Dziedziczenie grupy krwi — jak przebiega? Po kim dziecko dziedziczy grupę krwi?
Dziedziczenie to niezwykły mechanizm. Każdy z nas swoje cechy dziedziczy po rodzicach. Przekazują nam oni nie tylko kolor oczu czy włosów, ale także grupę krwi. Mechanizm dziedziczenia krwi nie jest jednak taki prosty. Grupa krwi dziecka może być całkowicie różna od grupy krwi rodziców. Jak więc przebiega dziedziczenie grup krwi? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!
Spis treści:
1. Czym są grupy krwi?
2. Dziedziczenie grup krwi
3. Grupy krwi — dziedziczenie klasyfikacji AB0
4. Dziedziczenie czynnika Rh
Czym są grupy krwi?
W naszej krwi znajdują się erytrocyty, czyli czerwone krwinki. Na ich powierzchni umiejscowione są antygeny. Ich rodzaj to właśnie grupa krwi. W sumie wyróżnia się aż 43 rodzaje antygenów, które mogą znaleźć się na erytrocytach. Dla zdrowia człowieka najważniejsze są ich dwa podziały:
● Klasyfikacja AB0 — wyróżnia się w niej grupę krwi A, B, 0 oraz AB
● Klasyfikacja Rh — wyróżnia się w niej krew Rh+, która zawiera czynnik Rh oraz krew Rh‑, która jest go pozbawiona.
Dziedziczenie grup krwi
Grupy krwi dziedziczy się zgodnie z prawami Mendla, ojca genetyki. Każdy z nas posiada dwa warianty genu, który warunkuje naszą grupę krwi. Taki wariant nazywany jest allelem. Jeden losowy allel otrzymujemy od mamy, a drugi od taty. Dwa otrzymane allele łączą się ze sobą i na skutek tego połączenia kształtuje się nasza grupa krwi.
Grupy krwi — dziedziczenie klasyfikacji AB0
Dziedziczenie grup krwi to dość niezwykły mechanizm. Przebiega ono w następujący sposób:
● Otrzymanie allelu grupy krwi A od mamy i A od taty oznacza, że dziecko może mieć grupę krwi A lub 0.
● Otrzymanie allelu grupy krwi B od jednego rodzica i A od drugiego rodzica oznacza, że dziecko może urodzić się z dowolną grupą krwi.
● Otrzymanie allelu grupy krwi A od jednego rodzica i 0 od drugiego, że dziecko może mieć grupę krwi A lub 0.
● Otrzymanie allelu grupy krwi AB od jednego rodzica i A od drugiego rodzica oznacza, że dziecko może urodzić się z dowolną grupą krwi.
● Otrzymanie allelu grupy krwi B od mamy i B od taty oznacza, że dziecko może mieć grupę krwi B lub 0.
● Otrzymanie allelu grupy krwi B od jednego rodzica i 0 od drugiego, że dziecko może mieć grupę krwi B lub 0.
● Otrzymanie allelu grupy krwi AB od jednego rodzica i B od drugiego rodzica oznacza, że dziecko może urodzić się z dowolną grupą krwi.
● Otrzymanie od obu rodziców allelu warunkującego grupę krwi zero, oznacza, że dziecko urodzi się z grupą krwi 0. Jest to jedyny pewny przypadek.
● Otrzymanie allelu grupy krwi AB od jednego rodzica i 0 od drugiego, że dziecko może mieć grupę krwi A lub B.
● Otrzymanie allelu grupy krwi AB od jednego rodzica i AB od drugiego, że dziecko może mieć grupę krwi A, B lub AB
Dziedziczenie czynnika Rh
Dziedziczenie czynnika Rh przebiega bardzo podobnie do dziedziczenia grup krwi z klasyfikacji ABO. Jednak to, z jakim czynnikiem Rh urodzi się dziecko, ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia. Jeśli dziecko odziedziczy po ojcu czynnik Rh+, gdy matka dziecka posiada czynnik Rh‑, to może dojść do konfliktu serologicznego. W takiej sytuacji organizm matki może zacząć atakować płód. Może on prowadzić m.in. do niedotlenienia czy niedokrwistości.
Wcześnie wykryty konflikt serologiczny może nie być aż tak groźny. Możemy się przed nim uchronić, wykonując badanie krwi z oznaczeniem czynnika Rh. Jeśli u matki wykryty zostanie czynnik Rh‑, to wdrożone zostanie odpowiednie postępowanie.