Po kim dziedziczymy kolor oczu?
Kolor oczu dziedziczony jest po rodzicach, ale również po dalszych przodkach. Barwa oczu dziecka zależy od otrzymanego zestawu genów, który może zawierać wiele kombinacji. Co wpływa na kolor oczu? Na czym polega dziedziczenie koloru oczu? Podpowiadamy poniżej.
Spis treści:
Dziedziczenie koloru oczu — genetyka
Dziedziczenie koloru oczu — jaki wpływ ma melanina?
Dziedziczenie koloru oczu a heterochromia
Dziedziczenie koloru oczu — genetyka
Dziedziczenie koloru oczu zależy nie tylko od rodziców, ale i dalszych przodków. Barwa oczu jest wynikiem różnych kombinacji genów. Bardzo ważna rola przypada genom dominującym i recesywnym.
Wzór dziedziczenia koloru oczu można określić jako złożony ze względu na liczbę genów, które są odpowiedzialne za barwę oczu. Mimo że patrząc na kolor oczu rodziców, można próbować przewidzieć ich kolor u dziecka, to istnieje prawdopodobieństwo, że maluch będzie miał nieoczekiwaną barwę.
Okazuje się, że dziedziczenie koloru oczu i genetyka mogą sprawiać niespodzianki.
Od matki i ojca maluch otrzymuje jedną wersję danego genu – dominującą lub recesywną. Kolor oczu dziecka uzależniony jest od parowania genów, które przekazywane są przez każdego z rodziców.
Jak to wygląda w praktyce? Możliwości jest bardzo wiele. Gen dominujący odpowiedzialny jest za ciemny kolor oczu, a gen recesywny za jasny. Gdy tata przekaże maluchowi gen dominujący (silniejszy), a mama recesywny, to dziecko będzie miało ciemną barwę oczu. Może się również zdarzyć, że gdy kobieta ma niebieskie oczy, a mężczyzna brązowe, dziecko może mieć niebieski kolor oczu. Wynika to z tego, że gen zawsze występuje w dwóch wersjach, więc jeśli ojciec przekaże dziecku gen recesywny, to będzie miało niebieską barwę oczu. Możliwe jest nawet, że w przypadku, gdy rodzice mają ten sam kolor oczu, ich pociecha może mieć ich inną barwę, np. rodzice o niebieskich oczach mogą mieć potomka o brązowych oczach. Jak to wyjaśnić, skoro szkolna genetyka jasno mówi, że dwa geny recesywne nie mogą dać genu dominującego?
Dziedziczenie koloru oczu — jaki wpływ ma melanina?
Dziecko rodziców o niebieskich oczach może mieć ich ciemną barwę, ze względu na melaninę (czarny barwnik), gdyż kolor oczu uwarunkowany jest od jej ilości. Znaczenie ma również stosunek eumelaniny (barwnik ciemnobrązowy) do feomelaniny (barwnik czerwonawy).
Im człowiek ma więcej melaniny, tym ma ciemniejszą barwę oczu. Na podstawie zasad dziedziczenia koloru oczu i genetyki, okazuje się, że to właśnie brązowe oczy są najczęstszym genetycznym kolorem oczu – dotyczy on ok. 90 proc. ludzi na świecie. Następnie 7 proc. ludzi ma niebieską barwę, 2 proc. szarą 1 proc. zieloną.
Dziedziczenie koloru oczu a heterochromia
Dziedziczenie koloru oczu może się wiązać z bardzo rzadką wadą genetyczną – heterochromią. Cierpi na nią 1 proc. Populacji. Polega na tym, że istnieje różnobarwność jednej tęczówki lub obu oczu. Osoba dotknięta tą wadą wrodzoną może mieć jedno oko niebieskie, a drugie brązowe lub jedno oko ma dwa różne kolory. Na szczęście wada ta nie jest przyczyną komplikacji w narządzie wzroku – nie jest uciążliwa, a jedynie widoczna.