Nowoczesne metody leczenia padaczki — poznaj wszystkie dostępne możliwości
Padaczka jest chorobą coraz częściej diagnozowaną u dzieci na całym świecie. Ponieważ problem ten dotyka z roku na rok większej liczby osób, powstają nowoczesne metody leczenia padaczki, które pozwalają na wdrożenie skutecznego oraz indywidualnie dobranego do potrzeb zdrowotnych leczenia. Padaczka jest chorobą trudną do zdiagnozowania, szczególnie ze względu na dużą ilość czynników mogących ją powodować. Jednymi z najczęstszych powodów pojawiania się u dzieci padaczek są uszkodzenia mózgu powstałe wskutek urazów mechanicznych, uszkodzenia układu nerwowego powstałe przy porodzie oraz nowotwory mózgu, które niekorzystnie wpływają na jego pracę.
Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, padaczka może mieć podłoże genetyczne w nawet 60% przypadków! Mutacje genetyczne powodujące objawy świadczące o chorobie mogą jednak zostać wykryte dzięki badaniom genetycznym. Nowoczesne badania genetyczne oraz nowe sposoby leczenia padaczki pozwalają na jej szybkie zdiagnozowanie oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zarówno szybkie rozpoznanie, jak i nowoczesne metody leczenia padaczki są niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowia dziecka. Znając przyczynę pojawiania się napadów drgawkowych, lekarz może ustalić terapię, która maksymalnie zmniejszy lub całkowicie wyeliminuje pojawianie się epizodów, często niebezpiecznych dla zdrowia i życia dziecka.
- Nowoczesne metody leczenia padaczki – kluczem prawidłowa diagnoza
- Nowoczesne metody leczenia padaczki – dostępne farmaceutyki
- Nowoczesne metody leczenia padaczki – zdradliwy zespół Dravet
- Nowoczesne metody leczenia padaczki – stosowane leczenie chirurgiczne
- Nowoczesne metody leczenia padaczki – wrodzone choroby metaboliczne i ich wypływ na epilepsję
- Nowoczesne metody leczenia padaczki – skuteczne leczenie poparte diagnozą
Nowoczesne metody leczenia padaczki – kluczem prawidłowa diagnoza
Kluczowa w przypadku prawidłowego rozpoznania padaczki jest diagnoza. Podstawą prawidłowego rozpoznania jest dokładnie przeprowadzony wywiad medyczny oraz wyniki badań na padaczkę takich jak EEG oraz genetyczne badania neurologiczne dziecka. Bez prawidłowej diagnozy niemożliwe będzie wdrożenie leczenia, które będzie tak samo skuteczne, jak i bezpieczne. Ponieważ drgawki, które są utożsamiane są z padaczką mogą być także objawem np. wysokiej gorączki, poznanie dokładnej przyczyny ich powstawania jest niezwykle istotne. Jeśli drgawki pojawiają się regularnie, może to być znak, że warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który w razie potrzeby zleci dodatkowe badania diagnostyczne.
Nowoczesne metody leczenia padaczki – dostępne farmaceutyki
Stawiając pewną i jednoznaczną diagnozę, lekarz może wprowadzić nowoczesne metody leczenia padaczki. Bardzo często opierają się one na stosowaniu odpowiedniej terapii lekowej, która skutecznie minimalizuje lub całkowicie hamuje pojawianie się drgawek. Obecnie specjaliści mogą zastosować u pacjenta leczenie jednym z 30 leków spośród aż 3 generacji. Nowe sposoby leczenia padaczki opierają się na stosowaniu najnowszych leków 3 generacji takich jak igabatryna, lewetiracetam, pregabalina czy też okskarbazepina.
Mimo szerokiej dostępności nowoczesnych leków, część pacjentów choruje na tzw. padaczkę lekooporną. Oznacza to, że żadne z proponowanych przez neurologa zestawy farmaceutyków nie przyniosą oczekiwanych rezultatów i konieczne będzie zastosowanie innej metody leczenia. W takich przypadkach warto wykonać genetyczne badanie dziecka, które wskaże lekarzowi, czy obecne są mutacje genetyczne powodujące chorobę.
Nowoczesne metody leczenia padaczki – zdradliwy zespół Dravet
Zespół Dravet to jeden z rodzajów padaczki, który jest niezmiernie ciężki do zdiagnozowania. Spowodowane jest to m.in. faktem, iż pierwsze drgawki pojawiają się zwykle podczas gorączki lub po szczepieniu, przez co łatwo mogą zostać zbagatelizowane. Ten rodzaj choroby szczególnie daje się we znaki lekarzom, gdyż przy występowaniu zespołu Dravet badania standardowo wykonywane w celu rozpoznania padaczki – takie jak EEG oraz rezonans – są zazwyczaj bez zarzutu.
Mutacja genetyczna powodująca zespół Dravet może pojawiać się nie w jednym, a w kilku genach. Ten rodzaj padaczki nie zawsze jest także dziedziczny, a więc nawet dokładnie przeprowadzony wywiad lekarski nie pomoże specjaliście w postawieniu diagnozy. Ponieważ dzieci chorujące na zespół Dravet mogą mieć problemy z rozwojem umysłowym i fizycznym, u niektórych diagnozuje się także występowanie objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia w tym przypadku jest niezwykle trudne oraz wymaga od lekarza precyzji, ponieważ niektóre ze standardowo stosowanych leków mogą w przypadku zespołu Dravet nasilać pojawiające się drgawki.
Nowoczesne metody leczenia padaczki – stosowane leczenie chirurgiczne
Nowe metody leczenia padaczki opierają się także na wykonywanych zabiegach chirurgicznych. Ponieważ metoda ta jest inwazyjna, stosuje się ją głównie u pacjentów, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów. Nowoczesne metody leczenia padaczki to także elektrostymulatory, które dzięki swojej innowacyjności pomagają w ograniczeniu liczby napadów drgawek.
Jedną z najnowocześniejszych terapii stosowanych podczas leczenia epilepsji jest DBS czyli deep brain stimulation. Metoda ta polega na chirurgicznym wszczepieniu stymulatora, który rozpoznaje nieprawidłowe działanie mózgu dziecka i działa na niego stymulująco, tylko w momencie jego zaburzonego funkcjonowania.
Ze względu na wysoką inwazyjność leczenia chirurgicznego jest ono stosowane głównie w przypadku odporności pacjenta na wszelkie środki farmakologiczne oraz inne terapie nieinwazyjne.
Nowoczesne metody leczenia padaczki – wrodzone choroby metaboliczne i ich wypływ na epilepsję
Wrodzone choroby metaboliczne mogą stanowić jedną z przyczyn choroby jaką jest padaczka. Uszkodzenie układu nerwowego prowadzące do pojawienia się epilepsji jest najczęściej skutkiem nieprawidłowej diety stosowanej u dziecka. Ważne, aby odpowiednio szybko zdiagnozować wrodzone choroby metaboliczne, co pozwoli na wykluczenie z diety pokarmów szkodzących maluchowi. Do badania, które pozwala lekarzowi na prawidłowe rozpoznanie choroby należy genetyczne badanie WES.
Nowoczesne metody leczenia padaczki opierają się także na stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety. Niedobór niektórych składników w naszym pożywieniu, takich jak np. kreatyna, może prowadzić do pojawiania się ataków drgawek. Istotną rolę odgrywa tutaj także odpowiednia suplementacja oraz kontrola stałości posiłków, a także liczby przyjmowanych przez dziecko kalorii.
Dietą, która często stosowana jest w przypadku wrodzonych chorób metabolicznych powodujących padaczkę jest dieta ketogenna. Jest ona bogata w tłuszcze oraz uboga w węglowodany, dzięki czemu zdecydowaną większość zapotrzebowania energetycznego nasz organizm pozyskuje właśnie z produktów wysokotłuszczowych.
Nowe metody leczenia padaczki u dzieci zmagających się z wrodzonymi chorobami metabolicznymi opierają się właśnie na wprowadzeniu odpowiedniej diety, która skutecznie może minimalizować częstość pojawiania się epizodów epileptycznych. Należy jednak pamiętać, że z chorobą tą dziecko zmagać się będzie przez całe życie, dlatego już od najmłodszych lat należy je edukować o odpowiednim dla niego sposobie żywienia.
Nowoczesne metody leczenia padaczki – skuteczne leczenie poparte diagnozą
Nowoczesne metody leczenia padaczki wymagają pewnej oraz jednoznacznej diagnozy choroby. Oprócz wywiadu medycznego oraz badań takich jak EEG oraz tomografia, warto wykonać także badania genetyczne (np. badanie WES), które pozwolą na sprecyzowanie przyczyny powstawania drgawek oraz pomogą lekarzowi dobrać odpowiednie leczenie.
Na rynku dostępne jest wiele rodzajów badań WES — czyli najszerszego, możliwego do wykonania badania genetycznego. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na elementy, które będą kluczowe dla zdrowia pacjenta. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zakres badania. Niektóre badania (np. WES COMPLEX) mają zwiększy zakres o części intronowe genów (które stanowią kilka tysięcy dodatkowych mutacji możliwych do wykrycia jako przyczyna zaburzeń u Pacjenta), a także o badania metaboliczne. Takie badania pozwalają maksymalnie skrócić czas, który potrzebny jest do postawienia diagnozy. Jeżeli u Pacjenta zostanie wykryta mutacja, odpowiedzialna za chorobę metaboliczną lub neurodegeneracyjną sprawdzane są wybrane enzymy lub biomarkery. Dzięki określeniu ich poziomu możliwe jest stwierdzenie jaki jest poziom zaawansowania choroby oraz jakie są rokowania.
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
💜Badania immunologiczne dzieci