Zmiany osobowości i zachowania – za tymi objawami może kryć się choroba Alzheimera
Martwisz się, że bliska Ci osoba stała się nerwowa i agresywna, choć nigdy taka nie była? Nagłe zmiany osobowości i zachowania mogą świadczyć o rozwijającym się Alzheimerze – chorobie uwarunkowanej genetycznie, która zaburza prawidłową pracę mózgu. Na czym polega to schorzenie i w jaki sposób wpływa na osobowość chorego?
Choroba Alzheimera prowadzi do zaniku komórek mózgowych
Jest to związane z gromadzeniem się mózgu chorego dwóch substancji: beta-amyloidu i białka tau. To ich obecność jest prawdopodobnie odpowiedzialna za obumieranie neuronów i rozwój Alzheimera. Prawdopodobnie, bo mechanizm powstawania tej choroby nie został jeszcze do końca wyjaśniony.
Choroba Alzheimera dotyczy głównie osób starszych
Najczęściej osób, które przekroczyły 65. rok życia (choć może wystąpić też wcześniej). Potem ryzyko zapadnięcia na Alzheimera podwaja się mniej więcej co 10 lat. Intensywny rozwój medycyny i fakt, że żyjemy coraz dłużej jest przyczyną wzrostu liczby chorych.
Alzheimer zaburza procesy myślenia i zapamiętywania, co ostatecznie uniemożliwia choremu samodzielną egzystencję. Kiedyś myślano, że postępująca demencja jest naturalnym procesem starzenia się. Było tak do momentu, aż w 1906 roku niemiecki psychiatra i neuropatolog Alois Alzheimer odkrył, że u niektórych ludzi dotkniętych demencją występują specyficzne zmiany w mózgu. To właśnie od jego nazwiska choroba Alzheimera wzięła swoją nazwę.
Zmiany osobowości i zachowania przy Alzheimerze – początkowo mogą być bardzo subtelne
Jednak w miarę upływu czasu objawy choroby zaczynają przybierać na sile. Osoba, którą do tej pory znaliśmy jako spokojną i opanowaną, jest rozkojarzona, szybko się denerwuje, a na niektóre sytuacje reaguje agresywnie. Z czasem zmiany osobowości i zachowania są coraz bardziej widoczne. Taka osoba wycofuje się z życia towarzyskiego, a nawet popada w depresję. Do tego dochodzą problemy z zaśnięciem, brak łaknienia i utrata masy ciała. Niestety na tym nie koniec.
Problemy z pamięcią — najbardziej charakterystycznym objawem choroby Alzheimera
Początkowo są one niewielkie. Nasz krewny wydaje się po prostu bardziej roztargniony niż zwykle i częściej zdarza mu się zapominać o różnych rzeczach, niekiedy uciekają mu też słowa. Im Alzheimer jest bardziej zaawansowany, tym chory mniej orientuje się w otaczającej go rzeczywistości. Przestaje rozpoznawać swoja rodzinę. Często zdarza mu się też niespodziewania wyjść z domu i zaginąć. Ponadto traci podstawowe zdolności: pisania, czytania, liczenia i mówienia. Wszystkim tym objawom towarzyszy jeszcze pogarszająca się sprawność ruchowa. Ostatecznie chory wymaga całodobowej opieki, ponieważ nie jest w stanie sam o siebie zadbać.
Za rozwojem choroby Alzheimera stoją czynniki genetyczne
Wiek nie jest jedynym czynnikiem sprzyjającym chorobie Alzhaimera. Można wymienić tu również niski poziom wykształcenia, cukrzycę, miażdżycę, palenie papierosów, niską aktywność fizyczną, a nawet przebyte w przeszłości urazy głowy. Ogromny udział w rozwoju choroby Alzheimera, obok czynników środowiskowych, mają też czynniki genetyczne. Okazuje się, że występowanie genu ApoE4 może podwyższyć ryzyko zachorowania na Alzheimera aż 15-krotnie. Co niezwykle ciekawe, gen ApoE2, chroni przed pojawianiem się tej odmiany demencji.
Ciekawy artykuł: Demencja – jej przyczyną może być choroba Alzheimera
Test DNA – odpowie, czy zmiany osobowości i zachowania mogą być spowodowane chorobą Alzheimera
Test genetyczny jest ważny nie tylko dla osób z podejrzeniem choroby Alzheimera, ale również dla ich rodzin. Badaniem tym możemy bowiem ocenić ryzyko zapadnięcia na to schorzenie. Dowiadując się o większych predyspozycjach do zachorowania, możemy podjąć kroki, które zapobiegną rozwojowi choroby lub opóźnią moment pojawiania się pierwszych objawów. Obecność genu ApoE4 powinna nas zmotywować do zmiany diety na zdrowszą, zwiększenia aktywności fizycznej czy intelektualnej oraz do pozbycia się nałogów.
W celu zdiagnozowania choroby Alzheimera, oprócz kluczowego testu genetycznego, u pacjenta wykonuje się cały szereg innych badań – m.in. poddaje go testom psychologicznym, które mają ocenić jego sprawność umysłową. Pomocne w diagnostyce są również badania obrazowe, w tym tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, badania krwi oraz moczu.
Zmiany osobowości i zachowania przy Alzheimerze – czy można jakoś pomóc choremu?
Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera często czują niepokój i są zagubione. Starajmy się im więc zapewnić maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Mieszkając z osobą chorą na Alzheimera musimy pamiętać o dokładnym zabezpieczaniu drzwi, okien czy schodów. Dla bezpieczeństwa całej rodziny konieczna może się okazać np. wymiana kuchenki gazowej na elektryczną. Aby chory mógł jak najdłużej pozostać samodzielny, warto też zastosować kilka prostych rozwiązań – np. ponaklejać karteczki z nazwami na różne przedmioty znajdujące się w domu.
W leczeniu choroby Alzheimera stosuje się różne leki i terapie. Oprócz środków farmakologicznych, mających spowolnić postęp choroby (również wpłynąć na zmiany osobowości i zachowania), ważne są ćwiczenia fizyczne, które wykonywane regularnie z pomocą rehabilitanta pomagają zachować na jakiś czas względną sprawność fizyczną. W wielu przypadkach niezbędne jest również wsparcie psychologa.
Zdjęcie: Designed by Freepik