Jak wygląda diagnostyka padaczki u dzieci?
Padaczka to dość powszechne schorzenie. Powoduje ona napady padaczkowe, w trakcie których pojawić mogą się drgawki, zrywy mięśniowe czy utrata przytomności. Diagnostykę padaczki rozpoczyna się zwykle, gdy u chorego wystąpiły przynajmniej dwa napady. Zobacz, jak przebiega proces diagnostyczny!
Spis treści:
- Padaczka diagnostyka — najważniejsze badania
- Diagnostyka padaczki u dzieci — badania genetyczne
Padaczka diagnostyka — najważniejsze badania
Diagnozą padaczki zajmuje się neurolog. Należy zgłosić się do niego po dwukrotnym wystąpieniu napadu padaczkowego. Wizyta rozpocznie się od zadania pacjentowi kilku pytań. Będą one dotyczyć m.in. przyjmowanych leków czy chorób występujących w rodzinie. Pacjent otrzyma również skierowanie na następujące badania:
• Elektroencefalografię (EEG) — jest to badanie sprawdzające aktywność elektryczną mózgu pacjenta. Wykonuje się je poprzez założenie pacjentowi na głowę specjalnego czepka, na którym znajdują się elektrody.
• Rezonans magnetyczny — dzięki niemu lekarz zobrazuje struktury mózgu pacjenta. Pozwoli mu to określić, czy któraś z nich odpowiada za powstawanie napadów padaczkowych.
• Badania krwi — najważniejsze z nich to morfologia krwi, badanie glukozy, elektrolitów oraz stężenie przeciwciał anty-streptolisyny O. Tego typu badania pozwalają lekarzowi ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, co w wielu przypadkach umożliwia wykrycie przyczyny ataków padaczkowych.
Diagnostyka padaczki u dzieci — badania genetyczne
Statystyki pokazują, że aż 80% przypadków epilepsji ma podłoże genetyczne. Zalecamy więc, aby do diagnostyki padaczki włączyć także badanie genetyczne. Pozwoli to nie tylko szybciej otrzymać właściwą diagnozę, ale także lepiej ukierunkować leczenie choroby. Dzięki temu możemy zmniejszyć liczbę napadów, a nawet całkowicie je wyeliminować. Tego typu badanie najlepiej jest wykonać na początku diagnostyki. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej rozpoczniemy terapię.
Padaczkę powodować mogą mutacje w różnych genach. Wybierając badanie genetyczne dla dziecka, warto więc zdecydować się na takie z jak najszerszym zakresem. Im więcej genów zostanie sprawdzonych, tym większa szansa na wykrycie przyczyny padaczki. Ze swojej strony polecamy wykonanie testu WES. Jest to nowoczesny test DNA, w którym sprawdzane są wszystkie geny pacjenta. Do jego wykonania potrzebny jest jedynie wymaz z policzka lub próbka krwi. Badanie jest więc bezbolesne. Wykonać możemy je nawet u najmłodszych dzieci.