Hemochromatoza i jej dziedziczenie
Zmagasz się ze zbyt dużym poziomem żelaza w swoim organizmie? Przyczyną takiego stanu może być hemochromatoza, czyli choroba genetyczna, która przejawia się nadmiarem tego pierwiastka u danej osoby.
Nadwyżka żelaza, czyli hemochromatoza
W odpowiednich dawkach, żelazo oczywiście wspiera prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu człowieka, ale należy pamiętać, że jego zawyżona ilość nie jest dobra. Hemochromatoza wpływa negatywnie na pracę poszczególnych organów i może powodować wiele niepożądanych objawów, zwłaszcza u mężczyzn (u kobiet nadmiar żelaza jest usuwany w dużej mierze w czasie krwawienia menstruacyjnego).
Przeczytaj też: Osteoporoza — choroba, której przyczyna może tkwić w genach…
Działanie hemochromatozy na organizm
Które narządy są szczególnie narażone przy występowaniu choroby? Nadmiar żelaza oddziałuje głównie na trzustkę, wątrobę, serce, przysadkę mózgową oraz układ kostny. Nadwyżka pierwiastka odkłada się w wyżej wspomnianych organach i działa na nie w niszczący sposób. Hemochromatoza wpływa także na układy rozrodcze zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jej występowanie u mężczyzn skutkuje obniżeniem poziomu testosteronu, co może prowadzić do pogorszenia jakości spermy, a nawet niepłodności.
To może Cię zainteresować: Hemochromatoza wrodzona – choroba genetyczna, która może uszkodzić serce!
Podłoże genetyczne hemochromatozy
Należy pamiętać, iż hemochromatoza jest chorobą dziedziczoną z pokolenia na pokolenie. Jak stwierdza się jej obecność w organizmie? Należy wykonać badanie genetyczne, które wykazuje występowanie dwóch kopii wadliwego genu C282Y. Natomiast jeśli wykryta zostanie jedna kopia tego genu, oznaczać to będzie, iż dana osoba to nosiciel uszkodzonego genu. W przypadku, gdy dwójka rodziców posiada po wadliwym genie, istnieje 25% prawdopodobieństwo, że ich dziecko również będzie nosicielem. Badanie DNA to szybka, pewna i bezbolesna metoda, która pozwala na trafną diagnozę choroby, lub jej wykluczenie.
Zdjęcie: Pixabay.com