Biopsja — czym jest i jakie są jej rodzaje?
Biopsja to metoda diagnostyczna, która polega na pobraniu fragmentu podejrzanej zmiany. Próbka materiału jest następnie poddawana analizie i szczegółowej ocenie. Cel biopsji to wiarygodne i szybkie ustalenie, czy zmiana ma np. charakter łagodny, czy nowotworu złośliwego. Na czym polega badanie biopsji? Jakie są rodzaje biopsji? Przeczytaj poniżej.
Spis treści:
1. Biopsja — czym jest?
2. Jakie są rodzaje biopsji?
3. Biopsja — co się dzieje z pobranym materiałem?
4. Biopsja a diagnostyka genetyczna
Biopsja — czym jest?
Biopsja polega na pobraniu próbki materiału biologicznego z potencjalnie zmienionych tkanek. Próbkę tę poddaje się następnie ocenie i przeznaczonym do tego analizom.
Biopsję wykorzystuje się do diagnozy wielu chorób, zaczynając od wrzodów poprzez choroby zapalne, endometriozę, choroby genetyczne, kończąc na nowotworach. Wykonywana jest w sytuacjach, gdy nie ma możliwości na postawienie jednoznacznej diagnozy na podstawie objawów klinicznych lub gdy konieczne jest uzyskanie potwierdzenia co do postawionego rozpoznania przed rozpoczęciem leczenia. Najczęściej biopsję stosuje się w celu wykluczenia lub potwierdzenia zmian o charakterze nowotworowym.
Pierwsze przesłanki o przydatności badania podejrzanie zmienionych tkanek pojawiały się w XI wieku, lecz biopsja w znanej nam formie została wprowadzona do praktyki medycznej dopiero w XIX wieku.
Jakie są rodzaje biopsji?
Istnieje wiele rodzajów biopsji, które wykonuje się w ramach procedur medycznych. W zależności od sposobu dotarcia do zmienionych tkanek wyróżnia się kilka jej technik.
Rodzaje biopsji to: biopsja szczoteczkowa, biopsja cienkoigłowa, biopsja gruboigłowa, biopsja wyskrobinowa, biopsja chirurgiczna, biopsja płynna.
Biopsja szczoteczkowa to wymaz, który jest wykonywany za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego szczoteczki do pobrania materiału np. z powierzchni nabłonka szyjki macicy czy dróg oddechowych.
Biopsja cienkoigłowa polega na zassaniu komórek z badanej tkanki do wyjątkowo cienkiej igły o około 0,6 mm, która jest wkłuta w podejrzaną zmianę. Często służy do diagnozowania zmian znajdujących się w piersiach, tarczycy, węzłach chłonnych, tkankach miękkich, śliniankach. Biopsja cienkoigłowa zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania ani znieczulenia.
Biopsja gruboigłowa wykorzystywana jest do pobrania materiału za pomocą igły o większej średnicy – około 1,2–2 mm. Metoda ta pozwala na pobranie nie tylko luźnych komórek, ale niewielkiego wycinka zmienionej tkanki. Daje to większe możliwości w ocenie patomorfologicznej materiału. Ze względu na rozmiar igły, biopsję gruboigłową, wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Biopsja cienkoigłowa i gruboigłowa mogą być wykonywane przy wsparciu metod obrazowania, typu USG, tomograf komputerowy, badanie radiologiczne, rezonans magnetyczny. Pozwala to na dotarcie do zmian, które nie są wyczuwane w badaniu palpacyjnym lub są umiejscowione w głęboko zlokalizowanych tkankach.
Biopsja wyskrobinowa ma szczególne zastosowanie w ginekologii. Polega na wyskrobaniu przez lekarza za pomocą specjalnej łyżki zawartości jamy macicy oraz pobraniu pasemek tkankowych do dalszej analizy.
Biopsja chirurgiczna to najbardziej inwazyjna forma biopsji. Rozróżnia się biopsję wycinkową, wycinającą i biopsję przeprowadzoną za pomocą laparoskopu bądź endoskopu.
Osobnym rodzajem biopsji jest biopsja płynna, którą stosuje się w onkologii. Jej celem jest wykrycie we krwi pobranej od pacjenta komórek nowotworowych – tych, które oddzieliły się od guza pierwotnego lub komórek nowotworów, które krążą swobodnie w krwi obwodowej. Biopsję płynną wykonuje się, by monitorować efekty leczenia lub wcześnie wykryć wznowy.
Płynna biopsja umożliwia również wykonywanie analizy DNA z krążących komórek nowotworowych. To pozwala na identyfikację celów molekularnych w terapii personalizowanej, choć jak dotąd metoda ta związana jest z ryzykiem otrzymania fałszywych wyników.
Biopsja — co się dzieje z pobranym materiałem?
Pobrana próbka podczas biopsji (czyli bioptat) trafia do laboratorium patomorfologicznego. Tam przeprowadzane są dokładne analizy, w tym obserwacje mikroskopowe. Jeśli mamy do czynienia z pobranymi komórkami w czasie biopsji cienkoigłowej, wykonywane badanie nazywa się cytologicznym, a w przypadku preparatu tkankowego badaniem histopatologicznym. Podczas analizy ocenia się kształt oraz typ komórek, architekturę tkanek i morfologię zmian, która w nich zachodzi.
Biopsja a diagnostyka genetyczna
Ogromne znaczenie przypisuje się badaniom genetycznym preparatu tkankowego, szczególnie w diagnostyce chorób nowotworowych. Dzięki badaniom genów możliwe jest wykrycie patogennych zmian somatycznych, czyli takich, które powstały w trakcie ewolucji nowotworu. Takie mutacje można wykrywać przy pomocy różnych technik biologii molekularnej, np. wykrywania pojedynczych wariantów genetycznych metodą PCR, sekwencjonowania całego genomu nowotworowego, sekwencjonowania całych genów bądź paneli wielu genów za pomocą panelu NGS. Rozpoznanie konkretnych mutacji może stanowić wskazanie do stosowania konkretnych leków celowanych.
Profilowanie genetyczne guza (przeprowadzane przy użyciu obszernych paneli genowych lub za pomocą sekwencjonowania całego genomu) to metoda, która w niedalekiej przyszłości zdominuje badania genetyczne materiału tkankowego pochodzenia nowotworowego. Takie procedury badawcze stają się już standardem w krajach z dobrze rozwiniętą służbą zdrowia.