Mózg — najważniejsze fakty, które musisz o nim wiedzieć
Mózg to najbardziej fascynujący narząd ludzki. Jest to nasze centrum dowodzenia. Mózg pełni wiele ważnych funkcji, dlatego jego budowa jest dość skomplikowana. Narząd ten skrywa przed nami wiele sekretów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty na temat mózgu, aby przestał on być dla nas tak tajemniczy. Sprawdź więc, z czego składa się mózg i jak możemy go trenować!
Spis treści:
1. Jak wygląda mózg?
2. Jak uczy się mózg?
3. Jak trenować mózg?
Jak wygląda mózg?
Mózg to narząd, który waży około 1300 g. Jest on zbudowany z neuronów, których znajduje się w nim aż 100 miliardów. Konsystencja mózgu nieco przypomina galaretkę, ponieważ w ponad 90% składa się on z wody.
Anatomia mózgu jest dość skomplikowana. Składa się na nią wiele mniejszych i większych struktur mózgowych. Znajdują się one w jego dwóch głównych częściach — półkuli lewej i prawej. Są one pokryte korą mózgową zbudowaną z istoty szarej. To właśnie ona odpowiada za reagowanie na bodźce. Zwykle jej czas reakcji to 100–200 ms. Jest on nieco dłuższy w przypadku mózgu autystycznego. Wynosi on wtedy około 310 ms.
Mózg dzieli się także na płaty. Wyróżnia się:
● Płat czołowy
● Płat ciemieniowy
● Płat skroniowy
● Płat potyliczny
● Płat brzeżny
Ostatni podział mózgowia dzieli je na następujące części:
● Międzymózgowie — w jego skład wchodzi wzgórze, podwzgórze, szyszynka oraz część nerwowa przysadki mózgowej. To właśnie struktury międzymózgowia kontrolują temperaturę ciała czy regulują rytm dobowy człowieka.
● Pień mózgu — składa się na niego śródmózgowie, most i rdzeń przedłużony. To właśnie w pniu mózgu znajdują się ośrodki, które kontrolują oddychanie oraz regulują ciśnienie tętnicze krwi.
● Móżdżek — ta struktura zajmuje się kontrolowaniem czynności ruchowych, napięcia mięśniowego oraz równowagi.
● Układ limbiczny – do jego elementów zalicza się ciało migdałowate, ciała suteczkowate, hipokamp, wzgórze i ciało modzelowate. Jego zadaniem głównie jest kontrolowanie procesów emocjonalnych, motywacyjnych i pamięciowych. W niektórych modelach mózgu możemy nie znaleźć układu limbicznego. Jest on wtedy zwykle zaliczany do międzymózgowia.
W zobrazowaniu anatomii mózgu pomóc nam może sztuczny mózg. Możemy kupić go w sklepach medycznych.
Jak uczy się mózg?
Neuroplastyczność mózgu to zjawisko, które pomaga nam się uczyć. Co to takiego? Nasz mózg może się zmieniać, gdy czegoś doświadczamy. W trakcie uczenia się powstają sieci neuronalne, które wzmacniają się, gdy coś powtarzamy lub przeżywamy kolejny raz. W tym czasie mogą powstawać także nowe połączenia nerwowe.
Plastyczność mózgu to zjawisko, które ma miejsce niezależnie od naszej świadomości. Oznacza to, że nasz mózg uczy się niezależnie od tego, czy tego chcemy. Każde nasze doświadczenie może sprzyjać powstaniu nowych połączeń neuronalnych w mózgu.
Jak trenować mózg?
Każdy z nas może w łatwy sposób trenować i usprawniać swój mózg. Oto kilka prostych sposobów:
● Gry usprawniające mózg np. sudoku, krzyżówki czy wykreślanki
● Nauka języków obcych
● Częste czytanie
● Zmieniaj często trasę, którą pokonujesz jadąc do pracy
● Umyj zęby lewą ręką, jeśli jesteś prawnoręczny lub odwrotnie
● Zmieniaj swoje codzienne rytuały np. zjedz śniadanie przed porannym prysznicem
● Weź prysznic z zamkniętymi oczami
● Dbaj o kontakty towarzyskie
● Wyloguj swój mózg — zadbaj o odpoczynek od urządzeń elektronicznych
● Zadbaj o Twój drugi mózg, czyli jelita. Możesz to zrobić przez odpowiednią dietę