Ataksja — choroba czy jedynie objaw?
Ataksja to inaczej niezborność ruchowa. Zaburzenie to powoduje zaburzenia koordynacji ruchowej, przez co mogą pojawić się problemy z poruszaniem i wykonywaniem precyzyjnych ruchów. Trudności pojawić mogą się nawet przy tak błahych czynnościach jak zapinanie guzików. Co powoduje ten stan? Co to jest ataksja? Sprawdź w poniższym artykule!
Spis treści:
1. Ataksja — co to za choroba?
2. Skąd bierze się choroba ataksja?
3. Ataksja — objawy
4. Ataxia choroba — badania
5. Ataksja u dzieci — leczenie
Ataksja — co to za choroba?
Zacznijmy od tego, że ataksja (niezborność ruchowa) nie jest chorobą, ale objawem neurologicznym. Może on pojawić się na skutek różnych schorzeń lub długotrwałego kontaktu ze szkodliwymi czynnikami.
Ataksja jest stanem, który zaburza koordynację ruchową. Może się to objawiać poprzez:
• Zaburzenia równowagi ciała
• Problemy z poruszaniem się
• Trudności z podnoszeniem przedmiotów
• Trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów np. zapinaniem guzików czy wiązaniem sznurowadeł
• Zaburzenia mowy
Skąd bierze się choroba ataksja?
Ataksja jest skutkiem uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego, a konkretnie struktur, które odpowiadają za ruch i utrzymanie równowagi. Owo uszkodzenie pojawia się na skutek mutacji w genach lub czynników nabytych.
Ataksja genetyczna jest objawem chorób neurodegeneracyjnych. Są to schorzenia wrodzone, które powodują śmierć komórek nerwowych w mózgu. Wywołać mogą one nie tylko ataksję, ale także zaburzenia pamięci, omamy i otępienie. Genetyczne choroby neurodegeneracyjne to dość spora gruba schorzeń. Należy do niej m.in. rdzeniowy zanik mięśni (SMA) oraz pląsawica Huntingtona.
Ataksja może pojawić się także na skutek zaburzeń nabytych w ciągu życia. Wywołać może ją guz lub nowotwór mózgu, choroby zakaźne, udar mózgu oraz niedoczynność tarczycy. Jej przyczyną może być również uszkodzenie rdzenia kręgowego oraz długotrwała ekspozycja na toksyczne czynniki, takie jak alkohol czy niektóre grupy leków.
Ataksja — objawy
Do najczęstszych objawów ataksji należą:
• Niezgrabne ruchy
• Zaburzenia chodu – osoby z ataksją często się przewracają i mają problemy z chodzeniem prosto
• Problemy z mową
• Zaburzenia równowagi ciała
• Dysfagia, czyli problemy z połykaniem
• Problemy ze skupieniem wzroku na jednym punkcie
• Trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów i podnoszeniu przedmiotów
• Zaburzenia napięcia mięśniowego
• Problemy z wykonywaniem szybkich ruchów naprzemiennych
Ataxia choroba — badania
Ataksja u dzieci zwykle jest rozpoznawana bardzo szybko. Lekarz po wywiadzie z pacjentem może już ją rozpoznać. Zwykle jednak wykonuje się jeszcze badanie fizykalne, aby potwierdzić diagnozę.
Zdiagnozowanie ataksji to dopiero początek procesu diagnostycznego. Lekarz musi określić także jej przyczynę, co jest już nieco większym wyzwaniem. Ataksję powodować może niebezpieczna choroba, dlatego kroku tego nie można pominąć.
Diagnostykę przyczyny ataksji rozpocząć należy od badania obrazowego mózgu. Może być to rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Na podstawie tego badania można stwierdzić, jak rozległe uszkodzenie mózgu spowodowało dolegliwości pacjenta. Dzięki takiemu badaniu wykryć można także guza mózgu, który może być przyczyną ataksji. Choroby genetycznej jednak nie da się wykryć w ten sposób, dlatego warto wykonać także badanie DNA np. WES Complex. Dzięki niemu dowiemy się, czy przyczyną ataksji jest choroba neurodegeneracyjna.
Ataksja u dzieci — leczenie
Ataksja jest jedynie objawem, więc nie możemy jej leczyć. Skupić należy się na terapii choroby, która wywołała to zaburzenie. W przypadku genetycznych chorób neurodegeneracyjnych możemy jedynie stosować leki, które złagodzą dolegliwości. Nie ma żadnej możliwości, aby całkowicie wyleczyć takie schorzenie. Są one nieuleczalne.
Jeśli przyczyną ataksji jest czynnik nabyty, to sprawa jest nieco prostsza. Wystarczy dokładnie zdiagnozować podłoże ataksji. Jeśli jest nim choroba, to należy rozpocząć leczenie. W przypadku szkodliwego czynnika konieczne jest jego unikanie. Dzięki temu ataksja powinna ustąpić.
Pacjentom z ataksją zaleca się również rehabilitację. Dzięki niej możemy usprawnić narządy ruchu i szybciej wrócić do formy.