Badania w ochronie zdrowia naszego dziecka — o jakich warto pamiętać?
Problemy zdrowotne dzieci nie zawsze są dla nas widoczne na pierwszy rzut oka. Bez odpowiednich medycznych kwalifikacji możemy ich nie dostrzegać i jest to całkowicie normalne. Warto więc regularnie sprawdzać, czy ze zdrowiem naszej pociechy wszystko jest w porządku. W jaki sposób? Sprawdź, o jakich profilaktycznych badaniach w ochronie zdrowia dziecka powinniście pamiętać!
Spis treści:
Bilans zdrowia
Do 18 roku życia dziecko powinno mieć przeprowadzane okresowe badania u lekarza rodzinnego. Nazywa się je bilansami zdrowia. Powinny one się odbyć w 2, 4, 6, 10, 14, 16 i 18 roku życia. Jest to podstawowa forma profilaktycznych badań w ochronie zdrowia Twojego dziecka.
Podczas bilansu zdrowia badane są ogólne cechy rozwoju Twojego dziecka. Sprawdzany jest wzrok, słuch, mowa oraz sprawność ruchu. Ocenia się także rozwój płciowy dziecka. Dzięki bilansom zdrowia wykryć możemy ewentualne schorzenia lub inne zaburzenia w rozwoju dziecka.
Diagnostyka genetyczna
Nasze dziecko może przyjść na świat z chorobą wrodzoną. Jednak na pierwszy rzut oka wcale jej nie widać. Choroby genetyczne często rozwijają się po cichu. Ich pierwsze objawy pojawiają się dopiero po kilku latach. Na tym etapie choroba jest już w zaawansowanym stadium rozwoju, więc ciężko jest wdrożyć skuteczne leczenie.
Choroby wrodzone możemy wykryć, nawet jeśli nie zaczęły się jeszcze w żaden sposób objawiać. W Wystarczy profilaktycznie wykonać badanie genetyczne. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że naszemu maluszkowi nic nie grozi.
Diagnostyka prenatalna
Badania w ochronie zdrowia naszego dziecka wykonać możemy już przed jego narodzinami. Dzięki diagnostyce prenatalnej możemy dużo dowiedzieć się o rozwoju naszej pociechy. Pozwoli nam to cieszyć się spokojną ciążą, a w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości lepiej przygotować się do przyjścia dziecka na świat.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje każdej ciężarnej wykonanie USG genetycznego oraz badania biochemicznego (testu PAPP‑A). Jest to jednak tylko podstawowa diagnostyka prenatalna. Warto rozszerzyć ją o wykonanie badania wolnego płodowego DNA, takiego jak test NIFTY pro. Dzięki temu geny dziecka zostaną sprawdzone pod kątem większej liczby potencjalnych chorób wrodzonych.