Zespół Westa- czym jest to schorzenie i jak je rozpoznać u niemowląt?
Jednym z syndromów zespołu Westa u niemowląt są tzw. napady zgięciowe, czyli napady padaczkowe, które pojawiają się przed pierwszymi urodzinami dziecka. Trudno jest te napady zauważyć, ponieważ w większości przypadków pojawiają się w nocy. Skąd wynika zespół Westa? Jak pomóc dziecku? Odpowiedź poniżej.
- Zespół Westa- czym jest to schorzenie?
- Zespół Westa- czym objawia się ta choroba?
- Skąd bierze się zespół Westa w nocy?
- Jakie są możliwości diagnostyczne w przypadku podejrzenia zespołu Westa?
- Diagnostyka zespołu Westa- badanie WES
- Zespół Westa u niemowląt- leczenie
- Leczenie zespołu Westa wywołanego przez chorobę metaboliczną
Zespół Westa- czym jest to schorzenie?
Zespół Westa u niemowląt to pojawianie się napadów padaczkowych, które są powiązane z wiekiem. Formalnie zespół Westa określa się jako zespół współwystępujących napadów zgięciowych i hipsarytmii w zapisie EEG. Objawom tym może także towarzyszyć upośledzenie umysłowe. Jest to oficjalna definicja, podana przez Międzynarodową Ligę Przeciwpadaczkową.
Zespół Westa- czym objawia się ta choroba?
Wielu rodziców zastanawia się, jak miałoby rozpoznać zespół Westa, gdyby dotknął ich dziecka. Jest to powszechny problem, który dotyczy nie tylko tej choroby. Dlatego tak ważne jest edukowanie się w tej dziedzinie. Dla zespołu Westa najbardziej charakterystycznym symptomem są tzw. napady zgięciowe. Gdy dziecko dozna takiego napadu, to gwałtownie zgina i prostuje ręce i nogi, a przy tym kilka razy wyrzuca je w powietrze. Rodzice często przeoczają te objawy, ponieważ występują w wielu przypadkach w nocy, gdy dziecko śpi. Napady zgięciowe mylone są także z odruchem Moro. Jest to normalny odruch u noworodka. Polega on na gwałtownym wyprostowaniu kończyn w odpowiedzi na jakiś nagły bodziec np. zmianę położenia ciała czy hałas.
Jeśli dziecko boryka się z zespołem Westa to oprócz napadów zgięciowych, pojawiają się także inne objawy. Często występują np. mdłości i wymioty, uczucie niepokoju, zaburzenia napięcia mięśniowego oraz zaburzenia świadomości. Dziecko z zespołem Westa także nadmiernie się poci i wydziela zbyt dużo śliny.
Skąd bierze się zespół Westa w nocy?
Jeśli zespół Westa zostanie zdiagnozowany u dziecka, to rodzice boją się, że atak nastąpi w nocy, gdy oni będą spali. Często zastanawiają się, dlaczego napady zgięciowe tak często pojawiają się w nocy. Może to być wynikiem wielu czynników, ale przeważnie są to czynniki prenatalne, czyli:
- encefalopatie niedotleniowo-niedokrwienne
- nieprawidłowości w budowie mózgu dziecka
- infekcje, które w trakcie ciąży przeszła matka
- wrodzone schorzenia z grupy chorób metabolicznych
Za nocne ataki zespołu Westa odpowiadać mogą także okołoporodowe i chorobowe czynniki postnatalne. Przykładem takiego czynnika może być guz ośrodkowego układu nerwowego czy okołoporodowy uraz mechaniczny mózgu. Często powodują go również choroby skórno- mięśniowe np. stwardnienie rozsiane. W niektórych przypadkach zespół Westa jest spowodowany chorobami o podłożu genetycznym, które są powiązane z neurofibromatozami oraz choroby genetyczne, które powodują np. zespół Charge’a czy zespół Downa. Powodować go również mogą też mutacje w genach (nieprawidłowości w ich budowie). Konkretnie zespół Westa powoduje mutacja w genach: ARX, CDLK5, FOXG1, GRI1, GRIN2, MAGI2, MEF2C, SPTAN1 oraz STXBP1.
Jakie są możliwości diagnostyczne w przypadku podejrzenia zespołu Westa?
Zespół Westa u niemowląt diagnozuje się, jeśli u dziecka wystąpi tzw. triada objawów. Oznacza, że u pacjenta na raz muszą wystąpić 3 objawy: serie napadów zgięciowych, opóźniony rozwój psychoruchowy oraz hipsarytmia w zapisie EEG.
Jeśli podejrzewamy u naszego dziecka zespół Westa, to powinniśmy udać się na dwie wizyty lekarskie- do neurologa oraz genetyka. Aby zdiagnozować schorzenie, lekarz na początku przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad medyczny oraz kieruje dziecko na badania wykonywane z krwi. Przy diagnozowaniu zespołu Westa, następnie wykonuje się bardziej specjalistyczne badania. Najważniejsze z nich są badania radiologiczne oraz badanie EEG. Badania te sprawdzają, czy w zapisie czynności mózgu dziecka nie pojawiają się żadne następstwa od normy. Wielu lekarzy kieruje dziecko również na badania genetyczne, które są bardzo pomocne w diagnostyce zespołu Westa.
Diagnostyka zespołu Westa- badanie WES
Często przy podejrzeniu zespołu Westa zaleca się wykonanie badania WES. Jest to badanie, które za pomocą technologii NGS analizuje eksomy genów. Na rynku testów DNA nie ma dostępnego badania genetycznego na padaczkę, które miałoby tak szeroki zakres. Analizuje się w nim wszystkie geny, których mutacje mogą powodować objawy padaczkowe. W badaniu WES można wykryć wiele czynników, które powodują zespół Westa. Są to np. mutacje w pojedynczych genach, neurofibromatoza, stwardnienie guzowate, wszystkie poznane choroby metaboliczne oraz zespół Charge’a. Jeśli zdecydujemy się na badanie WES, to zapewnioną będziemy mieli bezpłatnie konsultację z lekarzem genetykiem dziecięcym.
Istnieje również rozszerzona wersja badania WES- badanie WES premium. Badanie to ma jeszcze większy zakres niż jego standardowa wersja. Analizuje się w nim oprócz eksonów również introny. Jest to inny fragment genu. Nie wszystkie introny zostały, póki co dobrze poznane przez genetykę. W teście WES premium analizie poddaje się wszystkie introny, które zostały już poznane. Pozostałe nie są analizowane, ponieważ zbyt mało o nich wiadomo, a to mogłoby wprowadzić pacjenta w panikę. Odpowiadają one aż za kilkanaście chorób o podłożu genetycznym. W standardowej wersji badania każdy gen jest analizowany kilkadziesiąt razy, a w wersji rozszerzonej ponad 100 razy. Test WES premium daje również możliwość sprawdzenia, na jakie leki i w jakiej dawce pacjent może zareagować nie najlepiej. Analizie poddane jest 89 substancji, które są zawarte w ponad 500 różnych lekach. Dzięki temu wdrożone leczenie będzie skuteczniejsze, a pacjent będzie miał większą szansę na wygranie z chorobą. Standardowe badanie WES daje ogromną szansę na odkrycie przyczyny objawów, które wystąpiły u pacjenta. W przypadku badania WES premium szansa ta jest jeszcze większa. Badania typu WES są najbardziej precyzyjne i wiarygodne na rynku badań DNA.
Laboratoria, w których są wykonywane badania WES, mają stosowne certyfikaty, akredytacje i cieszą się pozytywnymi opiniami klientów. Są one niezwykle istotne, ponieważ świadczą o tym, że laboratorium spełnia obowiązujące standardy, a wyniki są wiarygodne.
Zespół Westa u niemowląt- leczenie
Zespół Westa u niemowląt może być leczony w różny sposób. Terapię dobiera się ze względu na przyczynę, która wywołała chorobę. W niektórych przypadkach zespół Westa leczony jest poprzez podawanie hormonu adrenokortykotropowego (ACTH). Czasem podawana jest również wigabatryna lub standardowe leki przeciwpadaczkowe. U niektórych pacjentach konieczna jest neurostyulacja lub operacja. W sprawie leczenia decyzja należy do lekarza prowadzącego.
Leczenie zespołu Westa wywołanego przez chorobę metaboliczną
Jeśli zespół Westa jest wywołany chorobą metaboliczną, to podstawą leczenia jest indywidualnie dobrana dieta. Wynika to z tego, że dany składnik dla organizmu jest toksyczny lub organizm go nie produkuje. Dieta może być eliminacyjna lub suplementacyjna. Jest to zależne od rodzaju choroby metabolicznej. Dieta jest ustalana pod kontrolą neurologa oraz dietetyka.