Czym jest badanie kariotypu?
Poronienia dotyczą nawet 50% ciąż. Utrata dziecka to ogromna strata dla rodziców, jednak powinni oni wówczas wykonać badania analizujące genetyczne przyczyny poronień. Dzięki temu można zwiększyć szansę na posiadanie zdrowego dziecka w przyszłości. Jedną z analiz genetycznych po poronieniu jest badanie kariotypu. Badanie to można wykonywać również na etapie planowania powiększenia rodziny.
Czym jest badanie kariotypu?
Kiedy najczęściej wykonuje się badanie kariotypu?
Kto wykonuje badanie kariotypu?
Ile kosztuje badanie kariotypu?
Czym jest badanie kariotypu?
Badanie kariotypu to analiza mająca na celu wykrycie wad w budowie chromosomów oraz ich liczbie. Kariotyp jest zestawem chromosomów, a anomalie mogą przyczyniać się do powstawania groźnych chorób genetycznych. Ważne jest, by badaniu kariotypu poddało się oboje rodziców — dopiero wówczas wyniki można poddać szczegółowej analizie.
Kiedy najczęściej wykonuje się badanie kariotypu?
Najczęściej badanie kariotypu dotyczy par, które bezskutecznie starają się o powiększenie rodziny lub zmagają się z pierwszym lub kolejnym poronieniem. Badanie można wykonywać nawet u osób, które jeszcze nie miały potomstwa, ale myślą o powiększeniu rodziny. Dzięki temu mogą wykluczyć określone schorzenia genetyczne u dziecka.
Kto wykonuje badanie kariotypu?
Badanie kariotypu może zostać zamówione przez osoby prywatne. Wykonują je laboratoria genetyczne na terenie całego kraju. Nie ma możliwości wykonania analizy w zwykłym laboratorium, ponieważ badanie kariotypu wymaga specjalistycznych urządzeń diagnostycznych. Nie można samodzielnie pobrać próbki do badania jak np. w przypadku testów na ojcostwo, ponieważ analizie poddaje się próbkę krwi żylnej.
Ile kosztuje badanie kariotypu?
Badanie kariotypu nie jest wygórowanym kosztem, tak naprawdę można sobie na niego pozwolić bez specjalnych wyrzeczeń. Laboratoria oferują analizę kariotypu za około 400–500 złotych, jednak nie ma jednego cennika narzuconego z góry. W tej kwestii warto kontaktować się z wybraną placówką. Oczywiście podana cena dotyczy jednej osoby, a badaniu musi się poddać kobieta oraz mężczyzna — koszty należy więc pomnożyć razy dwa.