ała­nia sil­nych leków znieczu­la­ją­cych, które muszą być podane kobiecie w trak­cie cesar­ki, ale spowal­ni­a­ją też pracę układu pokar­mowego. Bóle brzucha po cesarce powin­ny z cza­sem stawać się coraz łagod­niejsze i zaniknąć po maksy­mal­nie 6 tygodniach.

Bóle brzucha po cesarce — jaki ból nie jest normalny?

Z pewnoś­cią nor­mal­ny nie jest sil­ny ból, który z cza­sem nie łagod­nieje, a się nasi­la. Nor­malne bóle brzucha po cesarce już po kilku dni­ach nie są uciążli­we. Niepoko­ją­cy jest też ból zlokali­zowany tylko z jed­nej strony brzucha lub daleko od rany poop­er­a­cyjnej. Takie dolegli­woś­ci powin­ny skłonić kobi­etę do wiz­y­ty u ginekolo­ga, ponieważ mogą one być związane z: stanem zapal­nym, zrosta­mi poop­er­a­cyjny­mi, rop­ni­a­mi lub endometri­ozą w bliźnie po CC. Świeżo upiec­zona mat­ka nie może zwlekać z pójś­ciem do lekarza, jeżeli bóle brzucha po cesarce są połąc­zone z: gorączką, opuch­lizną brzucha lub sącze­niem się rany po cesarskim cię­ciu. Takie objawy świad­czą o roz­wo­ju infekcji, którą trze­ba szy­bko opanować. Nielec­zona może doprowadz­ić nawet do rozwinię­cia się zakaże­nia uogól­nionego, a nawet do sepsy.

Oceń
mail