Padaczka genetyczna u dzieci – podstawą skutecznego leczenia jest poprawna diagnoza zaburzeń
Padaczka to jedno z najczęstszych zaburzeń neurologicznych w naszej populacji. Czy padaczka jest dziedziczna? Najczęściej tak, bowiem u większości osób z atakami padaczki diagnozowana jest padaczka genetyczna [1]. Na szczęście predyspozycje genetyczne, które odpowiadają za wystąpienie tego zaburzenia, można wykryć przy pomocy odpowiednich badań na padaczkę. Które z nich warto wykonać? Zapraszamy do zapoznania się bliżej z zagadnieniem „Padaczka genetyczna u dzieci”.
Padaczka genetyczna u dzieci – najważniejsze informacje:
- Czy padaczka jest genetyczna? Jak duży udział w patogenezie padaczek mają czynniki genetyczne?
- Padaczka – choroba genetyczna nie musi objawiać się w rodzinie
- Padaczka genetyczna – przyczyną mogą być wrodzone choroby metaboliczne
- Padaczka – choroba genetyczna, która może wywoływać ataki padaczki, może zostać wykryta za pomocą nowoczesnych badań DNA
- Padaczka genetyczna u dzieci – jakie objawy powinny nasunąć przypuszczenie, że do padaczki doprowadziła choroba metaboliczna?
➡ Czy padaczka jest genetyczna? Jak duży udział w patogenezie padaczek mają czynniki genetyczne?
Padaczka to choroba, której skuteczne leczenie jest możliwe dopiero wtedy, gdy określony zostanie typ padaczki oraz jej przyczyny. Czy padaczka jest genetyczna? Okazuje się, że w większości przypadków tak. U aż 40 – 60% osób z atakami padaczki diagnozowana jest bowiem padaczka genetyczna, a więc padaczka wywołana czynnikami genetycznymi [1].
Wśród przyczyn genetycznej padaczki u dzieci wyróżnia się:
- choroby jednogenowe,
- zaburzenia na poziomie chromosomów,
- wrodzone choroby metaboliczne.
➡ Padaczka – choroba genetyczna nie musi objawiać się w rodzinie
Czy określenie padaczka genetyczna oznacza, że jeśli w rodzinie pacjenta nie było do tej pory przypadków padaczki, to można wykluczyć geny jako przyczynę choroby? Niezupełnie. To, że w rodzinie nie objawiła się padaczka genetyczna, nie oznacza to, że dziecko nie może zachorować na tę chorobę. Każdy z nas dziedziczy bowiem połowę materiału genetycznego od każdego z rodziców. Jeśli rodzice są bezobjawowymi nosicielami padaczki (każdy z nich posiada po jednej kopii genu padaczki), dziecko może odziedziczyć dwa wadliwe geny i może wystąpić u niego padaczka.
Należy także pamiętać o tym, że padaczka genetyczna u dzieci nie zawsze jest dziedziczna – może ona zostać wywołana niedziedzicznymi mutacjami, tzw. mutacjami de novo. To zmiany w genach, do których powstania dochodzi spontanicznie. Wśród niedziedzicznych przyczyn padaczki genetycznej u dzieci wyróżnia się np. zespół Dravet (mutacje w genie SCN1A).
➡ Padaczka genetyczna – przyczyną mogą być wrodzone choroby metaboliczne
Współczesna medycyna zna już ponad setki genów, związanych z padaczką genetyczną u dzieci. Padaczka występuje między innymi w przebiegu takich chorób genetycznych jak wymieniony wcześniej Zespół Dravet, Zespół Retta Zespół Angelmana, Zespół Łamliwego Chromosomu X, Zespół Friedmana czy stwardnienie guzowate. Padaczkę genetyczną mogą wywołać także wrodzone choroby metaboliczne.
Choroby metaboliczne to wrodzone, uwarunkowane genetyczne zaburzenia metabolizmu, w wyniku których organizm nie potrafi produkować enzymów koniecznych do przetwarzania substancji dostarczanych z pokarmem (lub produkuje ich za mało). U osoby, której metabolizm nie funkcjonuje prawidłowo, każdorazowo spożycie posiłku może doprowadzić do gromadzenia się w komórkach szkodliwych toksyn i tym, samym mikrouszkodzeń narządów oraz układów. Jeśli do uszkodzeń doszło w obrębie układu nerwowego, u chorego mogą wystąpić objawy w postaci drgawek, może u niego także dojść do opóźnienia rozwoju intelektualnego i fizycznego.
Choroby metaboliczne mogą się rozwijać latami, nie dając żadnych objawów lub też ich przebieg może być też gwałtowny. Ponieważ dziecko z chorobą metaboliczną rodzi się pozornie zdrowe, zaburzenia te są trudne do zdiagnozowania. Często pierwszym widocznym objawem choroby metabolicznej jest właśnie napad padaczki. Inne objawy wrodzonej choroby metabolicznej to także nieprawidłowe napięcie mięśni, zaburzenia w rozwoju psychoruchowym, a nawet objawy autyzmu [2]. Im szybciej dana choroba metaboliczna zostanie wykryta, tym lepsze są rokowania — część objawów (w tym także ataki padaczki) da się bowiem cofnąć, o ile wprowadzi się u pacjenta jak najszybciej odpowiednią dla danego przypadku dietę.
➡ Padaczka – choroba genetyczna, która może wywoływać ataki padaczki, może zostać wykryta za pomocą nowoczesnych badań DNA
Jak wykryć, czy padaczka genetyczna u dziecka została spowodowana chorobą metaboliczną? Jest to możliwe dzięki nowoczesnym genetycznym badaniom na padaczkę. Należą do nich badania DNA NGS. Dzięki wykorzystaniu technologii NGS (Sekwencjonowanie Najnowszej Generacji) możliwe jest sprawdzenie wszystkich patogennych i prawdopodobnie patogennych mutacji występujących w genach, podczas jednego badania. W tym także genów odpowiadających za choroby, które mogą wywołać padaczkę genetyczną u dzieci.
Testy na padaczkę, które są już dostępne na polskim rynku, i które umożliwiają zdiagnozowanie padaczki genetycznej to:
- panele padaczkowe – analiza DNA 132 genów związanych z padaczką genetyczną u dzieci, test bada między innymi zmiany w genach odpowiedzialne za zespół Dravet, stwardnienie guzowate, a także wiele innych zaburzeń o podłożu genetycznym,
- badanie WES – to najszerszy i najdokładniejszy spośród testów DNA NGS. Badanie analizuje wszystkie znane geny człowieka (około 23 000), w tym także pod kątem padaczki genetycznej. Badanie WES potrafi wykryć między innymi Zespół Retta, stwardnienie guzowate oraz Zespół Dravet, identyfikuje także wrodzone choroby metaboliczne, które mogą wywoływać ataki padaczki. Ponieważ badanie to wskazuje jednoznacznie na przyczynę padaczki wywołanej zmianami w genach, często zamyka ono genetyczną diagnostykę padaczki.
➡ Padaczka genetyczna u dzieci – jakie objawy powinny nasunąć przypuszczenie, że do padaczki doprowadziła choroba metaboliczna?
Badanie genetyczne na padaczkę w kierunku chorób metabolicznych warto wykonać gdy:
- lekarz nie jest w stanie określić typu padaczki,
- napady padaczki mioklonicznej postępują,
- padaczce towarzyszą inne objawy oraz uszkodzenia narządów,
- w rodzinie występowały już wcześniej genetyczne choroby metaboliczne.
Dzięki badaniom genetycznym możliwe jest postawienie pewnej diagnozy i przyczyny padaczki genetycznej. Na podstawie wyniku testu DNA lekarz może określić typ padaczki i zaplanować odpowiednie leczenie. Dla pacjenta oznacza to skrócenie ścieżki diagnostycznej, poprawę stanu zdrowia, a także znaczną poprawę jakości życia – jego oraz jego bliskich. Należy przy tym pamiętać, że padaczka genetyczna może występować również u niemowląt – objawy w tym przypadku mogą być trudne do zaobserwowania, w związku z czym tym bardziej ważne jest, by zbadać geny dziecka i wykryć zapisaną w nich chorobę zawczasu.
Zobacz też:
Badania genetyczne noworodka
Mikromacierze — badania genetyczne
Badania genetyczne u dzieci
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Hoffman-Zacharska D., Encefalopatie padaczkowe – diagnostyka następnej generacji, Zakład Genetyki Medycznej, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa.
-
https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/download/20023/15726