Padaczka emocjonalna – objawy, diagnoza, leczenie
Padaczka emocjonalna to rodzaj padaczki, który powoduje charakterystyczne dla epilepsji objawy oraz zaburzenia natury emocjonalnej. Choroba ta może wywołać ogromne problemy nie tylko ze zdrowiem fizycznym, ale także ze zdrowiem psychicznym epileptyka. Po zauważeniu jakichkolwiek jej objawów należy niezwłocznie wykonać odpowiednie badania, a w tym badanie genetyczne.
- Jak objawia się padaczka emocjonalna?
- Padaczka emocjonalna – proces diagnostyczny
- Padaczka emocjonalna – jakie badanie genetyczne wykonać?
- Jak leczy się padaczkę emocjonalną?
Jak objawia się padaczka emocjonalna?
Padaczka emocjonalna powoduje zaburzenia natury emocjonalnej. Chorzy przez możliwość wystąpienia niekontrolowanego napadu odczuwają ogólny niepokój, lęk i inne negatywne emocje. Obawiają się oni, że napad padaczkowy wystąpi w nieodpowiedniej sytuacji oraz że w trakcie napadu nie będzie nikogo, kto mógłby udzielić im pomocy.
Padaczka emocjonalna w wielu przypadkach skutkuje atakami paniki oraz próbami odizolowania się od społeczeństwa.
Objawem padaczki emocjonalnej jest także niska samoocena i brak wiary w siebie. Na znikomą pewność siebie chorych wpływ mają:
- Ograniczenia w obszarze zawodowym – epileptycy nie mogą wykonywać wszystkich zawodów
- Ograniczenia w innych aspektach życia w sporcie
- Wykluczenie i stygmatyzacja społeczna w niektórych grupach społecznych (wynika to przede wszystkim z niskiej świadomości społecznej na temat padaczki)
Konsekwencją padaczki emocjonalnej mogą być problemy ze zdrowiem psychicznym. Najczęściej u epileptyków występuje depresja. Pojawia się ona przez ciągłe odczuwanie niepokoju i lęku oraz odizolowywanie się od społeczeństwa. Pogłębia ją fakt, że chorzy często nie chcą rozmawiać o swoich dolegliwościach.
Padaczka emocjonalna – proces diagnostyczny
Padaczkę emocjonalną diagnozuje się niemal tak samo, jak inny rodzaj epilepsji. Proces diagnostyczny należy rozpocząć od konsultacji u neurologa. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny z pacjentem i zleci wykonanie właściwych badań. W przypadku podejrzenia padaczki najczęściej zlecane jest badanie obrazowe (tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny), badanie pracy mózgu (EEG), badania z krwi oraz badania genetyczne.
Proces diagnostyczny padaczki nie zawsze jest prosty i szybki. Warto więc wykonać wszystkie badania zalecone przez lekarza, a szczególnie badanie genetyczne. Dzięki niemu lekarz w większości przypadków będzie mógł postawić pewne rozpoznanie choroby. Pozwoli to na szybkie wdrożenie leczenia.
W przypadku podejrzenia padaczki emocjonalnej badania genetyczne są tak istotne, ponieważ 60% przypadków epilepsji ma podłoże genetyczne. Są więc one jedynym tak pewnym narzędziem diagnostycznym.
Padaczka emocjonalna – jakie badanie genetyczne wykonać?
Wybór właściwego badania genetycznego na padaczkę nie jest zbyt prosty, ponieważ mamy wiele możliwości. Najlepszym wyborem będzie badanie, które przeanalizuje kilkukrotnie wiele genów. Warto także zwrócić uwagę na technikę wykonywania badania. Polecane są testy genetyczne wykonywane za pomocą technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji).
Panel NGS padaczka podstawowy to badanie, w którym sprawdzane są 132 geny powiązane przez genetykę z objawami padaczkowymi. Wykonuje się je na próbce krwi pacjenta, a na wynik oczekuje się do 10 tygodni. Jest to badanie godne polecenia w przypadku podejrzenia padaczki emocjonalnej.
Pacjenci często decydują się także na kompleksowe badanie WES. Wykonuje się je również za pomocą technologii NGS. W standardowej wersji badania WES sprawdzane są eksomy wszystkich genów człowieka, czyli około 23 000 genów. Z kolei w wersji rozszerzonej (test WES premium) poddawane analizie są także intronowe fragmenty genów. Każdy gen sprawdzany jest kilkukrotnie, aby wynik badania był pewny i wiarygodny. Badania te można wykonać na podstawie próbki krwi pacjenta lub wymazu z policzka. Czas oczekiwania na wynik to około 6–7 tygodni.
Jak leczy się padaczkę emocjonalną?
Padaczkę emocjonalną można leczyć farmakologicznie poprzez leki zapisane przez lekarza neurologa. Leki te są odpowiednio dobierane do objawów pacjenta oraz przyczyny choroby. Właściwie dobrane leczenie farmakologiczne jest bezpieczne i nieinwazyjne dla pacjenta. Istnieje również sposób na chirurgiczne leczenie padaczki. Jest nim stymulacja nerwu błędnego. Leczenie chirurgiczne padaczki może znacząco poprawić stan funkcjonowania mózgu, ale niesie za sobą dużo większe ryzyko wystąpienia powikłań.
Neurolodzy bardzo często zalecają epileptykom także stosowanie właściwej diety. W celu jej ułożenia chorzy są kierowani do dietetyka klinicznego. Skomponuje on dietę pod objawy choroby oraz zażywane leki.
W przypadku padaczki emocjonalnej bardzo istotne jest zadbanie o zdrowie psychiczne. Epileptyk nie powinien bagatelizować swoich objawów. Powinien on uczęszczać na terapię do psychoterapeuty. W większości przypadków daje ona ogromne efekty – epileptycy są w stanie zaakceptować swoją chorobę, a zaburzenia emocjonalne są znacznie minimalizowane. Jeśli więc zauważamy u osoby z padaczką objawy zaburzeń emocjonalnych, to powinniśmy poważnie z nim o tym porozmawiać i zachęcić go do uczęszczania na terapię.