Jak wyleczyć padaczkę — poznaj wszystkie możliwe metody!
Padaczka to choroba, z którą z roku na rok zmaga się coraz większa liczba dzieci. Wielu rodziców, których pociechy chorują na epilepsję zastanawia się czy można wyleczyć padaczkę? Choroba ujawnia się u każdego inaczej, dlatego też leczenie powinno być indywidualnie dopasowane do potrzeb dziecka. Ponieważ przyczyny padaczki nie są dokładnie znane, wielu lekarzy zastanawia się jak wyleczyć padaczkę?
Epilepsja u dziecka może być spowodowana wieloma czynnikami, na które rodzice często nie mają wpływu. Mogą to być np. uszkodzenia układu nerwowego dziecka powstałe podczas porodu, uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku wypadków oraz choroby nowotworowe, przez które mózg dziecka nie funkcjonuje prawidłowo. Uwaga rodziców powinna być także skierowana na pojawiające się epizody padaczki po przebytych infekcjach wirusowych i bakteryjnych, ponieważ one także mogą stanowić przyczynę epilepsji.
Jeśli Twoje dziecko jest chore lub podejrzewasz, że może zmagać się z padaczką, na pewno zastanawiasz się czy padaczkę można wyleczyć, a jeśli tak, to jak to zrobić? Aby mieć pewność czy choroba dziecka spowodowana jest przyczynami genetycznymi, warto wykonać odpowiednie badanie DNA.
Postępy medycyny oraz rozwój nowoczesnych metod diagnozowania pozwalają lekarzom na coraz dokładniejszą odpowiedź na pytanie: jak wyleczyć padaczkę? Dzięki innowacyjnym metodom diagnozy i leczenia, możliwe jest znaczne poprawienie jakości życia zarówno u dzieci, jak i u już dorosłych pacjentów.
- Skuteczna diagnoza odpowiedzią na pytanie jak wyleczyć padaczkę?
- Jak wyleczyć padaczkę – czy znajdę skuteczne leki?
- Jak wyleczyć padaczkę – leczenie zespołu Dravet
- Jak wyleczyć padaczkę leczeniem chirurgicznym?
- Czy można wyleczyć padaczkę spowodowaną chorobami metabolicznymi?
- Czy można wyleczyć padaczkę – jakie badania diagnostyczne wykonać?
Skuteczna diagnoza odpowiedzią na pytanie jak wyleczyć padaczkę?
Kluczowym elementem w procesie leczenia padaczki jest trafnie postawiona diagnoza. Poznanie z jakim rodzajem padaczki zmaga się dziecko ma ogromne znaczenie w doborze odpowiedniego, a przede wszystkim najskuteczniejszego leczenia. Przy diagnozowaniu epilepsji istotne będą informacje takie jak wiek pacjenta, w którym rozpoczęły się pojawiać pierwsze ataki oraz częstotliwość ich występowania, a także wszystkie niezbędne badania diagnostyczne, m.in. badanie EEG oraz badania obrazowe.
Jednym z rodzajów epilepsji jest tzw. padaczka genetyczna, której przyczyną są mutacje występujące w naszym DNA. W tym przypadku istotnym badaniem jest m.in. badanie WES, które pozwala na ustalenie, który konkretnie gen odpowiedzialny jest za pojawianie się napadów choroby. Z taką wiedzą lekarz z dużą dokładnością może wdrożyć leczenie, które skutecznie zahamuje pojawianie się epizodów, co znacznie poprawi komfort życia pacjenta. Konieczne może okazać się stosowanie przez chorego specjalnie ułożonej diety oraz przyjmowanie odpowiednich suplementów.
Jak wyleczyć padaczkę – czy znajdę skuteczne leki?
Leczenie farmakologiczne nie zawsze okazuje się skuteczne – w dużej mierze zależy to od rodzaju padaczki, ale także od wielu czynników indywidualnych. Wiele leków pomaga ograniczyć występowanie epizodów drgawek, jednak wybór odpowiedniej kuracji, która skutecznie pomoże pacjentowi jest bardzo trudny, gdyż specjalista ma do dyspozycji aż 30 leków 3 różnych generacji!
Nie u wszystkich chorych leczenie farmakologiczne okaże się skuteczne, dlatego odpowiedź na pytanie czy można wyleczyć padaczkę lekami, niestety brzmi: nie zawsze. Problem ten dotyczy szczególnie osób zmagających się z tzw. padaczką lekooporną, na którą nie pomogą żadne z substancji leczniczych.
Jak wyleczyć padaczkę – leczenie zespołu Dravet
Zespół Dravet jest jednym z najcięższych do zdiagnozowania rodzajów padaczki. Najczęściej pojawia się ona już na pierwszym etapie życia dziecka. Ponieważ objawia się np. podczas gorączki czy po przebytym szczepieniu, jej objawy mogą być bagatelizowane i uznawane za jedne z objawów przeziębienia czy też skutek uboczny przeprowadzonego szczepienia. Choroba na szczęście nie jest dziedziczna, jednak jej skutki mogą mieć wpływ na rozwój intelektualny dziecka w przyszłości.
Rodzice dzieci, u których wykryto zespół Dravet często zastanawiają się, jak wyleczyć padaczkę nim spowodowaną. Istotne jest wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej, jednak lekarz musi być niezwykle uważny ponieważ niektóre substancje lecznicze mogą powodować nasilanie się objawów epilepsji!
Jak wyleczyć padaczkę leczeniem chirurgicznym?
Neurochirurgia jest dziedziną medycyny, która nieustannie się rozwija, szczególnie w kierunku chirurgicznego leczenia padaczki. Jest ona stosowana przeważnie u pacjentów, u których wszystkie inne metody leczenia zawiodły. Na czym konkretnie polega chirurgiczne leczenie padaczki?
- wycięcie fragmentów w mózgu, odpowiadających za pojawianie się napadów
- stymulacji mózgu, która reguluje jego pracę
Czy można wyleczyć padaczkę spowodowaną chorobami metabolicznymi?
Padaczka może być także jednym z objawów wrodzonych chorób metabolicznych. Co może być powodem pojawiania się napadów? Nieodpowiednio zbilansowana dieta oraz nieprawidłowa suplementacja to tylko jedne z przyczyn pojawiania się epizodów drgawkowych!
Rodzice dzieci z chorobami metabolicznymi często szukają odpowiedzi na pytanie, czy padaczkę można wyleczyć jest jest spowodowaną przez WWM (wrodzone wady metabolizmu). Nie jest to łatwe zadanie, a wdrożenie odpowiedniego leczenia wymaga wiele wysiłku nie tylko ze strony lekarza, ale także ze strony pacjenta oraz jego rodziny. Dlaczego? Czasami dobranie odpowiedniego i skutecznego leczenia farmakologicznego nie wystarczy, a pacjent przez całe życie będzie musiał stosować się do wielu restrykcyjnych zasad dotyczących diety oraz prawidłowej suplementacji.
Kluczowe może okazać się tutaj wczesne wykrycie przyczyny choroby. Wrodzone wady metaboliczne wykryte na wczesnym etapie życia dziecka pomogą w szybkim oraz dokładnym zdiagnozowaniu przyczyn pojawiania się objawów padaczki, co zwiększy szansę na szybkie i skuteczne zahamowanie objawów choroby. Nieleczona choroba może niekorzystnie odbić się na zdrowiu dziecka i spowodować trwałe uszkodzenia nie tylko w układzie nerwowym, ale może mieć także o wiele poważniejsze skutki.
Ponieważ dieta dziecka z chorobą metaboliczną musi być stosowana już przez całe życie pacjenta, pomocą może okazać się wsparcie dietetyka klinicznego, który nie tylko ustali indywidualnie dopasowany jadłospis, ale także pomoże dziecku przyzwyczaić się do radykalnych zmian w jego diecie.
Trudność w zdiagnozowaniu padaczki, której przyczyną są choroby metaboliczne, spowodowana jest przede wszystkim faktem, że może ona pojawić się zarówno na etapie niemowlęcym, jak i już u kilkuletniego dziecka.
Czy można wyleczyć padaczkę – jakie badania diagnostyczne wykonać?
Aby dowiedzieć się, czy przyczyną padaczki u dziecka są wrodzone choroby metaboliczne lub zespół Dravet, należy wykonać odpowiednie badania genetyczne. Jednym z takich badań jest badanie WES, które dostarcza lekarzowi informacji na temat genów, w których obecne są mutacje genetyczne mogące być przyczyną powstania napadów epileptycznych.
Najszerszym dostępnym aktualnie badaniem WES jest badanie WES COMPLEX. Jest to innowacja na rynku badań genetycznych. WES Complex jest pierwszym i jedynym dostępnym w Polsce badaniem o charakterze tzw. multiomicznym. Podczas jednej analizy, z jednej pobranej próbki (sucha kropla krwi) wykonywane jest zarówno badanie WES o najszerszym możliwym zakresie oraz kariotyp molekularny (mikromacierze), a w przypadku wykrycia nieprawidłowości w genach, które mogą być odpowiedzialne za chorobę metaboliczną przeprowadzane jest również badanie biochemiczne. To badanie z kolei pozwala określić, czy choroba metaboliczna „jest aktywna” i jak bardzo jest zaawansowana. Widoczne jest to po poziomie metabolitów we krwi pacjenta.
Badania genetyczne dziecka pozwolą nie tylko na zdiagnozowanie choroby oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, ale także pozwolą na zapewnienie bezpiecznego leczenia (pozwolą uniknąć nieodpowiedniej terapii farmakologicznej np. przy zespole Dravet oraz uchronią dziecko przez niepotrzebnym zabiegiem inwazyjnym).
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
Badania genetyczne noworodka
Mikromacierze — badania genetyczne
Badania genetyczne u dzieci