Nadkrzepliwość — jak ją rozpoznać?
Trombofilia jest schorzeniem charakteryzującym się zwiększoną krzepliwością krwi, co prowadzi do powstawania skrzepów, zwłaszcza skrzepów umiejscowionych w kończynach dolnych. Wrodzona — czy nabyta, jest jedną z najczęstszych przyczyń powstawania choroby zatorowo — zakrzepowej. Stanowi ryzyko dla każdego, nie zależnie od płci czy wieku, jednak najbardziej niebezpieczna jest dla kobiet będących w stanie odmiennym, ponieważ może prowadzić nawet do stracenia ciąży.
Kiedy zrobić badanie trombofilii?
Na czym polega badanie trombofilii?
Ile kosztuje badanie na trombofilię?
O czym mówi wynik badania na trombofilię?
Kiedy zrobić badanie trombofilii?
Trombofilia badanie — kiedy zrobić? Jeśli w Twojej rodzinie występuje ryzyko zawału serca albo udaru, oznacza to, że możesz znajdować się w grupie ryzyka. Nie bez znaczenia jest też zatorowość — jeśli kiedykolwiek miałeś z nią do czynienia, również powinieneś się przebadać. Jeśli stosujesz terapię hormonalną bądź środki antykoncepcyjne lub jesteś w połogu. Utracona ciąża również kwalifikuje Cię do tej grupy. Osoby po sześćdziesiątym roku życia również powinny się zbadać, zwłaszcza, jeśli cierpią na cukrzycę, hipercholesterolemię, miażdżycę czy niewydolność krążenia. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, jeśli palisz i cierpisz na nadwagę.
Na czym polega badanie trombofilii?
Podłoże — wrodzone lub nabyte — choroby ma wpływ na diagnostykę. Należy więc wykonać następujące badania dla trombofilii nabytej: obecność przeciwciał antyfosfolipidowych — badanie w kierunku zespołu antyfosolipidowego; kolejnymi ważnymi będzie badanie czynników krzepnięcia (nabyte zwiększenie stężenia czynnika ósmego, dziewiątego i dziesiątego) oraz badanie stężenia hemocysteiny (nabyta hiperhemocysteinemia. Diagnostyka trombofilii wrodzonej opiera się głównie na stwierdzeniu niedoborów białka C, S oraz niedoboru antytrombiny- głównego inhibitora trombiny, który- wspólnie z heparyną- odpowiada za hamowanie krzepnięcia. Należy też wykonać badanie genetyczne wykrywające mutację piątego czynnika genu Leiden oraz badanie wykrywające polimorfizm G20210A genu protrombiny. Podobnie, jak dla trombofilii nabytej warto także zbadać aktywność czynników ósmego, dziewiątego i dziesiątego krzepnięcia oraz stężenie aminokwasu homocysteiny, która świadczyć będzie o hiperhomocysteinemii wrodzonej.
Ile kosztuje badanie na trombofilię?
Cena wykonania badania wynosi około trzysta osiemdziesiąt złotych a na wyniki czeka się do trzech tygodni. Pacjent musi przygotować się na pobór krwi żylnej oraz z palca, trzeba też będzie oddać próbkę śliny.
O czym mówi wynik badania na trombofilię?
Interpretacja badań wskazuje jednoznacznie na podłoże choroby. Pozwala także na dobranie najbardziej skuteczniej oraz najmniej inwazyjnej formy terapii farmakologicznej, polegającej na podawaniu doustych leków zapobiegających krzepliwości bądź odpowiednim dawkowaniu heparyny. Nie można również wykluczyć terapii trwającej do końca życia, zwłaszcza, jeśli pacjent cierpi na niedobór antytrombiny, zespół antyfosfolipidowy bądź homozygotyczną postać piątego czynnika genu Leiden.