Ustawa za życiem – co zawiera i do kogo jest skierowana?
Ustawa za życiem jest to ustawa, która mówi o uprawnieniach, jakie mają kobiety w ciąży oraz rodziny w zakresie porodu i opieki nad dzieckiem. Ponadto ustawa przedstawia przywileje przysługujące rodzicom, których dziecko jest śmiertelnie chore, bądź urodziło się z poważnymi wadami wrodzonymi. Jakie uprawnienia wynikają z tej ustawy? Przez kogo wydawane jest zaświadczenie za życiem? W jaki sposób można skorzystać ze świadczenia? Wszystkie te zagadnienia omawiamy w poniższym artykule.
Ustawa za życiem – kto może skorzystać z uprawnień?
Ustawa za życiem – wypłata jednorazowego świadczenia
Ustawa za życiem – jak skorzystać ze wsparcia?
Zaświadczenie za życiem – na jakiej podstawie jest wydawane?
Zaświadczenie za życiem – kto jest uprawniony do jego wydania?
Ustawa za życiem – jakie dodatkowe uprawnienia zawiera?
Ustawa za życiem – czym jest?
Ustawa za życiem to przede wszystkim zapisy mające na celu ochronę rodziny, w której urodziły się dzieci niepełnosprawne. Obejmuje dzieci, u których badania dziecka potwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie, bądź nieuleczalną chorobę, która zagraża życiu, a nieprawidłowości te rozwinęły się w czasie ciąży lub są wynikiem komplikacji okołoporodowych.
Ustawa za życiem – kto może skorzystać z uprawnień?
Ustawa za życiem uprawnienia kieruje do: każdej kobiety będącej w ciąży i jednocześnie jej rodziny; rodziny, w której przyszło lub przyjdzie na świat ciężko chore dziecko; kobiety otrzymującej informacje, że jej dziecko może umrzeć podczas ciąży lub porodu; kobiety, która straciła dziecko bezpośrednio po porodzie w wyniku wad wrodzonych; kobiety, która po porodzie nie może zabrać do domu dziecka na skutek poronienia, urodzenia martwego dziecka, urodzenia dziecka, które nie jest zdolne do życia lub dotkniętego wadami wrodzonymi, lub śmiertelnymi chorobami.
Ustawa za życiem – wypłata jednorazowego świadczenia
Ustawa za życiem przewiduje jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł dla rodziców ciężko chorego dziecka. Jest ono przyznawane bez względu na dochód. Ponadto nie jest wliczane do dochodu, gdy ustalane są prawa do innych świadczeń. O wypłatę świadczenia może ubiegać się matka lub ojciec, opiekun prawny, bądź opiekun faktyczny.
Ustawa za życiem – jak skorzystać ze wsparcia?
W celu uzyskania pomocy należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej lub urzędzie miasta, bądź gminy w miejscu zamieszkania stosowny dokument – wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka ze zdiagnozowanym ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą, która zagraża życiu. Warunkiem jest to, że zaburzenia te powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub podczas porodu. Od dnia narodzin żywego dziecka liczy się 12 miesięcy na wnioskowanie o świadczenie. Jeśli wniosek złoży się po terminie, nie zostanie rozpatrzony.
Do dokumentu należy załączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające u dziecka ciężkie i nieodwracalne upośledzenie, bądź zagrażającą życiu nieuleczalną chorobę. Ponadto wymagane jest zaświadczenie mówiące o tym, że matka była pod opieką medyczną najpóźniej od 10 tygodnia ciąży aż do porodu (z tego warunku zwolnieni są: osoby, które przysposobiły dziecko, opiekun prawny i faktyczny).
Zarówno akceptacja, jak i wypłata świadczenia odbywa się na mocy pozytywnej decyzji. Jeśli jest negatywna, można się od niej odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Cały proces rozpatrzenia wniosku i wydania decyzji nie jest związany z żadnym opłatami.
Zaświadczenie za życiem – na jakiej podstawie jest wydawane?
Aby rodziców lub opiekunów dziecka objęła ustawa za życiem zaświadczenie lekarskie (tzw. zaświadczenie za życiem), musi zawierać konkretne informacje. Po pierwsze musi potwierdzać, że u dziecka zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę, która zagraża życiu dziecka. Schorzenia te musiały rozwinąć się w okresie prenatalnym lub w czasie porodu. Ponadto konieczne jest zaświadczenie, które potwierdza, że kobieta przebywała pod opieką medyczną najpóźniej od 10 tygodnia ciąży do porodu.
Wyniki badań genetycznych dziecka są często podstawą do wystawienia zaświadczenia za życiem. Wiele nieuleczalnych chorób, które w dodatku stanowią zagrożenie dla życia dziecka, jest diagnozowanych za pomocą badania DNA. Testy genetyczne dzieci wykrywają je nawet na bardzo wczesnym etapie, a ich wynik jest jednoznaczny, wiarygodny i ważny przez całe życie.
Zaświadczenie za życiem – kto jest uprawniony do jego wydania?
Zaświadczenie za życiem to dokument, który może być wydany przez lekarza posiadającego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej lub specjalistę zatrudnionego w przychodni, która z NFZ ma podpisaną umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Ponadto lekarz musi posiadać specjalizację II stopnia lub zdobyty tytuł specjalisty w jednej z dziedzin: położnictwo i ginekologia, perinatologia albo neonatologia.
Ustawa za życiem – jakie dodatkowe uprawnienia zawiera?
Ustawa za życiem uprawnienia zawiera również skierowane do kobiet w ciąży i ich rodzin. Jest to dodatkowa pomoc w postaci: badań prenatalnych; zwiększonej liczby wizyt poradnictwa edukacji przedporodowej; koordynacji opieki położniczej zarówno podczas ciąży, jak i w okresie połogu; opieki neonatologa dla noworodka; dodatkowych wizyt położnej w celu opieki nad dzieckiem; wsparcia kobiety w karmieniu piersią – poradnictwo laktacyjne; możliwości porodu w szpitalu na najwyższym specjalistycznym poziomie.
Natomiast, gdy u dziecka zostanie orzeczona niepełnosprawność, oferowane jest również wsparcie w zakresie opieki paliatywnej, pomocy psychologicznej, rehabilitacji leczniczej, tzw. opieki wytchnieniowej i innych świadczeń, które wspierają rodzinę. Poza tym uzyskuje się pierwszeństwo w otrzymywaniu świadczeń opieki zdrowotnej, porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i wychowywania dziecka. Na określonych zasadach istnieje możliwość z korzystania z wyrobów medycznych oraz zakupów leków poza kolejnością.
Należy pamiętać, że każda ciężarna ma prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych w aptekach, a ponadto ze świadczeń opieki zdrowotnej. Co za tym idzie, zarówno świadczenia szpitalne, jak i ambulatoryjne opieki specjalistycznej, należą się kobiecie w ciąży w tym dniu, w którym zgłosiła się do lekarza. Jeśli nie ma takiej możliwości, powinna zostać obsłużona w innym, najszybszym terminie, poza kolejnością obsługi pacjentów. Świadczenie wynikające z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej powinno być przeprowadzone najpóźniej w ciągu tygodnia od chwili, kiedy ciężarna zgłosiła się do lekarza.
Dodatkowo każda kobieta w ciąży może skorzystać ze wsparcia asystenta rodziny, czyli osoby, która rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące ciąży, porodu, jak również opieki nad dzieckiem. Asystent może udzielić wsparcia psychologicznego oraz prawnego, pomóc w codziennej organizacji życia rodzinnego oraz w zarządzaniu domowym budżetem. Jest możliwość wydania takiej osobie upoważnienia, za pomocą którego będzie mogła załatwić różne sprawy i reprezentować kobietę przed instytucjami lub urzędami.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też: