Antykoncepcja a zator płucny
Zator płucny powstaje na skutek zakrzepicy żył głębokich. Jest to bardzo poważny stan zagrażający życiu pacjenta. Doprowadzić można do niego poprzez antykoncepcję hormonalną, jeśli nie stosujemy odpowiedniej profilaktyki. Przeczytaj, w jaki sposób antykoncepcja może doprowadzić do zatoru płucnego!
Spis treści:
- Możliwe powikłania antykoncepcji — zator płucny
- Antykoncepcja — zator płucny a zakrzepica
- Antykoncepcja a zator płucny — profilaktyka
Możliwe powikłania antykoncepcji — zator płucny
Zatorem płucnym nazywamy mechaniczne zwężenie lub zamknięcie światła tętnicy płucnej. W konsekwencji doprowadzanie krwi z serca do płuc jest mocno utrudnione. Stan ten objawiać może się poprzez ból w klatce piersiowej, przyspieszenie oddechu, duszności oraz suchy napadowy kaszel.
Zator płucny nie jest bezpośrednim powikłaniem, które może pojawić się przez stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Jest on następstwem zakrzepicy. To właśnie ona może pojawić się w trakcie stosowania tej formy antykoncepcji.
Antykoncepcja — zator płucny a zakrzepica
W antykoncepcji hormonalnej znajduje się hormon zwany estrogenem. Jego działanie pobudza do pracy układ krzepnięcia. Zwiększa także poziom białka zwanego fibrynogenem, które bierze udział w tworzeniu skrzeplin. W konsekwencji ryzyko rozwoju zakrzepicy jest aż trzy razy większe niż u kobiet, które nie stosują tej formy antykoncepcji.
Zator płucny najczęściej spowodowany jest przez przemieszczenie się do krążenia płucnego powstałych w żyłach skrzeplin. Jest on więc bezpośrednim następstwem zakrzepicy.
Antykoncepcja a zator płucny — profilaktyka
Możliwość pojawienia się zatoru płucnego nie powinna odstraszać nas od stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest to bardzo skuteczna forma zapobiegania niechcianej ciąży. W trakcie jej stosowania musimy jednak pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, która uchroni nas przed zakrzepicą i zatorem płucnym.
Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną co najmniej raz w roku powinny wykonać badania na krzepliwość krwi. Poleca im się także jednorazowe przeprowadzenie badania genetycznego w kierunku trombofilii wrodzonej. Jest to genetyczna skłonność do powstawania zakrzepów. Może ona zwiększać ryzyko zakrzepicy aż 25-krotnie.
W profilaktyce zakrzepicy istotny jest także styl życia. Pamiętajmy więc o aktywności fizycznej, unikaniu używek oraz regularnych przerwach w pracy siedzącej.