Czy padaczka jest dziedziczna? Jak zyskać pewność czy epilepsja jest dziedziczna?
Ataki padaczki mogą wystąpić zarówno u dziecka, którego rodzice mieli padaczkę, jak i malucha, u którego w rodzinie nie zaobserwowano objawów padaczki. Czy padaczka jest dziedziczna? To zależy od typu zaburzenia. Padaczka jest dziedziczna często wtedy, gdy jej przyczyną są choroby metaboliczne. Niektóre rodzaje epilepsji mogą jednakże powstawać de novo, w wyniku spontanicznych mutacji w genach. Jak odkryć czy epilepsja jest dziedziczna i oszacować ryzyko zachorowania na padaczkę najbliższych krewnych? Nieodzowne w tym są nowoczesne badania genetyczne padaczki.
Czy padaczka jest dziedziczna – najważniejsze informacje:
- Czy epilepsja jest dziedziczna – jak to sprawdzić?
- Padaczka jest dziedziczna, jeśli wynika ona z zapisanej w genach choroby metabolicznej
- Padaczka – czy jest dziedziczna – to badanie rozwieje Twoje wątpliwości
- Padaczka, epilepsja – czy jest dziedziczna w mojej rodzinie?
👉 Czy epilepsja jest dziedziczna – jak to sprawdzić?
Według najnowszych doniesień naukowych większość przypadków padaczki (40 – 60%) jest uwarunkowana genetycznie [1]. Czy to oznacza jednak, że padaczka jest dziedziczna? Niekoniecznie. By sprawdzić, czy epilepsja jest dziedziczna, warto wykonać badania genetyczne dziecka. To pierwszy krok do określenia typu padaczki i sprawdzenia czy epilepsja jest dziedziczna. Dzięki badaniom genetycznym możliwe jest postawienie pewnej diagnozy, a następnie wprowadzenie skutecznego leczenia objawów padaczkowych, które w znaczący sposób poprawi jakość życia pacjenta oraz jego rodziny [2].
Badania genetyczne pokazują, że padaczka u dzieci w wielu przypadkach jest dziedziczna, ale nie zawsze jej objawy są widoczne u wszystkich członków rodziny. Jeśli rodzice lub dziadkowie mają po jednym wadliwym genie, pomimo braku wyraźnych objawów, będą oni nosicielami padaczki, w związku z czym ich dziecko zachoruje na padaczkę. Epilepsja może powstawać także w inny sposób – na drodze spontanicznych mutacji w genach (tzw. mutacji de novo), a więc w sposób niedziedziczny. By wykryć rodzaj i przyczyny padaczki, trzeba przyjrzeć się temu zaburzeniu na poziomie molekularnym i wziąć pod lupę geny, które są związane z padaczką dziedziczną.
👉 Padaczka jest dziedziczna, jeśli wynika ona z zapisanej w genach choroby metabolicznej
Czy epilepsja jest dziedziczna? Nowoczesne genetyczne badania na padaczkę, które mogą udzielić odpowiedzi na to pytanie, są już powszechnie dostępne, są one także łatwe w wykonaniu. Dzięki nim można poznać setki możliwych genetycznych przyczyn padaczki u dzieci i rozróżnić różne typy tego zaburzenia, w tym także padaczkę dziedziczną.
Obecnie znamy już setki możliwych genetycznych przyczyn padaczki, potrafimy także rozróżnić typy zaburzeń epileptycznych, które są dziedziczne. Wśród nich wyróżnia się padaczki dziedziczne spowodowane chorobami metabolicznymi – większość z nich jest dziedziczona w sposób autosomalny recesywny.
Choroby metaboliczne to wrodzone zaburzenia, które są ściśle związane z dietą pacjenta i mogą przez długi czas nie dawać żadnych objawów. W wyniku choroby organizm nie produkuje wystarczającej ilości enzymów odpowiedzialnych za przetwarzanie substancji dostarczanych z pożywieniem i niektóre składniki diety mogą powodować u niego poważne uszkodzenia układu nerwowego. W efekcie mamy do czynienia z takimi objawami jak ataki padaczki.
U rodziców, którzy posiadają po jednym genie choroby metabolicznej i są nosicielami, może nie dojść do ujawnienia objawów choroby, ale ich dziecko może ją odziedziczyć z prawdopodobieństwem równym 25% i mieć objawy w postaci ataków padaczkowych. Wczesna diagnoza choroby metabolicznej u dzieci i rodzeństwa chorego, postawiona w oparciu o wynik badań genetycznych, pozwala na świadome zmodyfikowanie diety chorego, a tym samym zatrzymanie lub nawet całkowicie uniknięcie objawów i rozwoju padaczki. Które badania mogą wskazać, czy epilepsja jest dziedziczna? Podpowiadamy poniżej!
👉 Padaczka – czy jest dziedziczna – to badanie rozwieje Twoje wątpliwości
Obecnie, najdokładniejszym genetycznym badaniem na padaczkę na rynku, które sprawdza, czy epilepsja jest dziedziczna, jest badanie WES. To badanie, które identyfikuje wszystkie znane zmiany w genach, które są patogenne lub potencjalnie patogenne, co pozwala sprawdzić praktycznie wszystkie możliwe genetyczne przyczyny padaczki.
Test DNA WES analizuje na podstawie jednej próbki cały egzom człowieka (około 23 000 genów) – dzięki temu podczas jednego badania można zyskać pewność, z jakim rodzajem uwarunkowanej genetycznie epilepsji mamy do czynienia. Badanie analizuje wszystkie geny pacjenta pod kątem padaczki, w tym także te odpowiedzialne za wrodzone choroby metaboliczne. Test daje pewną informację – czy epilepsja jest dziedziczna, pomaga także oszacować ryzyko zachorowania na padaczkę spokrewnionych z chorym na epilepsję osób.
👉 Padaczka, epilepsja – czy jest dziedziczna w mojej rodzinie?
Nawet jeśli w Twojej rodzinie nie pojawiały się jak dotąd objawy epilepsji, nie można wykluczyć padaczki dziedzicznej. Wadliwe geny mogą bowiem zostać przekazane (po jednym od każdego rodzica) kolejnemu pokoleniu i ujawnić się dopiero u dzieci osoby chorej na epilepsję.
Odpowiedzi na pytanie, czy epilepsja jest dziedziczna, w każdym indywidualnym przypadku może udzielić diagnoza genetyczna. Badania dziecka, w szczególności badania genetyczne pozwalają bowiem zidentyfikować rodzaj zaburzenia na bardzo wczesnym etapie życia, wyprzedzić objawy choroby i zaplanować leczenie w oparciu o odpowiednią dla danego przypadku farmakoterapię.
Jak interpretować wynik badań takich jak np. badanie eksomu WES? Skąd wiadomo, czy padaczka jest dziedziczna w mojej rodzinie? Otóż:
- jeżeli wynik badania genetycznego WES wykluczy, że padaczka jest dziedziczna, zyskujemy pewność, że w naszej rodzinie nie pojawią się przypadki epilepsji dziedzicznej. Należy przy tym pamiętać, że niektóre typy padaczki mogą zostać wywołane w sposób losowy i spontaniczny (bez dziedziczenia), ale je także można wykryć, wykonując u osoby chorej badanie genetyczne!
- jeżeli wynik badania genetycznego WES potwierdzi, że padaczka jest dziedziczna, na tej podstawie będzie można zadbać nie tylko o chorego – wynik badania DNA pomoże poprawnie oszacować ryzyko wystąpienia zaburzenia także u jego krewnych oraz planowanego potomstwa!
W sytuacji, gdy badanie WES wskazało u jednego z członków rodziny gen padaczki dziedzicznej, można przebadać jego dzieci, rodzeństwo oraz rodziców i zyskać pewność, czy zostały im przekazane geny epilepsji. W oparciu o wynik testu DNA można także oszacować ryzyko zachorowania na padaczkę dziedziczną u planowanego potomstwa. Wynik badania genetycznego w kierunku padaczki stanowi więc bardzo cenną informację na całe życie.
Przeczytaj też:
💜Jakie badania przed szczepieniem warto wykonać?
💜Autyzm u dzieci — przyczyny mogą być w genach
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Hoffman-Zacharska D., Encefalopatie padaczkowe – diagnostyka następnej generacji. Zakład Genetyki Medycznej, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa DOI: 10.20966/chn.2017.52.396.
-
Steinborn B., Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej: padaczka wieku rozwojowego i mózgowe porażenie dziecięce – możliwości diagnostyczne i lecznicze, Family Medicine & Primary Care Review 2008, 10, 1: 107–115.