Jak uznać dziecko jeszcze przed narodzinami?
Niejedna para spodziewająca się niemowlaka, i nie będąca w małżeństwie, zastanawia się jak uznać dziecko przed narodzinami. Takie działanie spowoduje, że od tego momentu partner kobiety stanie się ojcem dziecka w świetle prawa.
Co to jest uznanie dziecka?
Uznanie dziecka to nic innego jak deklaracja mężczyzny, że jest on ojcem danego dziecka. Prawnie dziecko może mieć tylko jednego ojca, zatem uznać dziecko pozamałżeńskie można tylko wtedy, jeśli nie zachodzi domniemanie, że jego ojcem jest mąż lub były mąż kobiety.
Kiedy i jak uznać dziecko?
Można uznać dziecko pozamałżeńskie przed jego narodzeniem lub po, jednak nie później niż po ukończeniu przez nie 1. roku życia. Jeśli istnieje domniemanie, że ojcem dziecka może być ktoś inny, uznać dziecko można tylko po uprzednim zaprzeczeniu ojcostwa. Robi to prawny ojciec do 6 miesięcy po tym, jak dowiedział się o narodzinach dziecka oraz matka do 6 miesięcy od narodzin, a także prokurator w dowolnym momencie.
Ciekawy artykuł: Jaki ojciec, taki syn – czyli 8 cech, które dziedziczymy po swoich rodzicach
Kiedy nie może nastąpić uznanie dziecka?
Uznanie dziecka nie może nastąpić, gdy urodziło się podczas przebywania matki w związku małżeńskim z innym mężczyzną. Jeśli jej małżeństwo ustało lub zostało unieważnione, w dniu narodzin dziecka musi minąć 300 dni od uprawomocnienia wyroku w tej sprawie. W innym przypadku może zachodzić domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż lub były mąż kobiety.
To może Cię zainteresować: Test na ojcostwo – jak go wykonać i gdzie – niezbędne informacje
Jak uznać dziecko? Konieczne dokumenty
Konieczne jest złożenie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, sądem opiekuńczym lub konsulem (przy pobycie poza granicami kraju) stosownych oświadczeń. Matka musi potwierdzić i wyrazić zgodę, a ojciec uznać dziecko, zatem formalności dopełnia mama oraz przyszły tata. Mogą oni złożyć oświadczenie w tym samym momencie lub oddzielnie.
Kobieta musi jednak zrobić to maksymalnie 3 miesiące od złożenia oświadczenia przez mężczyznę. Akt musi zawierać następujące dane: nazwisko jakie ma nosić dziecko, dane osobowe matki oraz uznającego dziecko. Przy sporządzaniu aktu wymagane dokumenty to dowody tożsamości, akt urodzenia kobiety (kiedy jest panną), dokumenty potwierdzające rozwód, separację lub śmierć byłego męża.
Wielu mężczyzn przed podjęciem decyzji decyduje się zrobić test na ojcostwo.
Zdjęcie: Pixabay.com