Padaczka u dzieci, leczenie może być zależne od… genów!
Padaczka u dzieci – leczenie tej choroby wygląda u każdego pacjenta inaczej. Najpierw lekarz musi dokładnie opisać objawy, które pojawiły się u chorego i rozróżnić je od dziecięcych napadów drgawkowych. Następnie, gdy wiadomo, że to epilepsja, trzeba poznać przyczynę zaburzeń. Leczenie padaczki u dzieci wdraża się dopiero wtedy, gdy wiadomo, jaki czynnik jest odpowiedzialny za wywoływanie ataków.
- Padaczka u dzieci – leczenie rozpoczyna się w momencie, gdy lekarz ma pewność, że to padaczka
- Epilepsja u dzieci – leczenie – jak poznać przyczynę zaburzeń?
- Leczenie padaczki u dzieci jest możliwe dzięki diagnostyce genetycznej
- Padaczka u dzieci – leczenie dietetyczne
- Epilepsja u dzieci – leczenie farmakologiczne
- Leczenie padaczki u dzieci z zespołem Dravet
- Padaczka u dzieci – leczenie padaczki u dzieci za pomocą innych metod
⚡ Padaczka u dzieci – leczenie rozpoczyna się w momencie, gdy lekarz ma pewność, że to padaczka
Leczenie padaczki u dzieci zależy od dwóch czynników. Na początku bardzo istotne jest, jakie objawy występują u chorego (czy to na pewno padaczka u dzieci). Leczenie można wdrożyć dopiero wtedy, gdy lekarz ma pewność, że pacjent ma padaczkę, a także, gdy zostanie określona przyczyna napadów padaczki.
Aby postawić u pacjenta wstępną diagnozę, lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad. W dalszej kolejności wykonuje się badanie EEG (elektroencefalografia) oraz badania obrazowe (np. tomografię komputerową lub rezonans). Niestety, badania radiologiczne nie zawsze są w stanie wskazać przyczyny zaburzeń. Często pacjent jest odsyłany do domu z prawidłowym wynikiem badań, mimo że ataki padaczki u niego postępują.
⚡ Epilepsja u dzieci – leczenie – jak poznać przyczynę zaburzeń?
Padaczka u dzieci może wystąpić w wyniku różnorodnych przyczyn. Ataki mogą wynikać np. z mechanicznych uszkodzeń mózgu i układu nerwowego, do których doszło podczas akcji porodowej. Epilepsję mogą wywołać także:
- choroby nowotworowe;
- powypadkowe urazy głowy.
Ponieważ jednak u nawet 60% chorych padaczka ma podłoże genetyczne [1], pierwszym krokiem do odkrycia przyczyny napadów powinno być wykonanie badań genetycznych.
⚡ Leczenie padaczki u dzieci jest możliwe dzięki diagnostyce genetycznej
Jak sprawdzić, jaka jest przyczyna epilepsji u dzieci? Leczenie oraz poznanie przyczyny zaburzeń neurologicznych jest jak najbardziej możliwe dzięki nowoczesnym testom DNA. Rodzice mają już dostęp do badań takich jak panele padaczkowe NGS czy też test WES. Są to bardzo precyzyjne testy, podczas których DNA małego pacjenta jest skanowane pod kątem różnych nieprawidłowości wywołujących objawy w postaci ataków padaczki.
Kompleksowy test DNA na padaczkę może wykryć u małego pacjenta między innymi takie genetyczne przyczyny epilepsji jak:
- mikrodelecje i mikroduplikacje w obrębie chromosomów;
- stwardnienie guzowate;
- wrodzone choroby metaboliczne;
- zespół Dravet;
- zespół Retta.
Raz wykonane badanie na padaczkę — badanie DNA liczy się na całe życie. Jeśli u pacjenta zostało zdiagnozowane konkretne zaburzenie, lekarz zyskuje cenną wiedzę na temat tego, jak mu pomóc. Leczenie padaczki u dzieci nie musi być już prowadzone metodą prób i błędów.
⚡ Padaczka u dzieci – leczenie dietetyczne
Jak leczona jest epilepsja u dzieci? Leczenie opiera się między innymi o metody dietetyczne, czyli modyfikacje w diecie chorego, oczywiście wprowadzane wyłącznie pod okiem lekarza lub dietetyka klinicznego. Jeśli przyczyną padaczki jest fenyloketonuria, wystarczy wyeliminować z diety posiłki zawierające krytyczne dla chorego białko – fenyloalaninę. Z kolei, gdy za ataki padaczki odpowiada wrodzony niedobór karnityny, dietę należy rozszerzyć o produkty z karnityną i suplementować ten składnik. Analogicznie należy postąpić w przypadku, gdy za epilepsję odpowiada inny typ wrodzonej choroby metabolicznej.
⚡ Epilepsja u dzieci – leczenie farmakologiczne
Leczenie padaczki u dzieci to także metody farmakologiczne. Choremu podawane są leki, które łagodzą objawy i zmniejszają częstotliwość napadów, np. igabatryna lub styrypentol. Niestety często zdarza się, że dopiero po jakimś czasie udaje się dobrać je tak, by były one skuteczne. A gdy żadna kombinacja ani dawki się nie sprawdzają, pacjent może zostać zdiagnozowany jako chory na padaczkę lekooporną.
⚡ Leczenie padaczki u dzieci z zespołem Dravet
Badania genetyczne są szalenie istotne, jeśli chodzi o leczenie padaczki u dzieci z zespołem Dravet. Choroba ta wywołuje długotrwałe napady padaczkowe już w okresie niemowlęcym, a jej przyczyną może być mutacja genu SCN1A, który koduje napięciowo zależny kanał sodowy. Zespół Dravet jest o tyle niebezpieczny, że nieleczony, może doprowadzić do opóźnienia ruchowego i behawioralnego. Pacjenci z zespołem Dravet są także bardziej narażeni na nagłą niewyjaśnioną śmierć w padaczce [2].
Jak wygląda leczenie padaczki u dzieci w zespole Dravet? Chorym podaje się najczęściej kwas walproinowy, klobazam oraz stiripentol – [3]. Zabronione są natomiast barbiturany, lamotrygina, karbamazepina oraz wigabatrin [4]. Leki te mogą poważnie zaszkodzić pacjentowi oraz nasilić występujące już ataki. Aby dobrać poprawnie farmaceutyki, konieczne jest wykonanie badania genetycznego i upewnienie się co do rodzaju posiadanej padaczki genetycznej.
⚡ Padaczka u dzieci – leczenie padaczki u dzieci za pomocą innych metod
Jak jeszcze może być leczona epilepsja u dzieci? Leczenie można wspomóc metodami neurochirurgicznymi. W sytuacji, gdy u pacjenta zostanie zdiagnozowana padaczka lekooporna, może on zostać zakwalifikowany do zabiegu resekcyjnego płata skroniowego lub neurostymulacji [5]. Resekcja ma na celu usunięcie fragmentu tkanki nerwowej, który odpowiada za napady (ogniska). Najczęściej wykonywane są resekcje przednio-przyśrodkowej części płatu skroniowego [6].
Dość nową metodą leczenia padaczki u dzieci jest także głęboka stymulacja mózgu, w skrócie DBS (deep brain stimulation). Metoda ta polega na wszczepieniu pacjentowi specjalnych elektrod, które stymulują te okolice mózgu, które odpowiadają za rozwój choroby. Głęboka stymulacja mózgu przywraca równowagę w ośrodkach mózgowych i łagodzi objawy schorzenia. DBS jest dość popularna w leczeniu nie tylko padaczek, ale i choroby Parkinsona. Prawidłowo zakwalifikowany i następnie zoperowany pacjent może liczyć na długofalowe efekty DBS i, co za tym idzie, znaczną poprawę jakości życia [7].
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
💜Badania immunologiczne dzieci
💜Jak wzmocnić układ immunologiczny dziecka?
💜Czy padaczka jest dziedziczna?
Źródła:
-
Steinborn B, 2008. Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej: padaczka wieku rozwojowego i mózgowe porażenie dziecięce – możliwości diagnostyczne i lecznicze, Family Medicine & Primary Care Review 10, 1: 107–115.
-
http://www.dravet.pl/
-
http://neuropsychologia.org/zespol-dravet
-
https://www.orpha.net/data/patho/PL/EmergencyGuidelines_ZespolDravetPLPro.pdf
-
http://www.neurosciencereview.eu/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=60&Itemid=80
-
https://podyplomie.pl/neurologia/34802,kwalifikacja-do-operacyjnego-leczenia-padaczki-i-metody-takiej-terapii?page=2
-
https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/159336,gleboka-stymulacja-mozgu-w-chorobie-parkinsona