Jak wygląda rozpoznawanie i leczenie padaczki u dzieci w wieku przedszkolnym?
Padaczka u dzieci powinna zostać rozpoznana jak najszybciej. Dzięki temu wdrożymy odpowiednie leczenie i złagodzimy przebieg choroby. Jak najlepiej rozpoznać padaczkę u przedszkolaka? Jak się ją leczy? Zobacz, jak wygląda rozpoznawanie i leczenie padaczki u dzieci w wieku przedszkolnym!
Spis treści:
- Jak wygląda rozpoznawanie padaczki u dzieci w wieku przedszkolnym?
- Jak wygląda leczenie padaczki u dzieci w wieku przedszkolnym?
Jak wygląda rozpoznawanie padaczki u dzieci w wieku przedszkolnym?
Diagnostykę padaczki zwykle rozpoczyna się dopiero po wystąpieniu drugiego ataku padaczkowego. Procesem diagnostycznym zajmuje się neurolog. To właśnie do niego należy się zgłosić z podejrzeniem padaczki. Diagnostykę rozpocznie on od zadania pacjentowi kilku pytań, a następnie skieruje go na następujące badania:
- Elektroencefalografia (badanie EEG) — dzięki niemu lekarz może ocenić, czy aktywność elektryczna w mózgu pacjenta jest prawidłowa. Jest to kluczowe w diagnostyce padaczki.
- Rezonans magnetyczny – jest to badanie obrazowe, dzięki któremu lekarz może przyjrzeć się strukturom mózgu pacjenta. Pozwoli to zlokalizować ognisko padaczkowe.
- Badania krwi, takie jak morfologia, OB, stężenie glukozy oraz poziom elektrolitów
- Badanie genetyczne – warto je wykonać, nawet jeśli nasz neurolog o nim nie wspomni. Częstą przyczyną padaczki są zmiany w genach. Tylko tego typu badanie jest w stanie je wykryć, a dzięki temu możemy szybko otrzymać jednoznaczną diagnozę. Testem genetycznym szczególnie polecanym w diagnostyce padaczki jest badanie WES. Jest to nowoczesne badanie, które bez problemu wykryje zmiany w genach związane z tą chorobą.
Jak wygląda leczenie padaczki u dzieci w wieku przedszkolnym?
Leczenie padaczki u przedszkolaków wygląda tak samo, jak w przypadku innych grup wiekowych. Podstawą zawsze jest leczenie farmakologiczne. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie częstotliwości występowania napadów padaczkowych, a nawet ich całkowite wyeliminowanie.
Padaczka u dzieci w wieku przedszkolnym bardzo często współwystępuje z chorobami metabolicznymi. W takim przypadku konieczne jest delikatne zmodyfikowanie leczenia. Pacjent wciąż musi stosować farmakoterapię, ale powinien także uważać na swoją dietę. Muszą zostać z niej wyeliminowane niektóre składniki. Diety trzeba ściśle przestrzegać. W innym przypadku mogą pojawić się groźne dla zdrowia powikłania.