Niski wzrost u dziecka — przyczyny, diagnostyka, leczenie
Niski wzrost u dziecka nie zawsze jest powodem do zmartwień. Kluczową rolę w tej materii odgrywa regularna kontrola dziecka i ścisła współpraca z pediatrą. Na niskorosłość cierpi niewielki odsetek naszego społeczeństwa, ale mimo to warto wiedzieć jaka jest diagnostyka i leczenie tej choroby.
Jakie są przyczyny niskiego wzrostu u dziecka?
Jakie są badania na niski wzrost u dziecka?
Jak wygląda leczenie niskiego wzrostu u dziecka?
Gdzie można leczyć niski wzrost u dziecka?
Jakie są przyczyny niskiego wzrostu u dziecka?
Bardzo często zanim przejdziemy do poznawania przyczyn stricte medycznych, sprawdzane są warunki w jakich wychowuje się dziecko. Niskorosłość może być powiązana z tzw. chorobą sierocą i w dużej mierze dotyka dzieci ze środowisk patologicznych. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to jedyna ewentualność. Kolejną częstą przyczyną zaburzenia wzrostu u dzieci są zaburzenia hormonalne, np. niedobór hormonu wzrostu lub niedoczynność tarczycy. Niskorosłość może towarzyszyć także innym problemom zdrowotnym takim jak: choroby płuc czy nerek, ale też często mogą być powiązane z celiakią — chorobą genetyczną dotyczącą trwałej nietolerancji glutenu.
Jakie są badania na niski wzrost u dziecka?
Niski wzrost u dziecka w pierwszej fazie kontroluje się na podstawie siatek centylowych. W uproszczeniu — są to wzory określające normy wzrostu i wagi u dzieci w zależności od wieku. Lekarze zwracają w tym kontekście także uwagę na wzrost rodziców, ponieważ jest to kwestia dziedziczna. Jednym z pierwszych badań jest także RTG przedramienia, które pozwala określić wiek kostny. Później kolejno wyklucza się schorzenia innych organów, np. serca, nerek, płuc oraz bada się gospodarkę hormonalną. Jeśli natomiast skłaniamy się ku diagnostyce celiakii wówczas należy zrobić genetyczne badania na celiakię.
Jak wygląda leczenie niskiego wzrostu u dziecka?
Leczenie oczywiście uzależnione jest od przyczyny niskiego wzrostu u dziecka. Jeśli przyczyną jest niedobór hormonu wzrostu, wprowadza się terapię uzupełniającą dany czynnik. Jest to terapia długoletnia i żmudna. Polega ona na codziennym domięśniowym wstrzyknięciu leku. Na szczęście dzięki nowoczesnym urządzeniom jest to zabieg bezbolesny i bardzo łatwy w przeprowadzeniu. Inne przyczyny stanu chorobowego wymagają podjęcia innych środków medycznych.
Gdzie można leczyć niski wzrost u dziecka?
Pierwszą osobą, do którego powinni uda się rodzice jest lekarz pediatra. To on sprawdzi, czy ich obawy są zasadne i czy należy podjąć diagnostykę. Później, w zależności od przyczyn choroby, dzieckiem powinien opiekować się odpowiedni specjalista. Sprawa najbardziej komplikuje się, gdy w grę wchodzi niewystarczająca ilość hormonu wzrostu, ponieważ w tym wypadku konieczna jest kwalifikacja do podjęcia leczenia wystawiona na podstawie wniosku skierowanego do Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Hormonem Wzrostu. Trzeba przygotować się na na to, że kwalifikacja ta to również długotrwały i bardzo restrykcyjny proces.