Jak daltonista widzi kolory?
Daltonizm, czyli zaburzenie widzenia barwnego, bywa często powodem do żartu. Tymczasem osobom z daltonizmem wcale nie jest do śmiechu, pokładają one dużą nadzieję w wynalezieniu leku dla tej przypadłości. Jak widzi daltonista? Podpowiadamy.
Spis treści:
Jak widzi daltonista? Przyczyny daltonizmu
Jak daltonista widzi kolory? Rodzaje daltonizmu
Jak widzi daltonista? Leczenie daltonizmu
Jak daltonista widzi kolory? Czy to wyklucza możliwość posiadania przez niego prawa jazdy?
Jak widzi daltonista? Przyczyny daltonizmu
Zanim przejdziemy do tego, jak widzi daltonista, warto wyjaśnić możliwe przyczyny daltonizmu, czyli zaburzeń w widzeniu barw. Do ich rozwoju może dojść wskutek [1]:
• ekspozycji na substancje chemiczne,
• odziedziczenia określonych predyspozycji genetycznych – daltonizm jest przenoszony recesywnie, przez gen sprzężony z płcią,
• uszkodzenia siatkówki lub nerwu wzrokowego, np. w wyniku wypadku,
• zachorowania na choroby przewlekłe, takie jak np.: cukrzyca, jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej.
Jak daltonista widzi kolory? Rodzaje daltonizmu
Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak daltonista widzi kolory. Wynika to z faktu, że daltonizmem określana jest grupa zaburzeń widzenia barw. Poszczególne problemy z widzeniem różnią się od siebie – w zależności od stopnia uszkodzenia czopków – struktur, które odpowiadają za widzenie barw [1] [2] [3]:
• dichromatyzm (inaczej ślepota barw) – jeśli brakuje jednego z rodzajów czopków występujących w oku, chory nie rozróżnia niektórych kolorów.
Mylenie czerwieni z zielenią to inaczej protanopia, nierozróżnianie barwy niebieskiej i żółtej – tritanopia, natomiast nierozpoznawanie koloru zielonego i mylenie go z czerwienią to deuteranopia,
• trichromatyzm – gdy jeden z trzech rodzajów czopków występujących w oku wykazuje obniżoną wrażliwość na światło, percepcja niektórych barw może być zaburzona. Jeśli chory nie rozróżnia różnych odcieni czerwieni, jest to protanomalia, natomiast gdy percepcja zieleni jest zaburzona, deuteranomalia. Tymczasem nieprawidłowe odbieranie nasycenia koloru niebieskiego to tritanomalia,
• monochromatyzm – tak określana jest całkowita niezdolność do rozróżniania barw, czyli widzenie odcieni szarości, czerni i bieli.
Jak zatem widać, większość daltonistów widzi kolory, ale ma problem z ich rozróżnianiem lub nieprawidłowo odbiera ich nasycenie.
Jak widzi daltonista? Leczenie daltonizmu
Aby stwierdzić, jak widzi daltonista, najczęściej wykonuje się specjalistyczne badanie wzroku z barwnymi tablicami lub wykorzystujące anomaloskop. Jeżeli pacjent ma zaburzenia w widzeniu barw, nie będzie w stanie poprawnie rozróżnić pokazywanych mu kolorów. Po postawieniu diagnozy daltonizmu nabytego możliwe jest skorygowanie niektórych zaburzeń w widzeniu barw poprzez leczenie operacyjne. Natomiast jeśli daltonizm jest wrodzony, niestety nie ma możliwości jego całkowitego wyleczenia, można jednak zastosować leczenie zapobiegawcze, np. w postaci noszenia specjalnych korygujących okularów.
Jak daltonista widzi kolory? Czy to wyklucza możliwość posiadania przez niego prawa jazdy?
Daltoniści nie mogą pracować jako zawodowi kierowcy. Daltonizm nie wyklucza jednak możliwości wyrobienia prawa jazdy kategorii A lub B oraz prowadzenia pojazdu na własny użytek [4]. Oczywiście daltonista powinien nosić na czas jazdy okulary lub soczewki korekcyjne, tak aby dostrzegać kolory sygnalizacji świetlnej, tak istotne z perspektywy kierowcy.
Źródła:
1. https://stronazdrowia.pl/daltonizm-jako-wada-wzroku-dowiedz-sie-jak-widzi-daltonista-i-czym-sa-okulary-dla-daltonistow/ar/c14-14204489
2. https://pilestone.com/blogs/news/different-types-of-color-blindness
3. https://www.colourblindawareness.org/colour-blindness/types-of-colour-blindness/
4. https://www.prawodrogowe.pl/informacje/ekspert-wyjasnia/prawo-jazdy-a-daltonizm