Genetyka kliniczna — czym się zajmuje?
Większości chorób uwarunkowanych genetycznie nie da się wyleczyć całkowicie. Poprzez odpowiednie postępowanie profilaktyczne oraz leczenie można jednak znacznie poprawić jakość życia chorego. Czym jest genetyka kliniczna i jak wygląda wizyta u lekarza genetyka klinicznego? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Genetyka kliniczna – co to za dziedzina?
- Czym zajmuje się genetyk kliniczny?
- Jak wygląda wizyta u lekarza genetyka klinicznego?
- Jakie choroby można wykryć dzięki genetyce klinicznej?
Genetyka kliniczna – co to za dziedzina?
Genetyka kliniczna to specjalizacja lekarska, która zajmuje się diagnostyką chorób genetycznych oraz wrodzonych wad rozwojowych. Poradnictwem genetycznym mogą zostać objęte zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, genetyka kliniczna zajmuje się także diagnostyką prenatalną (badaniami płodu przeprowadzanymi we wczesnym okresie ciąży).
Czym zajmuje się genetyk kliniczny?
Najważniejszym zadaniem genetyki klinicznej jest zidentyfikowanie choroby genetycznej lub wady wrodzonej powstałej wskutek nieprawidłowości w materiale genetycznym. Dzięki tej wiedzy lekarz genetyk kliniczny może określić, czy dane schorzenie jest dziedziczne oraz w jaki sposób jest ono przekazywane dalej. Możliwe jest również zaproponowanie odpowiednich działań profilaktycznych i sposobu leczenia. Dzięki temu w wielu przypadkach udaje się znacznie poprawić jakość życia chorego, pomimo zapisanych w genach chorób.
Jak wygląda wizyta u lekarza genetyka klinicznego?
Na wizytę u genetyka klinicznego zgłaszają się przede wszystkim pary spodziewające się dziecka. Objęcie ciężarnej poradnictwem prenatalnym umożliwia sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Genetyk kliniczny diagnozuje także te choroby, które ujawniają się dopiero po urodzeniu. Można się do niego zgłosić np. wtedy, gdy u dziecka wystąpiły z niewiadomych przyczyn zaburzenia intelektualne. Po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną pacjenta oraz przeprowadzeniu wywiadu rodzinnego przeprowadzane są odpowiednie badania genetyczne, wykonuje się je na podstawie niewielkiej próbki krwi lub wymazu z policzka. Następnie lekarz genetyk kliniczny może zaproponować odpowiednie postępowanie.
Jakie choroby można wykryć dzięki genetyce klinicznej?
Genetyka kliniczna pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób genetycznych i wad wrodzonych. Dzięki wizycie u genetyka klinicznego można wykryć we wczesnym stadium między innymi:
· predyspozycję genetyczną do chorób nowotworowych – badania genetyczne na raka pozwalają określić poprawność DNA pod kątem dziedziczonych schorzeń nowotworowych. Na ich podstawie udaje się określić, czy dana zmiana w genach predysponuje do zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór, czy też jest ona niegroźna i nie wiąże się ze zwiększoną skłonnością do rozwoju raka;
· pierwotne niedobory odporności – wczesna diagnoza chorób upośledzających układ immunologiczny pozwala na wdrożenie jak najszybciej odpowiedniego leczenia. Dzięki temu pacjent zyskuje szansę na normalne życie;
· trisomie – aberracje chromosomowe, polegające na obecności trzeciego chromosomu, takie jak np. zespół Downa lub zespół Patau, mogą zostać wykryte na bardzo wczesnym etapie, bo podczas badań prenatalnych. Dzięki temu lekarze mogą podjąć się leczenia niektórych wad już w czasie ciąży;
· wrodzone choroby metaboliczne – współczesna medycyna zna już około 600 rodzajów chorób metabolicznych u dzieci i dorosłych. Leczenie schorzeń takich jak fruktozemia wrodzona, hemochromatoza pierwotna czy też dziedziczna galaktozemia, jest możliwe dzięki wczesnej diagnozie na podstawie wyników badań genetycznych.