Leczenie padaczki – co robić, jakie są możliwości?
Padaczka to choroba neurologiczna, która występuje u nawet 1% naszej populacji [1]. A mimo to wciąż nie znamy dokładnych przyczyn tego zaburzenia. Leczenie padaczki może wyglądać u każdego pacjenta inaczej, w zależności od tego, co przyczyniło się do wystąpienia ataków padaczki. Jak leczyć padaczkę? Czy da się sprawdzić, czy źródło epilepsji znajduje się w genach? Zapraszamy do lektury!
Padaczka – leczenie padaczki – spis treści:
- Padaczka – leczenie – w jaki sposób są dobierane leki dla chorego?
- Epilepsja – leczenie padaczki – co może być odpowiedzialne za ataki padaczki?
- Padaczka – jak leczyć – farmakologia
- Jak leczyć padaczkę – dieta
- Epilepsja – leczenie padaczki – jak sprawdzić, czy za zaburzenia odpowiadają wadliwe geny?
- Padaczka – jak leczyć – jak zwiększyć bezpieczeństwo stosowania leków przeciwpadaczkowych?
👉 Padaczka – leczenie – w jaki sposób są dobierane leki dla chorego?
Jak leczyć padaczkę? Leczenie ma często charakter indywidualny i zależy od tego, jakie objawy występują u chorego. W większości przypadków polega ono na podawaniu takich leków, które zmniejszą ilość ataków epilepsji.
Jeżeli lekarz ma pewność, że zaobserwowane niepokojące objaw, np. drgawki lub utraty świadomości są związane z padaczką, rozpoczyna się diagnostyka w tym kierunku. Jej trzon stanowią:
- obszerny wywiad lekarski,
- badania neurologiczne,
- badania obrazowe.
Badania te mają na celu odnaleźć prawdziwą przyczynę padaczki.
👉 Epilepsja – leczenie padaczki – co może być odpowiedzialne za ataki padaczki?
Skuteczne leczenie padaczki jest możliwe dopiero wtedy, gdy znane są przyczyny zaburzeń. Obecnie wiemy, że do wystąpienia ataków epilepsji mogą doprowadzić:
- mechaniczne uszkodzenie mózgu i układu nerwowego, np.: powikłania okołoporodowe lub defekty powypadkowe,
- nowotwory mózgu,
- uszkodzenia układu nerwowego, wynikające z powikłań infekcji przebytych w trakcie ciąży,
- uszkodzenia układu nerwowego, wynikające z powikłań nieleczonych infekcji wirusowych lub bakteryjnych – po przebytym zapaleniu opon mózgowych,
- zaburzenia genetyczne – defekty układu nerwowego wywołane uwarunkowaną genetycznie chorobą (np. chorobą metaboliczną).
👉 Padaczka – jak leczyć – farmakologia
Jak leczyć padaczkę? Metody farmakologiczne mają za zadanie przede wszystkim zmniejszyć ilość niebezpiecznych dla pacjenta ataków. Dobiera się je w zależności od rodzaju napadów i ich przyczyny. Niestety zawsze udaje się tego dokonać od razu – wielu pacjentów jest leczonych nieprawidłowo lub metodą prób oraz błędów.
Leczenie padaczki jest możliwe dzięki lekom takim jak:
- eslikarbazepina,
- felbamat,
- fosfenytoina,
- gabapentyna,
- igabatryna,
- lakozamid,
- lamotrygina,
- okskarbazepina i lewetiracetam,
- perampanel,
- pregabalina,
- retygabina,
- rufinamid,
- styrypentol,
- tiagabina,
- topiramat,
Leki te ograniczają lub całkowicie zatrzymują napady padaczkowe. Niestety u nawet 1/3 pacjentów farmakoterapia jest nieskuteczna.
👉 Jak leczyć padaczkę – dieta
Jak leczyć padaczkę, gdy została ona wywołana przez zapisaną w genach chorobę metaboliczną? Wtedy jedyną słuszną opcją jest odpowiednia dieta.
Wrodzone choroby metaboliczne to grupa około 600 rodzajów chorób genetycznych, które zakłócają przetwarzanie przez organizm substancji dostarczanych z pokarmem. Nieprzetworzone metabolity są na tyle toksyczne, że mogą one uszkadzać układ nerwowy i wywoływać ataki epilepsji. Leczenie w takim przypadku polega na zastosowaniu odpowiedniej eliminacyjnej diety lub suplementacji (w zależności od rodzaju zaburzenia metabolicznego).
U dziecka z chorobą metaboliczną odpowiednia dieta musi być prowadzona pod ścisłym nadzorem lekarskim. Pod żadnym pozorem nie wolno wprowadzać jej na własną rękę! Leczenie dietetyczne powinno być stosowane do końca życia pacjenta.
👉 Epilepsja – leczenie padaczki – jak sprawdzić, czy za zaburzenia odpowiadają wadliwe geny?
Aby było możliwe leczenie padaczki, najpierw trzeba sprawdzić dokładnie przyczyny zaburzeń. Ponieważ u nawet 60% chorych epilepsja może mieć podłoże genetyczne [2], warto w pierwszej kolejności upewnić się, czy to aby nie chore geny stoją za zaburzeniami neurologicznymi. Jeśli u malucha wystąpiła tzw. padaczka genetyczna (padaczka wywołana niekorzystnymi zmianami w genach), chorobę da się łatwo wykryć i jej przeciwdziałać.
Im wcześniej przebadany zostanie organizm chorego, tym większa jest szansa na to, że uda się u niego wprowadzić skuteczne leczenie padaczki. Tym samym testy DNA niosą nadzieję na leczenie padaczki — zatrzymanie rozwoju choroby i niedopuszczenie do tego, by dała ona powikłania.
Obecnie najszerszym i najdokładniejszym badaniem na padaczkę, jakie można wykonać u chorego, jest test WES. To badanie, które analizuje aż 23 000 ludzkich genów i jest w stanie wykryć wszystkie znane medycynie wrodzone choroby metaboliczne, a także wiele innych genetycznie uwarunkowanych chorób. Jest ono pomocne w diagnostyce i leczeniu padaczki, a także w diagnostyce i profilaktyce innych zaburzeń neurologicznych wywołanych niekorzystnymi zmianami w genach.
👉 Padaczka – jak leczyć – jak zwiększyć bezpieczeństwo stosowania leków przeciwpadaczkowych?
Leczenie padaczki oparte o wyniki badań genetycznych jest nie tylko bardziej skuteczne, ale i także o wiele bardziej bezpieczne dla pacjenta. Choroby wywołujące ataki epilepsji mogą bowiem wymagać specyficznych leków lub nawet stanowić przeciwwskazania do podawania niektórych substancji leczniczych, które, wydawać by się mogło, mają przed nimi uchronić.
Dobrym przykładem jest zespół Dravet. Choroby tej nie wolno leczyć poprzez podawanie leków przeciwdrgawkowych, ponieważ u chorego mogą wystąpić tzw. stany padaczkowe. Jeśli badania DNA wykryją zespół Dravet, lekarz zyskuje cenną informację na temat tego, jakich leków nie można podawać choremu.
Inna sytuacja, w której niektóre leki, w tym także substancje stosowane w leczeniu padaczki mogą być niebezpieczne dla zdrowia, to nietolerancja. To, czy dany lek oraz jego określona dawka są bezpieczne dla zdrowia dziecka, jest zapisane w jego genach. Na szczęście dzięki nowoczesnym metodom diagnostyki genetycznej rodzice są w stanie to dokładnie sprawdzić.
Badania genetyczne, takie jak test WES pozwalają rodzicom oraz lekarzowi zyskać cenną wiedzę na temat tego, jak leczyć padaczkę. Wykonanie testu DNA raz w życiu pozwala wdrożyć u pacjenta bezpieczną oraz efektywną terapię lekową.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych przy padaczce?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
Badania immunologiczne dzieci
Jak wzmocnić układ immunologiczny dziecka?
Czy padaczka jest dziedziczna?
Źródła:
-
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/choroby-neurologiczne/138834,padaczka-u-dziecka
-
Steinborn B, 2008. Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej: padaczka wieku rozwojowego i mózgowe porażenie dziecięce – możliwości diagnostyczne i lecznicze, Family Medicine & Primary Care Review 10, 1: 107–115.