Padaczka u dzieci, epilepsja u dzieci – jakie są jej przyczyny?
Padaczka u dzieci może się rozwinąć wskutek różnorodnych czynników. Do uszkodzenia układu nerwowego może dojść np. w wyniku okołoporodowych komplikacji. W wielu przypadkach epilepsja u dzieci rozwija się w wyniku nieprawidłowości w genach. Na szczęście zmiany w genach wywołujące padaczkę u noworodków czy też padaczkę u małych dzieci da się łatwo zidentyfikować.
Padaczka u dzieci – oto najważniejsze informacje z tego artykułu:
- Padaczka u dzieci, epilepsja u dzieci – jakie badania wykonać, by poznać przyczynę ataków?
- Padaczka u noworodka, padaczka u niemowlaka – dlaczego kluczowe jest zbadanie genów?
- Padaczka u małych dzieci – jakie badania genetyczne wykonać, by sprawdzić geny malucha?
- Epilepsja u dzieci – jak przygotować malucha do badania genetycznego?
✅ Padaczka u dzieci, epilepsja u dzieci – jakie badania wykonać, by poznać przyczynę ataków?
Padaczka u dzieci (lub też epilepsja u dzieci – to inna nazwa tego samego rodzaju zaburzeń) może mieć różnorodne przyczyny. Do wystąpienia ataków epilepsji mogą doprowadzić okołoporodowe komplikacje oraz przebyte w czasie ciąży infekcje. Padaczkę mogą wywołać także powypadkowe urazy. W większości przypadków jednak (u 40 – 60%) epilepsja u dzieci jest wywołana zmianami w genach – dziecko rodzi się z predyspozycjami do padaczki, które są zapisane w jego genach [1].
Padaczka u dzieci stanowi powód do niepokoju, gdy ataki padaczki powtórzyły się co najmniej raz. Jeśli zaobserwowaliśmy padaczkę u noworodka lub padaczkę u niemowlaka, każdorazowo należy poinformować o tym lekarza pediatrę. Jakie badania wykonać, by poznać przyczyny padaczki u dzieci? Najczęściej wykonuje się badania obrazowe mózgu, które, mimo że dziecko ma ataki padaczki, nie wykazuje żadnych zmian. Co robić w takiej sytuacji? Istotnym badaniem, jeśli chodzi o padaczkę u małych dzieci, jest badanie genetyczne dziecka.
✅ Padaczka u noworodka, padaczka u niemowlaka – dlaczego kluczowe jest zbadanie genów?
Padaczka u małych dzieci może być wywołana przez czynniki genetyczne. Jest ich bardzo dużo. Do wystąpienia ataków epilepsji u dziecka mogą przyczynić się:
- choroby metaboliczne (znamy już kilkaset rodzajów zaburzeń metabolicznych, które objawiają się poprzez ataki padaczki u dzieci i dorosłych),
- stwardnienie guzowate (choroba ta często objawia się padaczką u niemowlaka),
- zespół Dravet (choroba ta często wywołuje ataki padaczki u noworodków),
- zespół Retta (mutacja wywołująca tę chorobę najczęściej zachodzi de novo, czyli niezależnie od dziedziczenia i w sposób losowy).
Padaczka u noworodka, padaczka u niemowlaka, a także padaczka u małych dzieci jest leczona w zależności od rodzaju danego zaburzenia. W przypadku tego zaburzenia nie można sobie pozwolić na leczenie metodą prób i błędów. Zidentyfikowanie choroby genetycznej i poznanie dokładnej przyczyny padaczki jest więc kluczowe, by można było dobrać właściwe leki i przyspieszyć skuteczność leczenia ataków padaczki. Dzięki znajomości typu choroby genetycznej można uniknąć objawów niepożądanych, a także umożliwić maluchowi normalne funkcjonowanie.
✅ Padaczka u małych dzieci – jakie badania genetyczne wykonać, by sprawdzić geny malucha?
▶ Padaczka u małych dzieci i osób dorosłych – panele NGS
Jednym z badań genetycznych na padaczkę u dzieci są tzw. mini panele NGS. To badanie, w którego trakcie sprawdzanych jest kilkaset genów odpowiedzialnych za daną jednostkę chorobową. Badanie sprawdza jedynie geny związane z zaobserwowanymi u pacjenta objawami. Często po jego wykonaniu konieczne są dodatkowe badania.
▶ Padaczka u małych dzieci i osób dorosłych – badanie WES
Jeśli chodzi o padaczkę u małych dzieci, ale i także ataki epilepsji u osób dorosłych, najlepszym badaniem w kierunku poznania przyczyn ataków jest test WES (badanie eksomowe). To test genetyczny, który analizuje wszystkie znane geny człowieka, pod kątem nieprawidłowości. Badanie korzysta z najnowszej technologii NGS, dzięki czemu podczas jednej analizy sekwencjonowane są setki, a nawet tysiące różnych genów.
Test WES ma to do siebie, że geny chorego są analizowane nie tylko pod kątem występujących objawów, ale i także pod kątem genetycznych schorzeń, których objawów jeszcze nie zaobserwowano. Na życzenie pacjenta (lub jego opiekunów) badanie eksomu WES może zaraportować także o innych chorobach genetycznych, np. genetycznej skłonności do podwyższonego poziomu cholesterolu, pierwotnych niedoborach odporności, genetycznych predyspozycjach do zakrzepicy lub zapisanych w genach nietolerancjach pokarmowych. Chorobom tym można zapobiegać, o ile zostały one zawczasu wykryte.
Badanie WES sprawdza wszystkie przyczyny padaczki genetycznej. Test wykrywa około 600 rodzajów chorób metabolicznych, a także inne nieprawidłowości, takie jak np. mutacje odpowiedzialne za zespół Retta czy zespół Dravet. U nawet 40% pacjentów z padaczką test WES pozwala na uzyskanie kompletnej diagnozy genetycznej – choroba zostaje potwierdzona i można wdrożyć odpowiednie dla danego przypadku leczenie [1].
CZY WIESZ, ŻE: w przypadku wielu chorób wywołujących padaczkę u dzieci pacjent może skorzystać z refundowanego leczenia, ale dopiero wtedy, gdy choroba jest u niego potwierdzona. Taka sytuacja ma miejsce np. przy zespole Dravet – tę uwarunkowaną genetycznie chorobę można łatwo potwierdzić, wykonując u dziecka jeden szybki test DNA.
✅ Epilepsja u dzieci – jak przygotować malucha do badania genetycznego?
Badania genetyczne w kierunku epilepsji u dzieci są wbrew pozorom bardzo proste w wykonaniu. Test DNA można zamówić telefonicznie lub drogą online. Po zamówieniu badania należy udać się do autoryzowanej placówki medycznej, by pobrać próbkę, najczęściej jest to próbka krwi małego pacjenta. W przypadku renomowanych laboratoriów genetycznych możliwa jest także organizacja pobrania próbki do badań w domu pacjenta, bez żadnych dodatkowych opłat.
Jak przygotować dziecko do badania genetycznego na padaczkę? Maluch nie musi być na czczo, musi być jedynie dobrze nawodniony. W niektórych przypadkach może być konieczne przytrzymanie malucha, a jeśli dziecko jest malutkie, krew może być pobrana z nietypowego miejsca, np. główki. Wszystkie te procedury są jak standardowe i nie zagrażają życiu ani zdrowiu malucha, a jedna próbka krwi wystarczy do wykonania kilku różnych rodzajów badań.
Na wynik badania genetycznego na padaczkę u dzieci oczekuje się około kilku tygodni, w zależności od rodzaju wybranego badania. Wynik jest dostępny w formie online, pacjent zyskuje także w pełni wartościowy, opatrzony elektronicznym podpisem dokument PDF. Niektóre laboratoria, poza wydaniem wyniku, oferują także w cenie badania konsultację z lekarzem genetykiem. Jest to konieczne, by rodzice, a także lekarz prowadzący mogli w pełni zrozumieć uzyskane wyniki genetycznego badania dziecka.
Zobacz też:
Badania genetyczne noworodka
Czy padaczka jest dziedziczna?
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Steinborn B., 2008. Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej: padaczka wieku rozwojowego i mózgowe porażenie dziecięce – możliwości diagnostyczne i lecznicze, Family Medicine & Primary Care Review; 10, 1: 107–115.