Genetyka w kryminalistyce
Genetyka odnajduje szerokie zastosowanie w wielu naukach sądowych. Badania genetyczne nie tylko pozwalają identyfikować przestępców, ale także umożliwiają ustalenie ojcostwa do wykorzystania w sądzie. Czym jeszcze zajmuje się genetyka w kryminalistyce? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Genetyka w kryminalistyce – czym się zajmuje ta dziedzina?
- Genetyka w kryminalistyce – testy DNA pozwalają na dokładne zbadanie miejsca zbrodni
- Genetyka pozwala zidentyfikować przestępców, osoby zaginione oraz zwłoki
- Genetyka w kryminalistyce – badania DNA odnajdują zastosowanie także do ustalania ojcostwa w sądzie
- Czy w badaniu ojcostwa musi wziąć udział także matka?
- Jak przygotować się do badań genetycznych?
- Czy wynik badania DNA może być zafałszowany?
Genetyka w kryminalistyce – czym się zajmuje ta dziedzina?
Genetyka w kryminalistyce odnajduje szerokie zastosowanie – dzięki niej udaje się zidentyfikować pochodzenie śladów oraz dowodów rzeczowych z miejsca przestępstwa. Badania DNA pozwalają także zidentyfikować ofiary i sprawców przestępstw oraz ustalić ojcostwo – ich wynik można wykorzystać w sądzie, np. w sprawie o spadek lub alimenty.
Genetyka w kryminalistyce – testy DNA pozwalają na dokładne zbadanie miejsca zbrodni
DNA znajduje się w praktycznie każdej komórce naszego ciała. Z tego powodu każda próbka pobrana na miejscu zbrodni może stanowić cenną poszlakę. Materiał genetyczny do śledztwa można pobrać z włosów, śliny, krwi, potu, śliny, spermy, a nawet niedopałków papierosa. Jego analizą zajmuje się laboratorium kryminalistyczne. Identyfikacja osoby na podstawie materiału biologicznego jest możliwa, pod warunkiem, że jej dane znajdują się w bazach danych DNA organów ścigania.
Genetyka pozwala zidentyfikować przestępców, osoby zaginione oraz zwłoki
Genetyka w kryminalistyce to także identyfikacja osób. Każdy z nas posiada własny, indywidualny kod genetyczny i może zostać rozpoznany na jego podstawie. W ten sposób da się potwierdzić tożsamość nie tylko przestępców, ale także osób zaginionych oraz zmarłych (np. w katastrofach). Jeśli stan ciała nie pozwala na dokładne przebadanie, przeprowadzana jest analiza porównawcza z przedmiotami, które niegdyś należały do zmarłej osoby – na nich też znajduje się DNA.
Genetyka w kryminalistyce – badania DNA odnajdują zastosowanie także do ustalania ojcostwa w sądzie
Genetyka w kryminalistyce to także badania na ustalenie ojcostwa. Wynik testu DNA jest pewny i jednoznaczny, przez co może posłużyć w sądzie, np. w sprawie o spadek lub alimenty. Próbkę do sądowego badania ojcostwa może stanowić wymaz z policzka lub krew. Możliwe jest także przyniesienie do analizy odpowiednio zabezpieczonych przedmiotów osobistych, takich jak np. szczoteczka do mycia zębów, czy też smoczek. Przedstawienie rezultatu badań genetycznych znacznie przyspiesza postępowanie w sądzie lub prokuraturze.
Czy w badaniu ojcostwa musi wziąć udział także matka?
W badaniach ojcostwa bierze udział także matka – jest to konieczne, aby potwierdzić nie tylko ojcostwo, ale także macierzyństwo. W sytuacji, gdy matka nie może wziąć udziału w badaniu na ojcostwo (np. z powodu zaginięcia lub śmierci), można wykonać test DNA tylko u dziecka oraz mężczyzny (domniemanego ojca).
Jak przygotować się do badań genetycznych?
Badania DNA są szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Próbkę stanowi niewielka ilość krwi lub wymaz z policzka. Do badania DNA nie trzeba być na czczo, w przypadku, gdy pobierany jest wymaz, wskazane jest jedynie, aby na godzinę przed pobraniem próbek niczego nie jeść ani nie pić. Zalecane jest także, aby nie palić papierosów i nie rzuć gumy.
Czy wynik badania DNA może być zafałszowany?
Ponieważ DNA człowieka jest takie samo w każdej komórce organizmu, nie da się zafałszować wyniku badania DNA. Czasami okazuje się jednak, że próbka jest tak bardzo zanieczyszczona, że nie nadaje się do analizy. W takiej sytuacji laboratorium genetyczne najczęściej prosi o ponowne pobranie próbek i ich przesłanie do analizy. Niektóre placówki oferują ponowne pobranie i analizę w cenie badania genetycznego, bez żadnych dopłat.