Hashimoto objawy – dolegliwości przy przewlekłym zapaleniu tarczycy
Ciągle czujesz się przygnębiona? Przybierasz na wadze, mimo że starasz się przestrzegać diety? To mogą być objawy choroby Hashimoto, czyli przewlekłego, uwarunkowanego genetycznie, zapalenia tarczycy. W przebiegu choroby Hashimoto organizm atakuje komórki tarczycy, co jest przyczyną stanu zapalnego w obrębie gruczołu tarczycowego. Zaburzona zostaje również produkcja hormonów.
Choroba jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ często nie towarzyszą jej żądne dolegliwości. Hashimoto objawy – co powinno zwrócić naszą uwagę?
Hashimoto objawy – gdy dochodzi do niedoczynności tarczycy
Choroba Hashimoto wiąże się ze wzrostem stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO). Jednak to nie one same są przyczyną objawów występujących w przebiegu Hashomoto, a niedoczynność tarczycy, do której dochodzi, gdy choroba jest już zaawansowana. Chora osoba może wówczas uskarżać się na:
- zmęczenie i osłabienie;
- rozdrażnienie, przygnębienie;
- suchość skóry;
- wzrost masy ciała;
- większą wrażliwość na zimno;
- przedłużające się miesiączki;
- zaburzenia koncentracji;
- przesuszone łamliwe włosy;
- zaparcia;
- spadek libido.
Hashimoto objawy – gdy dochodzi do nadczynności tarczycy
W chorobie Hashimoto, zwłaszcza w początkowej fazie jej rozwoju, często stwierdza się nadczynność tarczycy (tyreotoksydazę). Przyczyną nadczynności może być postępująca destrukcja miąższu tarczycowego oraz uwolnienie dużych ilości hormonów tarczycowych. Będzie się ona objawiać m. in.:
- drażliwością, nerwowością;
- nadmiernym poceniem się;
- zwiększoną wrażliwością na ciepło;
- utratą masy ciała;
- kołataniem serca;
- zmianami skórnymi;
- drżeniem rąk;
- osłabieniem siły mięśni;
- zaburzeniami miesiączkowania;
- dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego;
- łzawienie oczu.
Uregulowanie poziomu hormonów tarczycowych zwykle przynosi poprawę samopoczucia. Jeśli tak się nie dzieje, może to oznaczać, że chorobie Hashimoto towarzyszy jeszcze jakaś inna choroba o podłożu autoimmunologicznym (choroby tego typu lubią ze sobą współwystępować). Jaka? Np. celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu. Może ona dawać bardzo podobne objawy, co choroba Hashimoto. Dlatego, gdy leczenie przewlekłego zapalenia tarczycy nie przynosi skutków, warto rozszerzyć diagnostykę o badanie na celiakię.
Zdjęcie: ©123rf.com/Iurii Sokolov