Epilepsja — czego nie wolno choremu?
Padaczka jest chorobą, na którą cierpi około 300 000 Polaków. Warto więc wiedzieć co nieco na jej temat. Czego nie wolno robić podczas ataku padaczki? Sprawdź, jak najlepiej pomóc choremu!
Spis treści:
- Padaczka — czego nie wolno robić podczas ataku padaczkowego?
- Epilepsja — czego nie wolno choremu przed napadem?
Padaczka — czego nie wolno robić podczas ataku padaczkowego?
Osoba w trakcie napadu padaczkowego wymaga udzielenia jej pierwszej pomocy. Należy jednak zrobić to umiejętnie, aby nie zaszkodzić epileptykowi. Warto więc wiedzieć, że podczas napadu padaczkowego nie powinniśmy:
- Nie wykonuj sztucznego oddychania – podczas ataku chory może stracić oddech na 20–30 sekund. Jest to całkowicie normalne.
- Nie używaj wobec chorego siły — nie próbuj go przenosić czy szarpać, ponieważ epileptyk może zareagować lękiem lub agresją
- Nie podawaj choremu wody ani żadnych innych płynów
- Nie próbuj w żaden sposób zatrzymać ataku padaczkowego
- Nie wkładaj choremu nic do ust, ponieważ może to skutkować połamanymi zębami
- Jeśli choremu zacisnęły się szczęki, to nie próbuj ich otwierać — możesz w ten sposób doprowadzić do pogryzienia języka
- Nie dzwoń od razu po pogotowie — zrób to, tylko jeśli napad jest bardzo długi, doprowadził do poważnego urazu lub chory nie odzyskał po nim od razu przytomności
Epilepsja — czego nie wolno choremu przed napadem?
Napady padaczkowe mogą pojawić się na skutek pewnych czynników, które są zwane wyzwalaczami. Do takich czynników zalicza się:
- Brak snu lub jego niewystarczającą ilość
- Migające jasne światła
- Alkohol
- Substancje psychoaktywne
- Stres
- Nieprawidłowe nawyki żywieniowe
- Zbyt niski poziom cukru we krwi
- Nadmiar kofeiny
- Niektóre leki
- Intensywny wysiłek fizyczny
- Silne emocje
Jak zauważyć, co w naszym przypadku wyzwala napady padaczkowe? Najlepiej prowadzić dzienniczek napadów, w którym będziemy dokładnie zapisywać, jakie wydarzenia poprzedziły atak. Dzięki temu szybko wyłapiemy, co jest naszym wyzwalaczem. Później będziemy mogli w miarę możliwości unikać tego czynnika, co może zmniejszyć częstotliwość pojawiania się napadów padaczkowych.
Przed napadem chory może odczuwać tzw. aurę padaczkową. Są to charakterystyczne objawy, które zwiastują napad. Jeśli pojawiły się u nas takie symptomy, to nie powinniśmy zostawać sami. Warto poinformować o tym kogoś bliskiego, kto w razie potrzeby udzieli nam pierwszej pomocy.