Genetyka a planowanie rodziny — co warto wziąć pod uwagę?
Na poczęcie dziecka, ciążę i życie naszej pociechy ogromny wpływ ma genetyka. Warto więc wziąć ją pod uwagę podczas planowania rodziny. Jaka jest dokładnie rola genetyki? Jak może ona wpłynąć na nasze dziecko? Co warto wziąć pod uwagę? Przeczytaj w poniższym artykule!
Spis treści:
Wpływ genetyki na ciążę i zdrowie dziecka
Każdy z nas przekazuje dziecku swoje geny. Maleństwo w momencie zapłodnienia otrzymuje 50% swoich genów od mamy i 50% od taty. Przekazujemy w nich kolor oczu, kolor włosów i cechy charakteru. W genach możemy jednak przekazać także mutacje odpowiedzialne za rozwój różnych chorób. Często możemy nawet nie wiedzieć o ich istnieniu. Mutacje te mogą doprowadzić do komplikacji w trakcie ciąży, poronienia oraz ujawnienia się różnych schorzeń u dziecka.
Mutacje w naszych genach wykryć możemy w badaniach genetycznych. Warto je przeprowadzić na etapie planowania ciąży.
Genetyka a planowanie rodziny — najważniejsze badania
Na etapie planowania rodziny warto wykonać następujące badania genetyczne:
- Badanie kariotypu (zestawu chromosomów) — jest to badanie, które powinna wykonać kobieta i mężczyzna. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi. W badaniu tym sprawdza się chromosomy pod kątem ilości, struktury oraz budowy. Dzięki temu w obrębie kariotypu wykryć można nieprawidłowości, które mogłyby utrudnić zapłodnienie lub utrzymanie ciąży.
- Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej – jest to badanie w kierunku genetycznej skłonności do powstawania zakrzepów. Jest to przypadłość, która może utrudniać zajście w ciążę. Często doprowadza ona do poronienia. Badanie to wykonuje się na podstawie próbki krwi. Jest ono przeznaczone jedynie dla kobiet.
- Badanie WES Prekoncepcja – jest to badanie eksomowe, w którym sprawdzane są wszystkie znane geny. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nawet rzadkich mutacji genetycznych, które mogą być dziedziczne. Wykonanie badania WES Prekoncepcja zaleca się mężczyźnie i kobiecie. Potrzebna jest do tego jedynie próbka krwi.
- Badanie KIR i HLA‑C — są to badania immunologiczne. Mogą one wykryć nieprawidłowości w działaniu układu odpornościowego, które są częstą przyczyną niepłodności i poronień. Badanie KIR wykonać powinna tylko kobieta, a badanie HLA‑C kobieta i mężczyzna.