Żywność genetycznie modyfikowana — nie tak straszna, jak się wydaje
Wokół pojęcia – żywność genetycznie modyfikowana – krąży wiele mitów i błędnych przekonań. Mało kto zwraca uwagę na to, że wprowadzenie nowego, zmodyfikowanego produktu jest zawsze poprzedzone licznymi badaniami określającymi bezpośrednie konsekwencje jego spożycia, dlatego też żywność ta jest znacznie bardziej testowana niż jakakolwiek inna. Czym jest żywność modyfikowana? Czy żywność modyfikowana genetycznie jest zdrowa? Temat ten poruszamy poniżej.
Spis treści:
1. Co to jest żywność modyfikowana genetycznie?
2. Żywność genetycznie modyfikowana — jaki jest cel modyfikacji?
3. Żywność modyfikowana genetycznie — jakie są regulacje prawne?
4. Czy żywność modyfikowana genetycznie jest zdrowa?
Co to jest żywność modyfikowana genetycznie?
Zanim wyjaśnimy, co to jest żywność modyfikowana genetycznie, przyjrzyjmy się samemu pojęciu GMO. W sklepach bardzo często można spotkać produkty, na etykiecie, których jesteśmy zapewniani, że nie zawierają żadnego GMO. Symbol ten ma oznaczać – żywność modyfikowana genetycznie, a w rezultacie jest zupełnie czym innym.
GMO (Genetically Modified Organisms) to są organizmy modyfikowane genetycznie, tzn. organizmy transgeniczne, czyli rośliny bądź zwierzęta, których materiał genetyczny (informacja genetyczna) zmieniono z zastosowaniem technik inżynierii genetycznej. Z kolei techniki te, to celowa ingerencja w materiał genetyczny organizmów, która ma prowadzić do zmian ich dziedzicznych właściwości.
Zatem co to jest żywność modyfikowana genetycznie? Żywność modyfikowana to żywność produkowana z transgenicznych roślin lub zasobów, które są uzyskane z hodowli transgenicznych zwierząt.
Żywność genetycznie modyfikowana — jaki jest cel modyfikacji?
Techniki inżynierii genetycznej pozwalają na wyposażenie roślin i zwierząt w nowe właściwości. Dzięki temu rośliny mogą być np. bardziej odporne na suszę czy są w stanie bronić się przed atakującymi je szkodnikami. Natomiast zwierzęta dzięki modyfikacji mogą w krótkim czasie uzyskać znaczny przyrost masy ciała, być zdolne do wytworzenia mięsa z mniejszą zawartością tłuszczu lub produkować ludzkie białka, które mają duże znaczenie w medycynie.
Współcześnie większość wykorzystywanych w rolnictwie gatunków roślin ulega modyfikacji. Przykładem może ziemniak odporny na wirusa wrzecionowatego bulw, soja, ryż, kukurydza. Wynika to z tego, że z roku na rok gruntów ornych, które są zdatne do uprawiania żywności, jest coraz mniej. Zmienia się klimat i przed rolnictwem stoją nowe wyzwania.
Warto dodać, że żywność genetycznie modyfikowana może być pomocna w walce z niedoborami witamin i chorobami. Jako przykład może posłużyć złoty ryż, zawierający więcej beta-karotenu, a w organizmie przekształcany w witaminę A, która ma duże znaczenie w zapobieganiu ślepocie.
Żywność modyfikowana genetycznie — jakie są regulacje prawne?
Żywność modyfikowana genetycznie objęta jest pewnymi regulacjami prawnymi. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej produkty, które zawierają powyżej 1 proc. składników modyfikowanych, muszą być odpowiednio oznakowane. W Polsce ta wartość wynosi 0,9 proc. W naszym kraju uprawa roślin modyfikowanych nie jest możliwa, lecz co roku importowane są duże ilości soi genetycznie modyfikowanej, która służy do wytworzenia pasz.
Czy żywność modyfikowana genetycznie jest zdrowa?
Żywność modyfikowana genetycznie, tak jak wszystko inne, ma swoje zalety i wady. Jest specjalnie oznakowana, więc sami decydujemy o tym, czy ją zakupimy, czy nie.
Jakie korzyści wynikają z zastosowania roślin modyfikowanych genetycznie? Przede wszystkim pozwala to na zwiększenie wydajności upraw, mniejsze zużycie pestycydów i nawozów, a to z kolei chroni lasy deszczowe przed wycinaniem. Ponadto zmniejsza koszty produkcji oraz zapewnia uzyskanie czystszych i zdrowszych plonów. Żywność modyfikowana genetycznie dostarcza nam dodatkowych witamin i mikro oraz makroelementów.
Zatem czy żywność modyfikowana genetycznie jest zdrowa? Wprowadzenie nowego, zmodyfikowanego produktu musi być poprzedzone licznymi badaniami, które określają konsekwencje żywieniowe, alergologiczne i toksykologiczne. Żywność modyfikowana przechodzi dokładniejsze badania i testy niż jakakolwiek inna.