Światowy Dzień Chorób Rzadkich 2019 – święto chorych i ich rodzin
Każdego roku w ostatni dzień lutego w ponad 100 krajach świata, w tym również w Polsce, odbywają się obchody Światowego Dnia Chorób Rzadkich. Tego typu schorzeń znamy już ponad 6 000, a naukowcy wciąż odkrywają nowe. Za sprawą intensywnego rozwoju medycyny udało się określić przyczynę wielu z nich. Wśród chorób rzadkich są jednak i takie, których podłoża w dalszym ciągu nie ustalono.
Spis treści:
Światowy Dzień Chorób Rzadkich Świętem 350 milionów ludzi
Choroba staje się rzadką, jeśli dotyczy mniej niż 5 na 10 000 mieszkańców
Choroby rzadkie — jakie dają objawy?
Choroby rzadkie — czy jesteśmy wobec nich bezsilni?
Choroby rzadkie coraz szybciej diagnozowane
Światowy Dzień Chorób Rzadkich świętem 350 milionów osób….
…czyli ok. 6% ludności świata. Mniej więcej właśnie tyle cierpi na jakąś rzadką chorobę. 80% tych schorzeń jest uwarunkowanych genetycznie. W przypadku 70% pierwsze objawy dają o sobie znać do 2. roku życia dziecka, natomiast w przypadku 65% chorób rzadkich objawy te są ciężkie. Niestety przekłada się to na wysoką śmiertelność – 35% chorych dzieci umiera przed 1. urodzinami. Choroby rzadkie powodują, że organizm dziecka nie może prawidłowo funkcjonować – dochodzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych, zahamowania wzrostu oraz rozwoju psychomotorycznego.
Przeczytaj również: Genetyczne choroby metaboliczne – jak wpływają na rozwój naszych dzieci
Choroba staje się rzadką, jeśli dotyczy mniej niż 5 na 10 000 mieszkańców
Choroby rzadkie mogą mieć bardzo różny charakter. Mogą np. zaburzać pracę układu odpornościowego dziecka, przez co będzie ono bardziej podatne na infekcje (choroby autoimmunologiczne). Mogą też zaburzać prawidłową przemianę / rozkład określonych związków chemicznych w organizmie dziecka, powodując, że w jego narządach wewnętrznych będą gromadziły się szkodliwe substancje. Wówczas mamy do czynienia z tzw. chorobą metaboliczną, która pojawia się, gdy na skutek mutacji, w którymś z genów w organizmie dziecka brakuje jakiegoś ważnego enzymu lub jest on wytwarzany w zbyt małej ilości. Na przykład w chorobie Wilsona zaburzony będzie metabolizm miedzi, a w dziedzicznej nietolerancji fruktozy (fruktozemii) – metabolizm cukru owocowego.
Choroby rzadkie – jakie dają objawy?
Dziecko cierpiące na rzadką chorobę może demonstrować wiele bardzo różnych i nakładających się na siebie objawów, dlatego właśnie tak trudno diagnozuje się tego typu schorzenia. Mogą występować u niego biegunki i bóle brzucha, zaburzenia napięcia mięśniowego oraz napady padaczkowe. Dziecko może być pobudzone, albo senne, wydzielać charakterystyczny zapach i mieć dziwną barwę moczu, wreszcie – może mieć opóźniony rozwój psychoruchowy i przejawiać zachowania ze spektrum autyzmu. Lista możliwych objawów jest oczywiście znacznie dłuższa.
Choroby rzadkie – czy jesteśmy wobec nich bezsilni?
W Polsce brakuje leków, specjalistów oraz ośrodków referencyjnych, w których chorzy mogliby otrzymać fachową pomoc. Bywa, że rodzice latami biegają z dzieckiem od lekarza do lekarza w poszukiwaniu diagnozy. Kwestia opieki nad tą wyjątkową grupą chorych nie do końca została też uregulowana. Na niektóre choroby rzadkie wynaleziono już nawet skuteczne leki, ale nie są one refundowane. Przykład? Choroba Fabry’ego. Osoby borykające się z tym bardzo ciężkim schorzeniem od wielu lat bezskutecznie starają się o sfinansowanie leczenia ratującego życie. Dopiero całkiem niedawno rząd rozpoczął działania nad umieszczeniem dwóch leków stosowanych w terapii choroby Fabry’ego na liście leków refundowanych. Ministerstwo już od przeszło 8 lat deklaruje wprowadzenie Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. Dokument miał zostać przyjęty do końca 2018 roku, jednak prace nad nim wciąż trwają. Plan zakłada m.in. stworzenie ośrodków referencyjnych, w których zajęto by się diagnozowaniem i leczeniem osób dotkniętych rzadkimi chorobami.
Ponadto w 2018 roku Rada Ministrów przyjęła dokument „Polityka Lekowa Państwa 2018–2022”. Określa on priorytety w kwestii racjonalnego gospodarowania lekami. Głównym założeniem przyjętej polityki lekowej ma być równość w dostępie oraz przystępność najważniejszych środków leczniczych.
Choroby rzadkie coraz szybciej diagnozowane
Naukowcy dysponują coraz większą wiedzą na temat chorób rzadkich, dzięki czemu wiele z nich udaje się szybko zdiagnozować. Za pomocą dostępnych narzędzi, jakimi są nowoczesne testy genetyczne, chorobę można wychwycić jeszcze zanim zacznie dawać pierwsze objawy. W Polsce zrealizujemy już nawet badanie DNA analizujące geny dziecka pod kątem przeszło 12 000 mutacji jednocześnie oraz oceniające jego wrażliwość na kilkadziesiąt najpopularniejszych leków. Rodzice mogą przebadać swoje dzieci również w ramach finansowanego przez Państwo Programu badań przesiewowych noworodków. Zakres analizowanych w nim chorób nie jest jednak zbyt szeroki.
Źródła:
[1] Wczesna diagnostyka chorób rzadkich. Jak możesz pomóc? Przewodnik dla rodziców, Fundacja UMIEĆ POMAGAĆ na rzecz osób chorych na Mukopolisacharydozę.Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: materiały prasowe