Zespół Tourette’a – czyli zespół nerwowych tików
Na widok dziwnie podskakującego, krzyczącego i przeklinającego dziecka reagujemy zwykle bardzo negatywnie. Myślimy sobie wtedy, że jest albo niewychowane, albo po prostu stroi sobie żarty. Tymczasem za ten brak wychowania i arogancję, może w rzeczywistości odpowiadać poważna choroba — zespół Tourette’a.
Zespół Tourette’a — objawy choroby są charakterystyczne
Zespół Tourette’a to neurologiczna choroba genetyczna, której towarzyszą tiki głosowe i niekontrolowane ruchy całego ciała. Osoby chore na zespół Tourette’a mogą więc wiercić się, wymachiwać rękami, krzyczeć, piszczeć, gwizdać i przeklinać. Trzeba podkreślić, że to, co dla innych może być powodem do drwin i wytykania palcami, bywa niestety bardzo uciążliwe. Chory nie potrafi bowiem zapanować nad obawami swojej dolegliwości.
Udowodniono, że zespół Tourette’a występuje 3–4 krotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek, a cierpią na niego średnio 3, 4 osoby na 10 000.
Choroba zaczyna dawać o sobie znać między 2 a 15 rokiem życia. Wspomniane już tiki nerwowe są szybkie i występują niezależnie od woli dziecka. Nie da się ich też w żaden sposób przewidzieć. Obejmują w zasadzie wszystkie części ciała, a więc: głowę, ręce, nogi oraz tułów. Do tików ruchowych dochodzą jeszcze tzw. tiki wokalne, które mogą objawiać się mlaskaniem, mruczeniem, syczeniem, krzykiem, a nawet czkawką. Zespół Tourette’a może występować z różnym nasileniem. Czasem dochodzi także do remisji, czyli chwilowego wyciszenia się objawów.
.
Zespół Tourette’a — dziwna choroba genetyczna o nieznanej przyczynie…
Przyczyny zespołu Tourette’a nie są do końca znane. Wiadomo natomiast, że jej wystąpienie może mieć silne uwarunkowania genetyczne. Na dzień dzisiejszy znane są dwie mutacje genetyczne, które mogą mieć ścisły związek z chorobą, a jest nią mutacja genu o nazwie SLITRK1 oraz IMMP2L.
Próby łagodzenia objawów choroby — jak wygląda leczenie zespołu Tourette’a
Zespołu Tourette’ a nie da się wyleczyć. U pacjentów, w celu złagodzenia uporczywych tików, stosuje się co najwyżej środki farmakologiczne — głównie preparaty z grupy neuroleptyków i blokerów kanału wapniowego. Chorzy mogą również szukać pomocy u psychoterapeutów.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Autor: Redakcja serwisu Genetyczne.pl
Zdjęcie: Designed by Freepik