Co należy wiedzieć o autyzmie
Diagnoza autyzmu — naturalnie pojawiające się pytania dotyczą powodu wystąpienia tego zaburzenia. Autyzm jest diagnozą opartą na obserwacji określonych zachowań i obecnie nie mamy skonstruowano biologicznego testu na autyzm. Autyzm nie jest pojedynczym zaburzeniem, ale grupą zaburzeń o wielu różnych przyczynach. Badania na autyzm sugerują, że jest to połączenie czynników rozwojowych, genetycznych i środowiskowych. To, co wiemy dość wyraźnie, to to, co nie powoduje autyzmu.
Jakie są przyczyny autyzmu?
Gdzie szukać przyczny autyzmu?
Autyzm — przyczyny mogą być w genach?
Przyczyny autyzmu — czym mogą skutkować w przyszlości?
Jakie są przyczyny autyzmu?
Przyczyny autyzmu — nie ma jednej, znanej przyczyny autyzmu. Biorąc pod uwagę złożoność zaburzenia oraz fakt, że objawy i ich nasilenie różnią się, prawdopodobnie istnieje wiele przyczyn pojawienia się autyzmu. Najczęściej mówi się, że zarówno genetyka, jak i środowisko mogą odgrywać znaczącą rolę w wystąpieniu tego schorzenia.
Gdzie szukać przyczyny autyzmu?
Badania genetyczne dzieci pokazują również, że niektóre wpływy środowiskowe mogą dodatkowo zwiększać, lub zmniejszać, ryzyko autyzmu u osób genetycznie predysponowanych do tego zaburzenia. Co ważne, wzrost lub spadek ryzyka wydaje się niewielki w przypadku któregokolwiek z tych czynników ryzyka:
- zaawansowany wiek rodzica (lub jednego z rodziców)
- ciężko przebyta ciąża i powikłania porodowe (np. skrajne wcześniactwo (urodzenie dziecka przed 26 tygodniem), niska masa urodzeniowa, ciąża mnoga.
- ciąże występujące w krótkim odstępstwie czasu-mniej niż jeden rok
Autyzm-przyczyny mogą być w genach?
Badania genetyczne autyzmu pokazują, że autyzm ma tendencję do występowania w rodzinach. Zmiany w niektórych genach zwiększają ryzyko rozwoju autyzmu u dziecka. Jeśli rodzic niesie jedną lub więcej z tych zmian genów, może zostać ona przekazana dziecku (nawet jeśli sam rodzic nie ma autyzmu). Te zmiany genetyczne pojawiają się spontanicznie we wczesnym zarodku lub plemniku i / lub komórce jajowej, które łączą się, tworząc embrion. Jednocześnie większość tych zmian genetycznych nie powoduje autyzmu, kiedy występują one samodzielnie. W takim przypadku często natomiast zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzenia u dziecka.
Przyczyny autyzmu — czym mogą skutkować w przyszłości?
U osób dotkniętym autyzmem zmiany zachodzą w kluczowych obszarach mózgu – tych, które wpływają na ich mowę i zachowanie. Ma to duży wpływ na rozwój i dojrzewanie dziecka. Czynniki środowiskowe mogą również odgrywać rolę w rozwoju autyzmu w wieku dorosłym. W przypadku zdiagnozowania autyzmu ważne jest jak najszybsze podjęcie terapii, a nawet leczenia autyzmu. Pozwoli to zaadoptować osobę dotknięta tym schorzeniem do samodzielnego życia w wieku dorosłym.
Zobacz: