Po kim dziecko dziedziczy inteligencję?
Na temat dziedziczenia inteligencji przeprowadzono już wiele badań. Udowodniono, że oddziałuje na nią ponad 500 genów, ale niemożliwe jest wytypowanie jednego najważniejszego, który ma największy wpływ na jej kształtowanie. Czy zatem można jednoznacznie stwierdzić, po kim dziecko dziedziczy inteligencję?
Spis treści:
Dziedziczenie inteligencji — czym jest inteligencja?
Dziedziczenie inteligencji — wpływ genów i środowiska
Po kim dziecko dziedziczy inteligencję — czy po mamie?
Dziedziczenie inteligencji — czym jest inteligencja?
Analizując temat dziedziczenia inteligencji, warto najpierw wyjaśnić, czym ona jest. Większość jej definicji wskazuje na umiejętność uczenia się, rozumowania i rozwiązywania problemów. Inteligencja pozwala na adaptację i przetrwanie w otaczającym świecie. Do zmierzenia i obliczenia jej poziomu zaprojektowano wiele testów poznawczych. Wyniki testów IQ są adekwatne i przydatne. Na ich podstawie można stwierdzić, że inteligencja jest cechą dosyć stabilną – jej poziom jest podobny w młodości i starszym wieku tej samej osoby. Jednak czy jest możliwe, by stwierdzić, po kim dziecko dziedziczy inteligencję?
Dziedziczenie inteligencji — wpływ genów i środowiska
Inteligencja jest cechą dziedziczną, uwarunkowaną poligenowo. Oznacza to, że za inteligencję dziecka odpowiada nie jeden gen, a wiele z nich. Najbardziej obszerne badania wskazują, że wpływa na nią ponad 500 genów. Eksperci szacują również, że od 50 do 80 proc. występujących pomiędzy ludźmi różnic w inteligencji ogólnej ma podłoże genetyczne.
Jednak geny to nie wszystko. Inteligencja kształtowana jest również przez środowisko. Wiele czynników zewnętrznych może mieć na nią olbrzymi wpływ. Już w życiu prenatalnym dużą rolę ogrywa zła dieta mamy, zażywanie szkodliwych substancji (np. picie alkoholu) i przewlekły stres. Wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpłynąć na rozwój inteligencji malucha w późniejszym okresie jego życia. Z kolei po narodzinach dziecka duże znaczenie odgrywa jego wychowanie w bezpiecznym, stymulującym środowisku, które wspiera ochotę poznawania świata. Na zdolności pojmowania i rozumienia mają wpływ cechy osobowościowe, środowiskowe, społeczne, ekonomiczne.
Czy w takim razie można jednoznacznie odpowiedzieć, po kim dziecko dziedziczy inteligencję?
Po kim dziecko dziedziczy inteligencję — czy po mamie?
Jedna z teorii na temat dziedziczenia inteligencji mówi, że dziecko „dostaje ją od mamy”. Część naukowców twierdzi, że geny warunkujące inteligencję znajdują się w chromosomie X. Niepodważalne jest to, że płeć żeńską determinują chromosomy XX, więc teoretycznie zdolności intelektualne w większym stopniu dziecko może odziedziczyć po matce. Przedstawiono również wyniki badań wskazujące, że jeśli ojciec przekaże część swojej inteligencji potomkowi, to i tak jego geny nie mają wpływu na rozwój mózgu dziecka.
Inna grupa naukowców twierdzi, że nie można jednoznacznie stwierdzić, po kim dziecko dziedziczy inteligencję. Jest to zbyt złożona, kodowana wielogenowo cecha.
Niezależnie od tego, czy dziedziczenie inteligencji następuje tylko od matki, ojciec ma również udział w jej rozwoju. Swoją obecnością i pozytywnym stosunkiem do dziecka, przyczynia się jego dobrego samopoczucia. To stwarza bezpieczne i dobre warunki, umożliwiające dziecku naukę i prawidłowy rozwój.