Jak wykryć choroby genetyczne przed narodzinami dziecka — badanie nifty
Choroby genetyczne to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Bardzo często diametralnie zmieniają życie osoby chorej, jak i jej rodziny, ponieważ opieka nad taką osobą jest trudna i zazwyczaj kosztowna. Dlatego warto zrobić prenatalny test nifty, aby dowiedzieć się czy wystąpiła jakaś choroba i przygotować się na narodziny chorego dziecka.
Jakie choroby wykrywa badanie nifty?
Gdzie można zrobić badanie nifty?
Ile kosztuje badanie nifty?
Kto powinien zrobić badanie nifty?
Jakie choroby wykrywa badanie nifty?
Badanie nifty jest nieinwazyjnym zabiegiem polegającym na pobraniu krwi matki, gdyż znajduje się tam materiał genetyczny dziecka. Dzięki niemu można określić liczbę chromosomów, co pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespół Turnera oraz zespołu Patau. Dodatkowo badanie to pozwala na oszacowanie ryzyka wystąpienia u płodu licznych zaburzeń w materiale genetycznym, które mogą doprowadzić do poronienia lub urodzenia martwego dziecka.
Gdzie można zrobić badanie nifty?
W celu wykonania testu nifty należy udać się do poradni genetycznej lub licznych placówek, które licznie występują w większych miastach takich jak Warszawa. Przed wykonaniem badania należy się jednak upewnić, czy placówka do której chcemy się udać jest renomowana i wiarygodna. Dobre laboratorium praktycznie wykluczy błędną diagnozę, która może kosztować rodziców dużo, często niepotrzebnego stresu.
Ile kosztuje badanie nifty?
Niestety, badanie to nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc koszty trzeba pokryć samodzielnie. A nie są to małe pieniądze. Cena testu nifty wynosi od 2 to nawet 2,5 tysiąca złotych. Jeżeli chcielibyśmy ubiegać się o refundację, to możemy ją uzyskać jedynie na badania prenatalne inwazyjne, ale pod warunkiem, że matka skończyła 35 lat, a jej dziecko jest w grupie podwyższonego ryzyka.
Kto powinien zrobić badanie nifty?
Przebadanie się wskazane jest dla każdej ciężarnej kobiety, ale przez wysoką cenę nie jest to możliwe. Jednak mimo tego badanie to powinny zrobić kobiety które:
- mają powyżej 35 lat i nie chcą ryzykować refundowanego, inwazyjnego badania płodu
- mają przeciwwskazania do wykonywania badań prenatalnych inwazyjnych m.in. wysokie ryzyko poronienia lub zarażenie wirusem HIV lub HBV
- poddały się zapłodnieniu in vitro
- lub ich wyniki badań biochemicznych wskazują na duże ryzyko wystąpienia anomalii chromosomowych płodu.