Mutacja czynnika V Leiden i zakrzepica
Mutacja czynnika V Leiden jest najczęstszą z genetycznych przyczyn zakrzepicy. Oprócz tego może podwyższać prawdopodobieństwo nieprawidłowości w czasie ciąży, między innymi poronienia. Świadomość występowania tej mutacji jest więc bardzo ważna dla zdrowia. Tym bardziej, że nie daje widocznych objawów…
Mutacja czynnika V Leiden – wyższe ryzyko zakrzepicy
Dwa nieprawidłowe geny (w porównaniu do osób bez defektu) powodują wzrost ryzyka zakrzepicy nawet 50–80 razy [1]. A zakrzepica i jej powikłania (przede wszystkim zator płucny) są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Badanie mutacji czynnika V Leiden
Aby wykonać badanie, wystarczy przekazać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Co ważne, mutacja czynnika V Leiden nie objawia się w sposób widoczny i jej wykrycie jest możliwe tylko dzięki badaniu DNA. Na rezultat testu nie mają wpływu takie czynniki jak stan zdrowia czy np. ciąża, więc badanie można wykonać w każdym momencie.
Przy okazji badania tej mutacji warto sprawdzić też inne związane z trombofilią wrodzoną – mutację genu protrombiny, PAI‑1 i VR2.
Mutacja czynnika V Leiden – wskazania do badania
Kiedy przeanalizować czynnik V Leiden? Badanie DNA zaleca się wykonać między innymi w sytuacji, gdy w rodzinie wystąpiła zakrzepica lub jej powikłania, po przebytym incydencie zakrzepowo-zatorowym, po poronieniach i wtedy, gdy obecne są jeszcze inne czynniki, które podwyższają ryzyko zachorowania na zakrzepicę. To m.in. ciąża, korzystanie z antykoncepcji hormonalnej czy papierosy.
Źródło:
[1] W. Noszczyk, P. Ciostek, Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, s. 375.