Badanie EEG u dzieci
Dzieciom, które borykają się z objawami padaczki, bardzo często zleca się badanie EEG. Może być ono przeprowadzone, gdy dziecko śpi, ale jest to opcjonalne. Obligatoryjne z kolei jest odpowiednie przygotowanie do badania EEG. Jak przebiega to badanie? Jak dziecko powinno być do niego przygotowane? Odpowiedzi poniżej
- Przebieg badania EEG
- Badanie EEG a padaczka
- Badanie EEG podczas snu- jak przygotować dziecko?
- Badanie EEG w czuwaniu- jak przygotować dziecko?
- Badanie EEG u niemowlaka
- Padaczka a badania genetyczne
Przebieg badania EEG
Badanie EEG trwa około godziny. Pacjent w trakcie badania przyjmuje pozycję siedzącą lub leżącą. Na głowę dziecka zakłada się czepek, na którym rozmieszczone są 16–24 elektrody. Ich zadaniem jest zmierzenie aktywności elektrycznej mózgu. Elektrody są pokryte żelem, który ma ułatwić przewodzenie. Łączą je ze sobą kable z aparaturą. Otrzymany zapis czynnościowy mózgu zostaje dzięki temu wzmocniony, przez co otrzymujemy obraz z badania EEG. Można je przeprowadzić w fazie snu lub w fazie czuwania. Należy to określić podczas umawiania się, ponieważ od tego zależy przygotowanie do badania.
Badanie to przeprowadza się w przypadku podejrzenia padaczki u dziecka, omdlenia, utraty przytomności, urazu głowy, stanów lękowych, zaburzeń uwagi i koncentracji, agresji, zaburzeń snu oraz opóźnienia rozwoju psychoruchowego.
Podczas badania dziecko musi być spokojne i nieruchome. Bardzo ważne jest, żeby nic nie rozpraszało jego uwagi, więc zabronione jest np. korzystanie z telefonu czy żucie gumy. Każde odstępstwo może zniekształcić obraz z badania.
Badanie EEG a padaczka
W niektórych przypadkach dzięki obrazowi badania EEG diagnozuje się padaczkę. Jest to spowodowane tym, że badanie to obrazuje czynność bioelektryczną mózgu, czyli wyraz aktywności neuronów kory mózgowej. Dzięki temu dany proces chorobowy można umieścić w konkretnej części mózgu. Jest to badanie bardzo pomocne, ale nie zawsze na podstawie jego wyniku można potwierdzić lub wykluczyć dane schorzenie. Z tego powodu zaleca się przeprowadzenie badań genetycznych dziecka, ponieważ nieprawidłowości w genach także mogą powodować padaczkę genetyczną.
Badanie EEG podczas snu- jak przygotować dziecko?
Przygotowanie dziecka przed badaniem EEG jest bardzo ważne. Należy przestrzegać kilku zasad, które mogą być nieco uciążliwe dla rodziców. Należą do nich:
- W dniu poprzedzającym badanie głowa dziecka powinna zostać umyta neutralnym szamponem. Szampon należy dokładnie spłukać i nie stosować na skórze głowy i włosach żadnych innych kosmetyków, ponieważ mogłoby to zakłócić wynik badania.
- W noc przed badaniem dziecko powinno spać krócej niż zwykle. Należy więc położyć je spać później i wcześniej obudzić. Dziecko, które ma mniej niż 8 lat, powinno przespać w nocy przed badaniem 6 godzin, dziecko w wieku 8–12 lat 4 godziny, a dziecko powyżej 12 roku życia nie powinno spać wcale. Zadaniem rodziców jest zabawienie dziecka tak, aby uniemożliwić mu sen. Problem jest mniejszy w przypadku niemowlaków- badanie należy umówić w porze snu, a karmienie przesunąć tak, aby odbyło się po założeniu czepka do badania EEG.
- Podczas podróży na badanie należy pilnować, aby dziecko nie zasnęło
- W dniu badania dziecko nie powinno mieć wykonywanych żadnych innych badań, ponieważ mogą je stresować i niepokoić
- Posiłek dziecka przed badaniem powinien być lekkostrawny. Maluch nie powinien także jeść słodyczy i pić słodkich napojów gazowanych
- Dziecko wszystkie stale przyjmowane leki powinno przyjąć normalnie
- Przed badaniem EEG dziecko powinno oddać mocz
Badanie EEG w czuwaniu- jak przygotować dziecko?
Przy wykonywaniu badania EEG w czuwaniu sporo zasad jest identycznych, jak przy badaniu we śnie. Jest jednak jedna ogromna różnica- dziecko musi być wyspane i wypoczęte. Inne zalecenia nie ulegają zmianie.
Badanie EEG u niemowlaka
Ze wszystkich grup wiekowych dzieci to właśnie dla niemowlaków badanie EEG jest najmniej uciążliwe. Wynika to z tego, że odbywa się ono w normalnej dla nich porze snu. Proces zaśnięcia ułatwia karmienie piersią lub butelką przed badaniem oraz obecność mamy obok. Ponieważ badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne, to nie ma przeciwwskazań do wykonywania go u niemowląt.
Padaczka a badania genetyczne
Badanie EEG może być pomocne w diagnozowaniu padaczki, ale może także nie potwierdzić ani nie wykluczyć tego schorzenia. Padaczka może również mieć podłoże genetyczne. Warto więc wykonać także badania genetyczne u dziecka, ponieważ mogą one być przydatne w procesie diagnostycznym.
Jednym z takich badań padaczki jest panel padaczkowy. Poddaje się w nim analizie 401 genów, których mutacje mogą powodować padaczkę. Jest ono wykonywane za pomocą technologii NGS (Sekwencjonowania Nowej Generacji).
Innym polecanym badaniem genetycznym na padaczkę jest badanie WES. Jest to najnowocześniejsze i najbardziej precyzyjne badanie na rynku testów DNA. Test WES jest badaniem kompleksowym- analizie poddaje się w nim 23 000 genów. Sprawdzane są w nim eksomy, które odpowiadają za 89% chorób o podłożu genetycznym.
Istnieje także rozszerzona wersja badania WES- test WES premium. Oprócz eksomów sprawdza się w nim także poznane introny, które odpowiadają za 11% chorób wrodzonych. W badaniu tym można także sprawdzić, czy pacjent jest wrażliwy na jakieś substancje zawarte w lekach. Sprawdzane są m.in. składniki leków przeciwpadaczkowych, przeciwbólowych oraz przeciwdepresyjnych.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
💜Badania immunologiczne dzieci