Objawy padaczki u dzieci — cechy charakterystyczne
Padaczka stanowi jedno z najczęściej występujących schorzeń układu nerwowego. Szacuje się, iż 80% przypadków tego zachorowania przypada na okres tylko do 20. r.ż. Ten problem dotyczy zarówno dzieci, nastolatków, jak i dorosłych. W każdym przypadku należy starać się dojść do właściwej przyczyny epilepsji u dziecka, a następnie wprowadzić możliwe leczenie.
- Padaczka u dzieci — objawy
- Epilepsja u dzieci — objawy — częstotliwość
- Objawy padaczki u dzieci — przyczyna
- Objawy padaczki u dzieci — postępowanie
- Objawy epilepsji u dziecka — badania genetyczne
- Wiarygodność i pewność wykonanego badania genetycznego
Padaczka u dzieci — objawy
Objawy padaczki u dzieci nie zawsze muszą być jednoznaczne. Kiedy rodzic zauważy niepokojące nieprawidłowości w stanie zdrowia dziecka to należy to natychmiast skonsultować z pediatrą bądź neurologiem.
Padaczka — objawy u dzieci mogą być różne. U niemowląt mogą to być np. powtarzające się drżenia jednej kończyny lub tylko pojedynczego paluszka. Poza tym mogą wystąpić napady zgięciowe, które polegają na nagłym przyciąganiu główki do klatki piersiowej, rozkładając ręce do boku. Zwykle takich szarpnięć może być aż kilkadziesiąt dziennie. To cechy charakterystyczne dla dziedzicznej padaczki czołowej — padaczka genetyczna. Maluch może płakać lub krzyczeć przez sen.
Objawy padaczki u dzieci, których nie wolno lekceważyć to także chwilowe “zawieszenia”. Można je porównać do chwilowego “zamyślenia się”. To jest tzw. napad wyłączenia. W trakcie tego ataku dziecko nie ma kontaktu z otoczeniem i patrzy w dany punkt bez reakcji na bodźce zewnętrzne. Ten objaw może trwać krótki czas, zatem trudno go dostrzec.
Podczas napadu toniczno-klonicznego chory nagle upada poprzez silne napięcie mięśni — może także nastąpić odgięcie głowy do tyłu. Wtedy występują drgawki, zwłaszcza rąk, nóg oraz głowy. Ponadto może dojść do zatrzymania oddechu albo mimowolnego oddania kału i moczu. Te ataki są charakterystyczne dla dorosłych.
Zaleca się, aby nagrać na video podejrzany napad padaczki u dziecka. To pomoże specjaliście przyspieszyć postępowanie diagnostyczne. To bardzo ważne przede wszystkim w przypadku nocnych ataków padaczki czołowej, bowiem może ona być mylona z koszmarami sennymi.
Epilepsja u dzieci — objawy — częstotliwość
Częstotliwość pojawiania się ataków epilepsji u dzieci jest indywidualna. Ilość ataków może wynosić do kilkudziesięciu lub kilku ataków w skali miesiąca/roku. Niestety, ale diagnoza padaczki jest zwykle późno stawiana. Jeśli ataki nie są specyficzne, gdyż trwają chwilowo to łatwo je przeoczyć.
Objawy padaczki u dzieci — przyczyna
Przyczyny objawów padaczki u dzieci można podzielić na genetyczne i mechaniczne. Do mechanicznych można zakwalifikować np. uszkodzenia mózgu, które powstały w trakcie porodu bądź na skutek wypadku i neuroinfekcje. Kolejną przyczyną objawów epilepsji u dziecka może być przykładowo dziecięce porażenie mózgowe. Nieodwracalne zmiany w mózgu tworzą się już w życiu płodowym.
Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, najczęstszą przyczyną objawów padaczki u dzieci to zaburzenia genetyczne, które są odziedziczane po rodzicach albo powstałe “de novo” w życiu płodowym.
Objawy padaczki u dzieci — postępowanie
Po dostrzeżeniu niepokojących objawów padaczki u dziecka warto skontaktować się ze specjalistą. Poza tym dobrze jest nagrać niepokojące zachowanie malucha. Lekarz zaleci wykonanie badania EEG i badania obrazowe mózgu takie jak rezonans i tomograf. Dodatkowo można wykonać badania genetyczne na padaczkę. Dzięki nim można w szybkim czasie uzyskać kluczowe informacje potrzebne do postawienia właściwej diagnozy. Taka diagnoza może wpłynąć na leczenie dziecka. Wybrane zespoły genetyczne wymagają indywidualnego doboru leków, żeby były bezpieczne i jednocześnie skuteczne.
Objawy epilepsji u dziecka — badania genetyczne
Chcąc poznać objawy epilepsji u dziecka zaleca się wykonanie badania WES. Ten test genetyczny analizuje wszystkie ludzkie geny, które mogą przyczyniać się do różnych napadów. Test WES wykorzystuje technologię NGS polegającą na sekwencjonowaniu nowej generacji. Dzięki temu można wykryć nawet rzadkie zmiany w genach.
Proponowane badanie WES wykonuje się indywidualnie. Wcześniej trzeba szczegółowo opisać stan zdrowia dziecka oraz specyfikę występujących napadów. Test WES sprawdza np. takie genetyczne przyczyny objawów padaczki wśród dzieci jak: zespół Retta, zespół Dravet, a co ważne — blisko 600 rodzajów wrodzonych chorób metabolicznych. Zamyka ono genetyczną diagnostykę padaczki, gdyż sprawdza ono ok. 23 000 znanych ludzkich genów.
To badanie występuje w wersji WES STANDARD i WES PREMIUM. Pierwsze z nich analizuje wyłącznie najlepiej poznaną już część DNA — eksony. Jest ono precyzyjne, bowiem każdy gen sprawdza się aż kilkadziesiąt razy dla pewności względem budowy. Uzyskany wynik jest wartościowy, dzięki czemu lekarz może postawić diagnozę i wybrać leczenie.
Badanie WES PREMIUM ma rozszerzony zakres. Poza zmianami w eksonach, sprawdza ono jeszcze zmiany w intronach, które zostały poznane i opisane. Pomija się tę część intronów, które nie zostały zinterpretowane przez naukę, ponieważ te niepewne informacje mogą wprowadzić tylko zamieszanie.
Dzięki badaniu WES PREMIUM występuje największa szansa na poznanie właściwej przyczyny zdrowotnych problemów. Można również wdrożyć leczenie w możliwie szybkim czasie. Każdą zmianę w genie sprawdza się ponad 100 razy. To jedyne najnowocześniejsze oraz najbardziej tak precyzyjne badanie genetyczne.
Następną zaletą tego testu jest badanie wrażliwości na leki. Sprawdza się w nim wrażliwość pacjenta aż na 89 substancji leczniczych zawartych w ponad 550 lekach. Wśród nich są m.in. leki przeciwbólowe, znieczulające, stosowane do leczenia padaczki lub zaburzeń neurologicznych. Taka wiedza wpływa na bezpieczeństwo.
Warto zwrócić uwagę na uzyskane certyfikaty przez laboratorium, które wykonuje analizę badania WES. Stanowią one potwierdzenie, iż dane laboratorium pracuje zgodnie z procedurami i standardami zapewniającymi wiarygodność wyniku. Dzięki temu pacjent będzie miał gwarancję, że nic nie zostało przeoczone.
Innym zalecanym badaniem na poznanie przyczyny padaczki jest panel NGS. Stanowi on węższy zakres, ale zawiera analizę 132 wybranych genów stanowiących najczęstszą przyczynę padaczki. To badanie genetyczne nie raportuje wszystkich możliwych zachodzących zmian.
Wiarygodność i pewność wykonanego badania genetycznego
Warto zwrócić uwagę aby badania genetyczne dzieci były wykonywane wyłącznie przez najlepszych specjalistów w renomowanych ośrodkach. Uzyskane certyfikaty potwierdzają tylko ich wysoką jakość. Ponadto każdy wynik przeprowadzonego badania DNA powinien być następnie omawiany przez specjalistę — genetyka podczas telefonicznej konsultacji. Dzięki temu każdy ma pewność, iż będzie on właściwie zrozumiany.
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
Badania genetyczne noworodka
Czy padaczka jest dziedziczna?