Ataksja — przyczyny, objawy i leczenie
Ataksja to zaburzenie powodujące problemy z koordynacją ruchową. Nie jest to choroba, ale objaw neurologiczny. Może on być dla pacjentów bardzo uciążliwy, dlatego warto jak najszybciej go rozpoznać i poznać jego przyczynę. Zobacz, jak można najprościej rozpoznać ataksję i co zrobić dalej!
Spis treści:
Czym jest ataksja?
Ataksja to inaczej niezborność ruchowa. Jest to objaw neurologiczny, który zaburza koordynację ruchową pacjenta. Ma on przez to problemy z utrzymaniem równowagi ciała, poruszaniem się, podnoszeniem przedmiotów i wykonywaniem precyzyjnych ruchów. U niektórych pacjentów pojawić mogą się także zaburzenia mowy.
Ataksja powstaje na skutek uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego. Najczęściej jest ona spowodowana uszkodzeniem móżdżku. Jest to struktura w ludzkim mózgu, która odpowiada głównie za ruch i utrzymywanie równowagi. Owe uszkodzenia pojawić mogą się na skutek genetycznych chorób neurodegeneracyjnych lub czynników nabytych, takich jak np. guz mózgu, choroby zakaźne czy długotrwała ekspozycja na toksyczne substancje.
Objawy ataksji
Najczęstsze objawy ataksji to:
● Zaburzenia chodu
● Niezdarne ruchy
● Problemy z utrzymaniem równowagi
● Dysfagia (zaburzenia połykania)
● Oczopląs
● Zaburzenia mowy
● Trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów takich jak zapinanie guzików czy wiązanie sznurowadeł
Jak zdiagnozować ataksję?
Samą ataksję diagnozuje się dość szybko. Lekarz zwykle jest w stanie rozpoznać ją po wywiadzie z pacjentem i badaniu fizykalnym. Samo zdiagnozowanie ataksji jednak nie zdaje się na zbyt wiele. Musimy również wykryć jej przyczynę. W tym celu warto wykonać rezonans magnetyczny oraz badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych. Zwykle wystarcza to do postawienia pełnej diagnozy.
Ataksja — leczenie
Ataksje leczyć możemy dopiero po poznaniu jej przyczyny. To właśnie na jej wyeliminowaniu musimy się skupić. Leczenie ataksji zależy więc od czynnika, który ją wywołał. W przypadku chorób neurodegeneracyjnych będą to leki, które złagodzą objawy tego schorzenia. Z kolei w przypadku ekspozycji na toksyczne substancje, należy zwykle jedynie unikać z nimi kontaktu.
Pacjentom z ataksją zaleca się również odwiedzenie fizjoterapeuty i rozpoczęcie rehabilitacji. Dzięki niej usprawnimy nasze ciało, przez co szybciej wrócimy do formy i pozbędziemy się objawów ataksji.